confessions

ryukon

➤ - Admin

  1. toplam giri 1551
  2. takipçi 15
  3. puan 16046

the god of high school

ryukon
animesinin çıkacağı yıllar evvel duyurulmasına rağmen, 2020 yaz sezonunda yayınlanan ve aynı isimli webtoon'dan uyarlanan seridir. kore'deki tüm lise öğrencileri arasındaki en güçlü dövüşçüyü belirlemek için yapılan bir turnuva olarak başlar fakat turnuvadan başka birçok şey olduğu ortaya çıkar. hem anime serisi hem de webtoon'u güzeldir. temposu hiç düşmeyen ve akıcı bir seridir. okumayanlar ve izlemeyenler varsa, hem webtoon'u okumaları hem de animesini izlemeleri önerilir


otakuturk.net/foto

en sevdiğiniz anime replikleri

ryukon
"Eğer herkesin kahraman olarak çağırılmaya hakkı varsa, silahı eline alan kişi kahraman değil. ne kalkanı kaldıran kişi, ne de yaralıyı iyileştiren kişi kahraman. Ancak kendi hayatını gerçekten tehlikeye atan kişi kahraman olabilir. Dostlarını koru, kızı kurtar ve tehlikeyle yüzleş. Düşsen bile önemi yok. Hayır, bu çok normal. İçinden geldiği gibi ağla. Yenilenlerin arasında, kazanan çıkmak için bekler. İsteklerine sadık kal, arzularını haykır ve eğer yaparsan. bu seni en havalı kahraman yapacak!"

zeus - danmachi


otakuturk.net/foto
2

urek mazino

ryukon
tower of god serisinin asi ve çılgın çocuğudur. kulenin en güçlü kişilerden birisi hatta birçok kişiye göre kuledeki en güçlü kişidir. kendisi bir kuralsızdır ve kule tarihi boyunca kuleyi en hızlı tımanan kişidir. sırtına büyük harflerle mazino yazar ve "ismin sırtımda yazıyor. sorunu olan varsa gelsin beni bulsun" der. ayrıca Wolhaiksong kurucularından biridir. kuleye ya da kuledekilere karşı hiçbir ilgisi yoktur. nihai amacı, kuleden ayrılarak dış dünyayı görmektir. şu an için seride çok fazla görülmemesine rağmen tek parmağıyla yüksek seviyecileri bile dize getirecek kadar güçlü birisidir. ilerleyen bölümlerde kendisinden çok büyük beklentilerim var :)


otakuturk.net/foto

animenin ismi nedir

ryukon
hayatta en nefret ettiğim sorulardan biridir. bir anime ile ilgili paylaşım yaptıktan sonra,animenin ismini kaç yere ya da kaç kere yazarsam yazayım yine de bu soru sorulur. Hatta o kadar fazla soruluyor ki, bazen "insanlar acaba benimle dalga mı geçiyorlar yoksa cidden mi soruyorlar" diye düşünmeden edemiyorum ama bir türlü işin içinden de çıkamıyorum. Ancak kimse bu soruyu sormayınca da "hayret kimse animenin adını sormadı" diye şaşırıyorum. bu soru da işte böyle kötü bir alışkanlık yapıyor. sorulsa ayrı dert sorulmasa apayrı...

korsanfan

ryukon
10 yılı aşkın süredir faal durumda olan ve başta one piece serisi olmak üzere birçok anime ve manga serisi hakkında konuşup tartışabileceğiniz, teoriler üretebileceğiniz ve bir sürü anime-mangasever arkadaş edinebileceğiniz, güzel bir forum sitesidir. şimdilerde geçmişteki kadar aktif olmasa da bir dönemin efsanesidir ve birçok one piece hayranının gönlünde yeri her zaman ayrıdır.

