acaba

saprofit89
lise fizik öğretmenimizin çok sevdiğim ve defalarca vurguladığı bir sözü varır. "acabamızı kaybetmeyelim." ilk okuyuşunuzda muhtemelen "ne diyo bu yahu" diyebilirsiniz.
bize öncelikle pozitif bilimlerde sorgulayıcı olmayı, doğruya ulaşmak için felsefeden yararlanmamızı söylüyordu ama sonraları hayatın her alanında kullanmamız gerektiğini gösterdi. siyaset, spor, herhangi bir haber olsun, körü körüne ilk duyduğumuza, gördüğümü veya okuduğumuza mutlak doğru olarak yaklaşmamamız gerektiğini söylemek istiyor, yanlış bilgi olabilir, özellikle de internet ile birlikte bilgi çağında olmamız ile birlikte bilginin yanında bilgi kirliliği hayatımızda oldukça büyük yer kaplıyor, o yüzden resmi kaynaklarca doğrulanmadan her bilgiyi ciddiye almamakta, daha doğrusu teyit etmeden doğru kabul etmemekte fayda var.
örnek vermek gerekirse 2020 yılının en büyük gündemi covid19, bu konu zaten her türlü sosyal medya ve basın kanallarında bahsediliyorken, üstüne sohbet grupların dolaşan asılsız o kadar çok ses kaydı ve video var ki, ya bu kadar insan trollemek için nasıl organize oldu şaşırıyor insan...