pikachuzan'a açık mektubumdur

fratello fansub
"Sevgili pikachuzan, tanışıklığımız ve hoşbeş etme şansımız olmadı. Temennim olması yönündedir.
Anime, manga dünyasında hatrı sayılır bir geçmişiniz, anime izleyicisi olmanız sebebiyle bu mektubu şahsınıza yazıyorum.
Zat-ı hâlim yaklaşık 12 yıldır iyisiyle kötüsüyle anime, manga çevirisi yapmakta ve çeşitli platformlarda gerek bağımsız gerek "fratello fansub" adına paylaşmaktayım. Fansublarla ilgili yazdıklarınızı görünce üzüldüm. Üzülmemin asli sebebi az-çok bu durumu bilip yine de "tekel" diyebileceğimiz sitelerin alkışını tutmanız. Sözü fazla da uzatmak istemiyorum. Bu mektubu okuyanları da sizin girdinize yönlendirmeden yazdıklarınızı paylaşıp altına cevaplarımı iliştireceğim. Sonunda da girdinizi paylaşacağım. Hemen konuya giriyorum:

"- her fansub'ın sitesi olmayabiliyor, ya da bireysel çevirmenler direk olarak çevrim içi izleme sitelerine yükleyebiliyor. onlar erken yüklerken diğerleri geç yüklerse eminim ki insanlardan haklı/haksız tepki alacaklardır."

Bugün bir blogspot, wordpress sitesi açmak sadece 1-2 saatinizi almaktadır. Varsın estetiği olmasın. İçeriklerinizin duracağı bir site açmak çok da zor olmasa gerek. Vaktiyle bireysel çevirmenlik de yaptım. Altyazıyı planetdb-o zamanlar divxplanet- vidyoyu da mail.ru, sibnet gibi online izleme platformlarına yükledim. "T**rkanime olmazsa hâlim necedir? Beni kimse bilmez!" gibi derdim tasam da olmadı. Beklediğim izlenme, indirme oranları aldım. hakeza zaten torrent sürümlerine göre altyazıyı paylaştığımız da bir gerçekti. Burada da şöyle bir ikilem olduğunu varsayma kafanızı karıştırabilir: "Eee kardeşim t--rkanime tekel de diğerleri değil mi?" aslında bir nevi haklılık payı var. Fakat sibnet veya planetdb'den iletişime geçmek isteyen izleyicilerin hiçbiri "planetdb eline sağlık" "sibnet yeni bölümün devamını bekliyoruz" gibi bir algıya kapılmadı, gaflete düşmedi. Gönderinin altına yapılan iyi kötü yorumlar direkt şahsımaydı.

"- fansub'ların site durumları hiç iç açıcı değildi, yeni yeni güzel ve kullanışlı arayüzleri oldu birçoğunun. ayrıca kendi sitelerinde bulunan video oynatıcılar/alternatifler genelde iyi olmuyor. zaten çevrim içi izleme sitelerindeki video oynatıcılardan iğrendiğim için indirmekle uğraşıyorum, çoğu fansub'dakini kullanmak zorunda kalsam dellenirdim."

Efendim, fansubların site dizaynı, arayüzü kullanışlı olmak zorunda değil. İlgili içeriğe ulaşmanız ve peşine yorum bırakmanız kafi. Bu arada vidyo oynatıcılar/ alternatifler malum tekel sitesinde de silinebiliyor, iyi olmayabiliyor. Denk gelmemiş olabilirsiniz tabii.

"- fansub'larda yorum yazmak için her zaman disqus gibi aktif olarak çok kullanılan yorum yapma araçları bulunmuyor, birçok fansub üyelik ve yorum yapmayı zorunlu istiyor. haklı olarak görüyorum ama bu çoğu insanı iten bir özellik. kapanıp gitmiş fansub'lar da dahil yirmi-otuz fansub'a üyeliğim var, eğer istesem hiç uğraşmazdım. verilen emeğe aşırı saygı duymasam ve indirmek için alternatif torrent sitelerini kullansam hiçbir üyelik olmadan da devam edebilirdim, çok daha pratik. işte insanları iten en büyük şeylerden biri bu."

