confessions

ryukon

diamond - Admin

  1. toplam giri 1366
  2. takipçi 10
  3. puan 13720

otaku türk

ryukon
Anime severlere hitap etmekte olan ve aklınıza gelebilecek hemen her konuda bilgi alışverişi yaparken eğlenebileceğiniz, ilk ve tek anime sever sözlüğüdür. (28 Ekim 2012 - ... )

> > > kurallar < < <

eski sözlük: http://www.otakuturk.sozlukspot.com/

diğer sosyal medya hesaplarımız;

Facebook: https://www.facebook.com/OtakuTurk
Twitter: https://twitter.com/OtakuSozluk
Instagram: https://www.instagram.com/otakuturkofficial/
Instagram 2: https://www.instagram.com/otakuturknet/
Grup: https://www.facebook.com/groups/animeyiseviyoruz
Steam: https://steamcommunity.com/groups/otakuturk


otakuturk.net/foto

kurallar

ryukon
Otaku Türk moderasyonu olarak sözlük üyelerinin yasal sıkıntıya girmemesi için aşağıdaki kurallar oluşturulmuştur. Yani aşağıdaki kurallar sizin iyiliğiniz için vardır ve uymanız tavsiye edilir...

Kurallara geçmeden evvel belirtmek isterim ki otaku türk, anime sözlüğü değil anime sever sözlüğüdür. Umarım farkı anlamışsınızdır. Anlamadıysanız da sormaktan çekinmeyin. DM kutusu sağ üst köşede, 2 tıkla bana ya da moderasyondan herhangi bir kişiye sorabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için başlık nasıl açılır entry nasıl girilir

Kurallar:

1- Sözlükte herhangi bir başlığın ilk entry'si başlık hakkında bilgi veren tanım ya da bkz. olmak zorundadır.

2- Sözlükte din, dil, ırk, mezhep çatışması, küfür ve hakaret içeren entry girmek yasaktır.

3- Siyaset konuşmak kesinlikle yasaktır! Ancak güncel konular hakkında siyasete girmeden ve kavga olmaksızın tartışılabilir.

4- Küfür etmek, hentai, porno vs. paylaşmak yasaktır!

5- Sözlüğü provake etmek yasaktır!

6- Reklam yapmak yasaktır!

7- Başka sözlüklerden entry çalmak, telif hakkı içeren linkleri (maç yayını, mp3 paylaşımı vs) sözlükte paylaşmak yasaktır.

8- Üçüncü şahısları ifşa hesap silinme sebebidir. (Facebook adresi, telefon numarası, tc kimlik numarası, kişinin rızası alınmadan fotoğraf paylaşımı vs.)

9- Birden fazla sözlük hesabı olan yazarlar sözlükte silik yiyebilirler bunun garantisini veremeyiz.

10- Sözlük hesabınızda yapılmış oynama veya entrylerinizi editleme gibi durumlarda hiç bir açıklama getirmeksizin değişiklik yapabiliriz sonra “benim başlığım nereye uçtu demeyin.”

11- Herhangi bir nedenden dolayı silinen bir yazar farklı bir hesapla tekrar yazarlık yapabilir. Şayet yeni açtığı hesap ile de silinmeden hemen önceki davranışlarına devam ederse yine silinir.

en sevdiğiniz anime replikleri

ryukon
"İnsanlar eşit değildir!
Bazıları daha zeki doğar. Bazılarıysa daha güzel.
Bazılarının ailesi yoksuldur. Bazılarınınsa vücudu zayıftır.
Doğum, gelişmek ve yetenek, bütün insanlar farklıdır!
Evet, insanlar farklı olmak için doğar!
Bu yüzden insanlar birbirleriyle savaşır ve yarışır!
Oradan evrim meydana gelir.
Eşitsizlik kötü değildir.
Eşitliğin kendisi kötüdür."

Charles vi Britaniacode geass


otakuturk.net/foto

yorozuya otaku türk

ryukon
Yorozuya Fansub olarak da bilinen Yorozuya - Otaku türk ekibi, Türkiye'nin tek anime-manga sever sözlüğü olan; otaku türk sitesinde buluşan GİNTAMA severlerin kurduğu bir topluluktur.

Ekibin öncelikli amacı; Türkiye'de anime-manga kültürüne bir nebze de olsa katkıda bulunabilmektir.

İlk kez 5 yıl önce kadar önce kimse tarafından çevirilmeyen ve çevirilmek dahi istenmeyen gintama mangasının çevirisini yaparak iş başı yapmış ekiptir.

Kurucular; rassvet - karalamadefteri
Devam ettiren; haruhi

http://yorozuya-otakuturk.blogspot.com

ülkemizde kitap okuma oranının düşük olması

ryukon
Güzel ülkemizin bir çok şehrini, ilçe ilçe, köy köy gezmiş biri olarak yazıyorum. Maalesef kitap okumuyoruz. Kitap okumayı bir tarafa bırakın, kamu kurum ve kuruluşlarında evrak imzalarken, evrakları bile okumuyoruz. Şuraya, şuraya ve şuraya imza atıyoruz bitiyor. Resmen yazılı belge görmeye dayanamıyoruz. Bir ortamda konu kitaplara gelince masadaki kişilerin en az yarısı susuyor veya konu değiştiriliyor. Tabi ki herkes kitap okumak zorunda değil fakat çevreme bakıyorum ailem dışında kitap okuyan ancak 3-5 tanıdığım var. Öyle bir hale gelmiş ki ülke "kitaba para veren insan salaktır" diyenler var. Sosyal medya da olmasa, kitap okuyan insanlar bir bir yok oluyor diye düşünecek duruma geldim.

