onsen yousei hakone-chan

kontalucard
"onsen yousei hakone-chan", veya diğer adıyla "Little Hot-spring Spirit Hakone-chan", 2012 yılından 2014 yılına kadar yayınlanmış, toplam 2 cilt ve 16 bölüm içeren bir manga. Yui Daisuke adında motorcu bir mangaka abimiz / sensei'miz tarafından çizilmiştir. sonbahar 2015 sezonunda 13 bölümlük animesi çıkmıştır, ancak anime bölümleri her biri 3 dakikalıktır, dolayısıyla tamamını izlemek 25-30 dakika sürer. zaten 16 bölüm manga, kısa bir hikayesi var. animeyi ise "production reed" ve "studio asahi" yapmıştır. iki stüdyo da animasyon dünyasında pek bilindik stüdyolar değil. production reed'in en bilindik animesi "isekai smartphone" felaketi iken studio asahi'nin en bilindik animeleri "himegoto" ve "mahou shoujo ni akogarete", evet o BDSM yuri animesi.

animedeki ana karakter kızımızın adı "hakone" veya diğerlerinin tabiriyle "hakone-chan". kendisi bir onsen yousei, yani ılıca ruhu. onsenlerin var olarak insanların onlara olan inancından ötürü oluşturduğu metafiziksel varlık. Kendisi yüzyıllardır hikayedeki konu olan onsen'de var olmakta olup insanların ona olan inancını (ve genel olarak bütün metafiziğe olan inancını) yitirmesiyle inananı azalmış ve gücünü yitirmiş, dormant bir şekilde derin bir uykuya dalmıştır ve varlığını kaybetmiştir. ta ki oğlanın biri hoşlandığı kıza yakınlaşmak için bu onsen spirit'in goshintai'sine gelip bir adet manjuu offering verinceye kadar. bir anda inanan sayısı 0'dan 1'e çıkmış ve vücut bularak dünyaya varlığını yeniden göstermiştir. tek sorun, anlatılan hikayelere göre hakone onsen'inin ruhu, büyük ve güzel bir kadındı, fakat yeniden canlanan bu spirit ise bir çocuk. reimu hakurei'nin giydiğine benzer tapınak kıyafetleri giyiyor aynı zamanda, ve çok eski bir aksanla konuşuyor.

hakone ise japonyanın kanagawa prefektörlüğüne bağlı bir kasabadır. Fuji dağına yakındır ve termik ılıca alanlarıyla meşhurdur. söylenenlere göre orada 7 tane eski/orjinal (japon ortaçağı döneminden kalma) onsen bulunmakta ve daha sonra inşa edilen 7 tane de yeni onsen bulunmaktadır. bizim hakone-chan bu orjinal 7 onsenin spiritlerinden birisi. eğer vaktiniz varsa google görsellere girip ister street view ister fotoğraflar olsun hakone'nin görüntülerine bakın. güzel bir yere benziyor. anime/manga da zaten bana hakone'nin tanıtımı gibi geldi, ancak zombieland saga kadar abartmıyorlar mahallelerini övme konusunda. ama bahsi geçen yerler güzel.


otakuturk.net/foto