x-men

comatosl
marvel evreninin -diğeri avengers olmak üzere- iki büyük oluşumundan biri. zaman zaman bazı karakterleri öteki oluşumun içinde misafir olarak görsek de (wolverine'in marvel evrenindeki ilk görünüşü hulk çizgi romanının içindedir mesela) genelde ayrı hikayelerden yürürler.

insan evriminin bir sonraki basamağı olduğuna inanılan, bu nedenle insanlar tarafından korkulan ve dahi nefretle karşılanan mutantları -homo superior- konu alır. x-men ismi -üzücü bir şekilde- rast geldiğim algı biçiminin aksine tek bir kişiyi ifade etmez. ("apocalypse filminde x-men oynamıyor ki, hani şu elinden bıçaklar çıkan adam değil miydi x-men?" diyen bir arkadaşım oldu, evet.) kelime ingilizce kurallarına göre çoğuldur zaten, mutant takımını ifade eder. x ismi professor xavier'ın adından gelmektedir, takımı o kurmuştur zira.

bu entry uzuuunca bir editlenecek. ama şimdilik hazır apocalypse vizyondayken filmlerin kronolojik sırasını vereyim de, çıkış sırasına göre izleyenler için hikaye epey karman çorman oldu çünkü. "bu ölmemiş miydi ya?" "bu nereden çıktı şimdi?" "bunların olayı ne?" gibi soruları minimuma indirmek için filmleri şu sırayla izlemeniz naçizane önerimdir:

1. x-men: first class (2011)
2. x-men origins: wolverine (2009)
3. x-men: apocalypse (2016)
4. x-men (2000)
5. x2 (2003)
6. x-men: the last stand (2006)
7. the wolverine (2013)
8. x-men: the days of future past (2014)
9. logan (2017)