daha da fazlası için: http://korsanfan.com/

drifters the outlandish knight

ryukon
drifters serisinin bitmesinin üzerinden yıllar geçtikten sonra yayınlanan ve serinin 15. bölümü niteliğini taşıyan ova'dır. Her zamanki gibi çok güzel bir bölümdü ve yıllar süren drifters özlemime yaklaşık yarım saat kadar son verdi ama bittikten sonra acayip gaza geldim ve seriye olan özlemim kat ve kat arttı. Bu serinın yeri bende harbiden apayrı diyebilirim.

tokyo revengers

ryukon
sürekli birbirine benzer konuları işleyen serilerden sıkılan ve farklı tarzda bir manga arayanlar için biçilmiş kaftan olan seridir. ilk bölümden itibaren sizi kendine bağlayan ve bir sonraki bölümde neler olacağını büyük bir merakla bekleten bir seri olduğunu de belirtmek isterim. özellikle benim gibi vurdulu kırdılı, gangster, çete vs. içeren serileri sevenler varsa bu seriyi hiç kaçırmasınlar ve direk okumaya başlasınlar derim. ayrıca serinin çizimleri güzel ve okuması da rahat olduğu için soluksuz bir şekilde okuyacağınızın ve vaktin nasıl geçtiğini anlamadan güncele geleceğinizin de garantisini verebilirim. özellikle çocukluğu sokaklarda geçmiş ve çocukken çok fazla kavga eden biriyseniz bu serinin sizlerde apayrı bir yeri olacağı kanaatindeyim. şayet ben seriyi beğendim ve okumaya da devam ediyorum. aranızda henüz okumamış olanlarınız varsa da okumalarını tavsiye ederim.

konusu: Takemichi Hanagaki ince duvarları olan köpek bağlasan durmayacak bir evde yaşayan ve kendinden altı yaş küçük patronu tarafından aptal yerinen konan bakirin tekidir. Haberleri izlerken, Takemichi ortaokuldaki sevgilisi Hinata Tachibana'nın öldüğünü öğrenir. Hayatındaki ilk ve son sevgilisi, azılı bir örgüt olarak bilinen Tokyo Manji Çetesi tarafından öldürülmüştür. Hayatının dibe vurduğu sırada ortaokul yıllarına zamanda on iki yıl geriye sıçrayarak geri döner!! Hinata'yı kurtarmak ve durmadan kaçtığı hayatını değiştirmek için umutsuz vaka olan yarı zamanlı işçi Takemichi, Kanto'nun en acımasız çetesinde en tepeyi hedeflemek zorundadır!! -alıntıdır-


otakuturk.net/foto

okumak için: https://serimanga.com/manga/tokyorevengers

dipnot: serinin tam ismi Tokyo卍Revengers (tokyo manji revengers)'dır. Ancak başlık ve url'de 卍 karakteri kullanılamadığı için başlık tokyo revengers şeklinde açılmıştır.

veritas

ryukon
dövüş sanatlarını konu alan, hızlı bir giriş yapıp aynı şekilde ilerleyen ve sıkılmadan bir solukta bitireceğiniz güzel bir seridir. konusu ve çizimleri de gayet iyidir. özellikle benim gibi vurdulu kırdılı serileri sevenlerin mutlaka okuması gereken serilerden birisi olduğunu düşünüyorum. serinin tek kötü yanı ise aniden bitirilme kararı alınması ve finalin toparlanabildiği kadar toparlanarak, serinin açık bir sonla bitirilmesi diyebilirim. açıkcası ben seriyi beğendim ve okumayı düşünenler ya da okumak için güzel bir seri arayanlara mutlaka okumalarını öneririm.