Efendim, 5 dakikaya bir üyelik açıp "şifreyi kaydet" demek nasıl oluyor da insanların çoğunu itebiliyor? Günümüz dünyası pratikçilik, kolaycılık üzerinedir. Fakat bedava bir içeriğe "yapanın elinden" ulaşma fırsatını tepip 50 tane reklam kapattığınız sayfaya mı tercih ediyorsunuz? Takdir sizin.

"- bir animenin güncelde nereye geldiğini takip etmek aşırı zor olurdu, bir veya iki çevrim içi izleme platformunu rahatlıkla takip edebilirim ama tüm fansubları haftada bir bile kontrol etmek çok büyük işkence olurdu. takip ettiğim serileri geçtim, yeni seri keşfetmem bile zorlaşırdı. fansub'ların konulara dair e-posta atma özelliği var, bu konuda bir nebze yardımcı olsa da anime izleyen kitlenin ne kadarı aktif olarak e-posta kullandığı ayrı bir şüphe. üstelik bu e-posta özelliği konunun güncellenmesinden (yeni bölüm geldi vs.) ziyade konuya gelen yorumları vs. bildiriyor size. gereksiz e-posta çöplüğümüze hoş geldiniz."

Efendim, forumu kastediyorsak eğer beğendiğiniz konuları takip etme seçeneği var. Kendi adıma konuşmam gerekirse zaten sosyal medyada güncel bölümleri paylaşıyorum. "Güncel bölümlere ulaşamıyorum. Karışık" demek yerine bazı anahtar kelimeleri Google'a yazarak da sorununuzu çözebilirsiniz. İsterseniz sitemizde buna dair rehberlik niteliği taşıyan bir yazı da paylaştık. Okuyabilirsiniz. Anime izleyen kitle e-posta kullanacaktır. En kötü üniversitede okul bir e-posta temin eder. Hocalar e-posta ile öğrencileriyle haberleşir. E-posta'ya "tarihi geçmiş" muamelesi yapmak için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum.

"ayrıca şahsi düşüncem olarak, bir teşekkür ederim demek ne kadar basit ve güzel bir şeyse fansub'lardan veya seride çalışan birinden gelen bir "rica ederiz." cevabı da o kadar basit ve güzel bir şey. bu konuda isim vermekten çekinmeden unmeii'yi çok beğeniyorum. unmeii fansub dışında bu zamana kadar attığım yüzlerce yorumlardan bi' origamisubs'tan bu tip bir mesaj alabildim."

Şahsi düşünceniz dediğiniz için pek de fazla bir şey söylemem yersiz. Bugün bakkala da "kolay gelsin" dediğimizde bir şey demeyebilir. Kalkıp da bakkalın üslubunu sorguluyor muyuz? Üslup konusunda herkes herkesi beğenmeyebilir. Fakat tüketilen içeriğin sahibine minnet- eleştiri de olabilir- eşyanın tabiatı gereğidir.

Son bir-iki cümle ekleyip mektubu bitireceğim. Amiral veya tekel dediğimiz siteler; fansublar için "reklam panosu" , "gösteri alanıdır". Zorlu center'daki her konsere sırf zorlu center'da olduğu için mi gidiyorsunuz? Yoksa zorlu center'a beğendiğiniz bir grup geldiğinde mi gidiyorsunuz? Okuyucuların, izleyicilerin lümpence, bilgisizce hareket etmesi fansubları kulluğa doğru itmemeli. Bu kulluktan zevk alan, duyan varsa da zaten karakterinin gereğince şüphe ederim. Fansublar kötü çeviri yapabilir fakat emeğini başkalarına peşkeş çektirmemeli. Fansubları yutmaya çalışan - ya alttan alta ya da bariz bir şekilde bunu ifade eden- tekelleşen online okuma/izleme siteleri Fansublara zarar vermektedir. Mektubumu burada noktalarken şahsınızla hiçbir alıp veremediğimin olmadığının altını çizer, esenlikler dilerim. Sasaki Endo"

Pikachuzan'ın ilgili yazısına buradan ulaşabilirsiniz:
https://otakuturk.net/ceviri-ekibine-ve-cevrimici-anime-izleme-platformuna-gelen-tepkiler_471