assassins creed 2

ryukon
assassins creed serisinin ikinci, ezio üçlemesinin ise ilk oyunudur. 2009 yılının son çeyreğinde piyasaya sürülmüştür. çoğu assassin's creed sevdalısını seriye bağlayan ve oyunun bugünlere gelmesini sağlayan oyundur da diyebiliriz. hikayesi 1470'lerin İtalya'sında geçmektedir. ilk oyunun ardından birçok eksik giderilmiş ve getirilen yeni özellikler ile birlikte biz oyunculara daha kaliteli ve daha eğlenceli bir oyun sunulmuştur.

oyun genel olarak güzel. bir oturuşta 8-10 saat hatta daha uzun süreler sıkılmadan oynayabilirsiniz. çatılara çıkmak, hoplamak, zıplamak, sağda solda düşman öldürmek falan zevkli işler. eğlenceli, görevleri çok zor olmayan ve yan görevlerle birlikte 2-3 günde %100 olarak bitirebileceğiniz bir oyun. sadece ana göreve odaklanırsanız daha kısa sürede de bitirebilirsiniz.

oyunun kötü ve eksik yanları;
-süreye dayalı görevlerin süresinin ucu ucuna yetmesi; bazı görevlerde, özellikle suikatçi mezarı görevlerinde, az kafamda bir plan yapayım, şuradan şuraya atlarımm oradan da oraya atlasam vs. diye düşünürseniz süre bitiyor. yani sürenin bitmemesi için pata küte bölümleri geçmeniz gerekiyor. bir de düşerseniz vay halinize. sırf bu sürenin son anda bitmesi yüzünden 5dk'da yapacağım görevleri yarım saatte yaptığımı bilirim.

-tam atlamamız gereken noktaya atlamamıza rağmen, karakterin yer yer atladığımız noktaya tutunmaması; bug mıdır yoksa başka bir hata mıdır bilemiyorum ama yer yer karakterin atladığım yere tutunmaması problemiyle karşılaştım ve bu yüzden birkaç kez öldüm. yani düşmanlar öldüremedi de çatıdan çatıya atlamak öldürdü. fıstık gibi atlamışım tutunsana işte yoook, illa düşecek. canı sağolsun.

-manuel kayıt yapamama sorunu; belki de oyunun en büyük sorunu bu durumdur. oyunda manuel kayıt özelliği yok. yani kayıt için oyunun insafına kalmışsınız. süreyi zar zor yetiştirmiş ve görevi bitirmek üzeresindir. şu son atlamayı yapmadan da bir kayıt yapayım dersin ama yapamazsın. neden? çünkü manuel kayıt yoktur. yemin ediyorum, normalde ekranda sürekli "kayıt tamamlandı" yazısı yazmasından nefret ederim ama bu oyunda mumla arar oldum.

kısaca bu 3 sorun olmasa oyun çok daha eğlenceli olabilirdi. bu şekilde de eğlenceli ama bazen 5dk'da ve tek seferde yapacağınız görevleri, saçma sapan nedenlerden dolayı birkaç seferde ve 15dk'da bitirimenize neden oluyorlar. bunun dışında oyuna pek de etkileri yok.