konusu: ma gangryong, kore'nin en pislik okullarından birisinde okuyan bir ortaokul öğrencisidir ve herkesten daha güçlü olmayı amaçlamaktadır. Her gün bir kavgadan başka birine girip duran ve kendinden daha güçlülere meydan okuyarak daha da çok güçlenmeye çalışan gangryong, bir tesadüf sonucu yıldırım kaplanı lakaplı dövüş sanatları ustasıyla karşılaşır. yıldırım kaplanını gördüğü ilk anda, onun o güne kadar karşılaştığı herkesten daha güçlü olduğunu ve insanüstü bir güce sahip olduğunu anlayan gangryong, yıldırım kaplanından onu öğrencisi olarak eğitmesini ister. başlangıçta bu teklifi reddedilse de, onun azminden ve kararlılığından etkilenen yıldırım kaplanı, onu öğrencisi olarak kabul eder ve ona temel teknikleri öğretir. ancak temel teknikleri öğrettikten sonra, ustası "gerisi sana kalmış" diyerek onunla yollarını ayırır. aradan geçen ayların ardından, gangryong'un yolu bir grup tehlikeli görünen insan tarafından kesilir ve ona "yıldırım kaplanı'nın öğrencisi sen misin?" diye sorarlar. "evet" cevabının ardından ustasının ölüm haberini alan gangryoung, büyük bir şok yaşar ve gelişen olaylar sonucu, kendini birçok dövüş sanatları ustasının öğrencilerinin eğitim gördüğü ve dövüş sanatları eğitimi veren bir okulda bulur. gangryong bu okulda eğitim görüp kendinden güçlülerle dövüşerek en güçlü olmak ve ustasını öldürenlerden intikamı almak için çalışmalara başlar.


otakuturk.net/foto

okumak için: http://mnakimanga.blogspot.com/p/veritas.html
1

13 mayıs 2020 soutensubs'ın sunucu problemi yaşaması ve geçici olarak kapanması

ryukon
ülkemizde faaliyet gösteren ve uzun yıllardır anime-manga çevirisi yapan bir ekip olan soutensubs'ın sitesi, sunucu sağlayan şirket ile yaşanan bir problem nedeniyle geçici olarak kapandı. Sitenin akıbeti ne olacak? içerik kurtarılabildi mi ya da kurtarılabilir mi? bu soruların cevabı ise henüz bilinmiyor. Fansub yöneticileri tarafından twitter üzerinden yapılan açıklama ise şöyle;


otakuturk.net/foto

Umarım tüm verileri kurtarabilirler ve kaldıkları yerden çevirilerine devam edebilirler. Kendilerine ekibimiz ve üyelerimiz adına geçmiş olsun diyorum.

Ancak bir şeye değinmeden edemeyeceğim. açıkcası uzun yıllardır faaliyet gösteren bir fansub'un böyle bir sorun yaşaması ve akıbetinin ne olacağının bilinmemesi beni üzdü. Ancak fansub'dan gelen açıklamanın ardından karşılaştığım manzara beni bu durumdan çok daha fazla üzdü. Hiç kimse ekibe "geçmiş olsun" bile demedi. İnanabiliyor musunuz? mangatr kapandığında veryansın edenler, isyan edenler, ağlayıp sızlayanlar... izledikleri serinin bir bölümü 2 saat geç kalsa, "bölüm nerede kaldı?", "çeviri nerede?" diye sormayı kendilerine reva görenler vs. köklü bir fansubun başına böyle bir olayın gelmesini duymadı ya da umursamadı... gerçi birçok fansubun bile umurunda olmadı ya neyse... bu durum karşısında yazıklar olsun diyorum. başka da bir şey demiyorum. bir gün bu fansubların değerini anlayacaksınız ama o zaman birçok şey için çok geç olacak...

ekibe tekrardan geçmiş olsun...

edit: 19 mayıs 2020 itibariyle site düzeltilmiştir.