Bu konu hakkında twitter hesabımızdan yaptığım anket benzeri çalışmada da maalesef beklediğim sonucu alamadım. Anime, manga ve çizgi roman deyince akan sular dururken, herkes fikrini düşüncesini ortaya koyarken, kitap deyince önce derin bir sessizlik oluştu daha sonraysa tepki veren yalnızca ufak bir azınlık oldu.

Kitap okuyan insan sayısı zaten azınlıktayken kitap okumanın önüne bir engelde maalesef kütüphanelerimizin işgali. Kütüphaneler günümüzde kitap okumaktan ve araştırma yapmaktan ziyade ders çalışmak için kullanılan alanlara dönüşmüş durumdalar, hatta bazı illerimizde kütüphaneler bildiğin dershaneye dönüşmüş. İlk kapanlar tarafından sandalyeler ve masalar parsellenmiş, her masa ile sandalyenin sahibi belli ve o masa ile sandalyenin o kişiye ait olduğu herkes tarafından kabullenilmiş. Masalara birçok farklı konularda çeşitli kitaplar yığılmış. İçeride parfüm, ter ve o**ruk kokusu birbirine karışmış ve en önemlisi içeridekilerin yarıdan çoğu ya sohbet ediyor ya da telefonla oynuyorlar. Yani birçok kişinin hakkını gasp ediyorlar ve çoğunun gözünde kitapların zerre değeri yok ayrıca kütüphanelere verilmesi gereken değeri vermiyorlar (Gerçekten ders çalışanlara ve gerekli özeni gösterenlere Allah sabır ve zihin açıklığı versin).

Kütüphanelerdeki kitaplar resmen okunmaktan ziyade değnekçilik için kullanılıyor. Raflar bomboş, kitaplar masaların üzerinde ama hiçbiri okunmuyor. Kitapların tek görevi "Burası dolu" demek. Kütüphane görevlileri bile artık pes etmişler. Ben bu kitabı bulamadım deyince "başka bir kitap bak ya da bütlerden sonra gel diyorlar." Bu cevap öğrenciler henüz vizelerdeyse yandınız demek oluyor. Aradığınız kitabın orada bir yerlerde olduğunu biliyorsunuz ama ulaşamıyorsunuz. Yani kitap okuma isteğinizin içine ediyorlar.

Gelelim sonuca ülkede kitap okuyanların ve/veya okumak isteyenlerin önünde birçok engel var. Basım ve yayım maliyetleri, vergiler, ulaştırma, yasaklamalar, engellemeler vs. konularına hiç girmiyorum. Herkes kitap okumak zorunda değil elbet ama kitap okumayı sevdirecek uygulamaları, teşvik ve desteklemeleri de pek görmüyorum. Ancak ülkemizde gençlere örnek olması gereken bir çok kişiyi ve lise, üniversite çağındaki gençlerimizin çoğunun durumunu görüyorum da sonumuz Fahrenheit 451 kitabındaki gibi olmasın diyorum.

sözlük rank sistemi için isim önerileri

ryukon
yeni sözlükle gelen yeni özelliklerden birisi de rank sistemi, girilen entry, açılan başlık, beğenilme vs. gibi her şey yazarlara belli bir puan kazandırıyor ve kazanılan puanlara göre bir üst statüye çıkıyorsunuz. sözlüğün şimdiki rank sistemi ise şöyle:

0-500 puan ---> rookie
501-1000 puan ---> bronze
1001-2000 puan ---> silver
2001-5000 puan ---> gold
5001-10000 puan ---> platinum
10001-20000 puan ---> diamond
20001-30000 puan ---> elite
30001-40000 puan ---> master
40001-50000 puan ---> grandmaster

tabi ki bu şimdiki rank sistemi, gelecek önerilere göre isimler değiştirilebilir ya da böyle kalabilir.

alternatif rank isimleri önerilerinizi bekliyoruz...

otaku türk 7 yaşında

ryukon
28 ekim 2012'de büyük bir heves ve heyecan ile kurduğumuz otaku türk bugün itibariyle 7 yaşında...

bugün, aradan geçen yıllara ve yaşadığımız birçok olumsuzluğa rağmen hala burada ve dimdik ayakta olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

geçtiğimiz 7 yıl boyunca sosyal medya hesaplarımızda ve/veya sitelerimizde yöneticilik yapmış ve/veya yapmakta olan tüm yöneticilerimize

Melike ÜNAL, Özlem YILMAZ, Kudret ACAROĞLU, Süleyman Ensar AKKUZEY, Elif ÇAVUŞ, tuğba YAĞIZ, Mert ALAGÖZ, Ethem KASUYA, Cem Oğulcan ATALAY, Yunus İNANMAK, Murat TÜFEKÇİ, Ekrem DİNÇER, Ceyda DOĞRU, Mert KESKE, Hazal AVCI, Asude TEKNE, Meltem UZUN, Enes GÜL, Şafak DURAK, Aybike KELEŞ, Muhsin KENGER, Ramazan ÖCAL, Nur Seven YILDIZ, Erkan ARSLAN, Yiğit MANAV, Bahattin ATAMAN, Elif ZORLU, Alperen ERTÜRK, Alparslan ÜNSAL, Koray KORKMAZ, Tolga YILMAZ, Eda AKTEPE'ye...

