gatekeeper

yamyam usta
ingilizce "kapı muhafızı" anlamına gelir. eski zamanlarda kale kapıları dayanıklı olmaları için mümkün mertebe büyük ve az sayıda parçalardan yapılırmış. bu sebepten olsa gerek ki kale kapıları çok kıymetliymiş ve yapım aşamasında ve sonrasında kapı çalınmasın diye başında muhafızlar nöbet tutarmış. işte bu muhafızlara kapı muhafızı denirmiş(!)

bu dediklerim şakaydı. takılıp monte edilmiş bir kale kapısının veya geçidinin başında nöbet tutarak kaleden veya geçitten geçen trafiği denetleyen muhafızlara denirdi. günümüzde savaş teknolojileri epey ilerlediğinden insanlar kalelere ihtiyaç duymayı bırakmışlardır. kaleye en çok benzeyen yapılar günümüzde bomba sığınakları veya askeri karargahlardır, bunların da başlarında nöbet tutulması gereken geçitleri yoktur. yine de mühim bir uzaylı teknolojisinin veya devlet sırrının gizlendiği bir odanın başında nöbetçiler olabilir, lakin bu nöbetçilere kapı muhafızı denemez.

internet literatüründe edindiği göreve gelelim. internette gatekeeper bir içeriğe, içerik türüne veya konuya beslediği tutkusundan ötürü bu meseleye yeni girişen insanları dışlayan veya hor gören kimseye denir. beslediği tutku öylesine derindir ki söz konusu içerik, karakterinin bir parçası haline gelmiştir. başka insanların bu konuya ellerini kollarını sallayarak girişmelerini sevmezler, zira bu durum bireysellik anlayışlarını zedeler. içeriğe herkesin erişimi varsa kendisine de herkesin erişimi var demektir. bu onu kendi gözünde hiçbir özelliği olmayan sıradan bir insana dönüştürür, özsaygısını yok eder.