fire punch

ryukon
kan, vahşet, ölüm, savaş, dini öğeler, cinsellik ne ararsanız içinde barındıran, çizimleri ve konusu çok iyi olup henüz ilk bölümden "haydaa, oha" gibi tepkiler vermeme ve ilk üç bölüm sonrası "aga biz nereye düştük" dememe neden olan manga serisidir. 40'lı bölümlere kadar zamanın nasıl geçtiğini anlamadım ve manga gerçekten beni kendine bağladı diyebilirim. Buraya kadar, yani serinin ilk 40-45 bölümlük kısmından bahsedecek olursam seri gerçekten muazzam. bir sonraki bölümü hatta bir sonraki sayfayı bile büyük bir merakla bekliyorsunuz. Ancak bu kısımdan sonra seride işler bir hayli değişmeye ve tempo düşmeye başlıyor. Derken tekrar sürükleyici bir kısım geliyor fakat bu kısım fazla uzun sürmeden bir çırpıda seri bitiyor ve açıkcası sonu hiç tatmin etmiyor. ha seriyi önerir miyim? açıkcası okuyun derim. Final kısmı ve 45-60 arası bölümler beni pek tatmin etmese de geriye kalan kısmının güzel olduğunu ve okumaya değer olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca bu seride benim anlamadığım bir şey var. Siyaset, din, cinsellik, vahşet ve çok daha fazlasını içerisinde bulundurmasına rağmen, seri shounen jump'ta yayınlanmış ve shounen olarak geçiyor. aga bu nasıl shounen? Eğer bu seri shounen ise berserk, basilisk falan da komple shounen... Açıkcası bu serinin shounen olduğunu ben kabul edemem. Bana göre bu seri seinendir.

serinin konusuna gelecek olursak; tüm dünya tamamen karlarla kaplanmıştır. neredeyse bütün canlılar ölmüş, insanlık da yok olmanın eşiğine gelmiştir. geriye kalan az sayıda insan ise bir kutu konserveye bile muhtaç durumdadır ve herkes gıda maddeleri için savaşmaya başlamıştır. delilik, vahşet ve yamyamlığın boy gösterdiği bu çağda, agni, kardeşi ile birlikte çok az insanın olduğu bir köyde yaşamaktadır ve hızlı iyileşme yeteneğine sahiptir. neredeyse ölümsüz sayılabilecek olan agni, bu yeteneği sayesinde kardeşinin ve köydekilerin donarak ya da açlıktan ölmelerini bir şekilde önlemektedir. Ancak böylesi bir çağda, bu güç agni için acaba bir lütuf mudur yoksa lanet mi?


otakuturk.net/foto

okumak için: https://www.mangadenizi.com/index.php/manga/fire-punch

gokushufudou the way of the house husband

ryukon
özgün karakterleri, benzersiz konusu ve komedisiyle daha ilk bölümden sizleri kendisine bağımlı hale getiren, okurken sıkılmayacağınız ve bol bol güleceğiniz güzel bir manga. Açıkcası ben bir oturuşta güncele geldim ve seriyi gerçekten çok beğendim. mangakanın, seinen ve komedi türlerini birlikte çok güzel işlediğini ve muhteşem bir sonuç elde etmiş olduğunu söyleyebilirim. Eğer okumayanlarınız varsa bence bu seriyi kaçırmasınlar.

konusu: tatsu, geçmişte "ölümsüz tatsu" lakabıyla bilinen efsanevi bir yakuza üyesiyken, bu işleri bırakmış ve ev erkeği olarak hayatını sürdürmeye başlamıştır. Geçmişe bir sünger çekerek evlenmiş, kendini eşine ve ev işleriyle uğraşıp süpermarket indirimlerini kovaladığı bir hayata adamıştır. ancak acaba geçmişi onu rahat bırakacak mıdır? tatsu, huzur dolu bu hayatı sürdürmeyi başarabilecek midir?


otakuturk.net/foto

okumak için: https://noxsubs.com/manga/gokushufudou-ev-erkeinin-yolu

long live the king

ryukon
Çizimleri ve konusu gayet iyi olan, okurken eğleneceğiniz, sıkılmadan ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadan bir çırpıda güncele geleceğiniz güzel bir webtoon serisi. Açıkcası ben okurken çok eğlendim ve serinin devamını da büyük bir merakla bekliyorum. Ayrıca serinin renkli olması özellikle savaş sahnelerine bambaşka bir tat ve heyecan katmış diyebilirim. Ayrıyeten seriyi okurken sanki manga okumaktan ziyade anime izliyormuşum gibi hissetiğimi de belirtmek isterim. Sözün özü, belki bir kısmınıza göre serinin konusu klişe gibi gelebilir ama okumayı düşünenler varsa da tereddütsüz başlayabilirler. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki; Bu seri okuyucusunu üzmez, okuyanlar kesinlikle pişman olmaz...

