niche

kontalucard
toplumun geneli tarafından bilinmeyen, hatta o konunun kategorisi içerisinde yer alan veya bilgisi olan insanların dahi pek bilmediği, kuytu köşede kalmış şeyler.
örneğin gender bender janrası genel anime topluluğu içinde niche kalan bir genre, herkes bilmiyor veya okumuyor, ancak onu bilen bir azınlık var ve seven. (gerçi gender bender artık pek niche sayılmaz ama, özellikle onimai sonrası)
ancak mesela gender bender genre'sı içinde de daha niche kalan alt kategoriler ve mangalar / hikayeler var. mesela mahou shoujo kakeru, veya mangadexteki diğer pek okunmayan gender bender'lar.
sadece animelere sınırlı da değil. bazen yaşadığınız topluluğa kıyasla veya bulunduğunuz arkadaş grubuna kıyasla da "niche" hobilere sahip olabilirsiniz. tam bir türkçe çevirisi var mı bilmiyorum çünkü twitterda takip ettiğim "niche" insanlar da sürekli niche veya niş diyor bu tip şeylerden bahsederken.
mesela herkes futbol konuşur yemek konuşur youtuber konuşur vs... ama arka sırada oturan bir çocuk vardır ve elinde psp'sinde trails in the sky oynar. o çocuğun hobileri sınıfın geri kalanına göre daha niche kalıyor. veya başka bir çocuk okuldan sonra gider ve olta ile daha önce kimsenin bilmediği bir teknik ile balık avlar. o balık avlama tekniği niche bir tekniktir.

genel olarak specialization demek.