konusu: normal bir üniversite öğrencisi olan Sun Fei, geçirdiği bir kaza sonucu bilincini kaybeder. Sun fei gözlerini açtığında, kendini bambaşka bir dünyada ve bambaşka bir kişi olarak bulur. Sun Fei artık normal bir üniversite öğrencisi değil, Chambord krallığının kralı, Alexander'dır. Gözlerini açtığı bu yeni dünyada bazı özel yeteneklere de sahip olan Sun Fei, bu dünyada dengeleri değiştirecek ve herkesin konuştuğu bir efsane haline gelecektir.


otakuturk.net/foto

okumak için: https://www.mangadenizi.com/index.php/manga/long-live-the-king

okulların tatil olmasıyla birlikte fansub çevirmen ve editör sayısında hızla artış olması

ryukon
pek hayıra alamet olmayan durumdur. çünkü birçok kişi, evde boşta kalınca, kendisine bir meşgale bulmak ve boş zamanını değerlendirmek için bu alanlara yönelmektedir. başta "fena mı işte çevirilen seri sayısı artıyor" diye düşünebilirsiniz. ancak bu dönemde bu işlere girişip de uzun soluklu ve kaliteli işler yapacak kişi sayısı, genelin %3-5'i falan olacaktır. bu oranın daha azı olur mu bilmem ama şundan eminim ki daha fazlası olmayacaktır. Ayrıca artan fansub, çevirmen ve editör sayısı ile birlikte alelade ve baştan savma çeviri ve edit sayısında da çok ciddi bir artış oldu ve olmaya da devam edecektir. son olarak da bu günler bittiğinde ve hayat normale döndüğünde de birçoğu bu işleri bırakacak ve artlarında da yarım ve sahipsiz kalan birçok seri bırakacaklardır. bu yüzden bu işlere girişmek isteyenlerin 2-3 kez tekrar tekrar düşünmeleri gerekmektedir. ayrıca fansublardan da ricam, taraflarına başvuran herkesi ekiplerine almamalarıdır. eğer ki ciddi anlamda çevirmen ve/veya editöre ihtiyaçları varsa ve "bu kişileri illa alalım, kaçırmayalım" diyorlarsa da, en azından bu kişileri bir testten veya eğitimden geçirmelidirler.

fansub adı belirtmeksizin konuyla ilgili bir örnek vermek gerekirse, az önce yakın zamanda çevirilmeye başlamış ve adını ilk kez duyduğum bir çevirmen + editör ikilisi tarafından çevirilen bir seriyi okudum. karakterlerin ülkemiz sokak ağızıyla ve gereğinden fazla argo ile küfür kullanarak konuştuğunu düşünerek, aynı serinin ingilizcesine de bir bakayım dedim ve ne göreyim. karakterler gayet normal ve neredeyse hiç küfür etmeden konuşuyor. ancak çevirisinde neredeyse küfürsüz baloncuk yok ve seri bambaşka bir şeye dönüşmüş. çeviriye gelen yorumlara da baktığımda, birçok kişinin bu durumdan şikayetçi ve benimle aynı fikirde olduğunu gördüm.

sözün özü durum bundan ibaret. yıllardır bu işi yapan fansub yetkilileri bu durum hakkında ne düşünüyor bilmiyorum ama ilerleyen dönemlerde ciddi sıkıntılar ortaya çıkacak gibi gözüküyor ve bence birilerinin bu duruma bir dur demesi gerekiyor.
0 /