Ayrıca ismini izinsiz yazmama ve kendisini ifşa etmeme sinirlenebilecek olan diğer yönetici ve yazarlarımıza,

Hala faaliyetine devam eden Yorozuya fansub ekibine,

yıllar evvel çıkarttığımız ancak ömrü fazla uzun olmayan Otta dergi ekibine,

Tüm Otaku Türk üyelerine...

Yaklaşık 8 yıl önce, ilk kez birlikte anime sayfası yöneticiliği yaptığım Animem facebook sayfası eski yöneticileri;

Dilara AKTAN ve Ersin Halil ÖZBİLEN'e,

Yine birlikte çalıştığımız ve kapanan Anime Dükkanı sayfası eski yöneticileri;

Hande Çoban, Ahmet KASAPLAR, Yağmur Deniz, Büşra Mert, Merve KAN ve Harun ÜNAL'a,

Bir dönem bizlerden yardımını esirgemeyen, geçtiğimiz yıllarda faaliyetine son veren Japonkolik sayfası eski yöneticisi Büşra Engin'e,

Zamanında bizlere anime sayfalarını sevdiren ve döneminin en iyi sayfalarından birisi olan, anime team tr sayfası yöneticilerine...

Şimdilerde faaliyetlerine ara veren fakat bir dönem ülkemiz anime ve manga camiasına büyük katkıları olan, dehşet-ül otaku, medeni hali otaku ve anime ai sayfalarının yöneticilerine,

Ayrıca ülkemizdeki faaliyetlerinden ve ülkemiz anime ve manga dünyasına kazandırdıklarından ötürü, türkanime tv, anizm, japon sineması, animefantastica, manga tr, mangatürk ve tüm çeviri fansublarına...

teşekkür ederim/ederiz...

geçen 7 yıl, sizlerle ve sizler sayesinde eğlenceliydi...

hep birlikte nice 7 yıllara...

ders çalışmak günahtır

ryukon
"neden derslerine çalışmıyorsun?" sorusuna verilecek en harika cevap olup eğitim-öğretim yıllarımda tarafımca oluşturularak benimsenen ve yıllardır savunduğum bir mottodur. "nasıl?" diye soracak olursanız. hepimiz istemeye istemeye ve kendimizi zorlayarak ders çalışıyor, ruhsal ve zihinsel olarak kendimize zarar veriyoruz. Ayrıca ders çalışırken sinirleniyor. Gerek okula ve derslere gerekse de dersin hocasına küfrediyoruz. özetle özene bezene yaratılmış harika bedenimize zarar vermek ve küfretmek günah olduğu için, bizi bunları yapmaya zorlayan ders çalışmak da dolaylı yoldan günahtır.

not: işine gelen kullansın ama sonra pişman olup "senin yüzünden büte kaldım", "senin yüzünden okulum uzadı" veya "senin yüzünden okuldan atıldım" gibi sözleri kabul etmiyorum .s

dipnot: bu motto beni hiç üzmedi :)

yerin dibi not: "son gece de günah mı?" diye soranlar olursa diye yazıyorum. son gece çalışabilirsiniz.

ryukon

ryukon
Sözlüğün kurucusu ve yöneticisi (28 Ekim 2012 - ... )

Nam-ı diğer; adminimsi…

Adına besteler yapılan, şiirler yazılan adam…

Dünyayı ele geçirecek olan kişi…

Vurdu - kırdı, vahşet ve dehşet içeren her türlü anime, film ve dizi önerilerine her daim açık olan adam...

Ayrıca zibidinin, serserinin tekidir. (Erkek milleti değil mi, hepsi aynı .s)

https://www.instagram.com/ryukon_
1

bir yer hayal edin

ryukon
-nüfusu neredeyse 40000 (kırk bin) olsun.
-sosyal ve kültürel etkinlik neredeyse hiç olmasın.
-tiyatro ve sinema olmasın.
-kırtasiyeler de olmasa kitap alabileceğiniz d&r vb. kitapçılar ve/veya sahaflar olmasın.
-haftalık ve/veya aylık çıkan dergileri alabileceğiniz hiçbir yer olmasın.
-kütüphanesi insanların göremeyeceği bir yerde ve ufacık olsun. ayrıca neredeyse giden hiç olmasın.
-şahsi aracınız yoksa, akşam saat: 21.00'dan sonra şehir merkezine ulaşım olmasın.
-sahili olsun ama akşam ışıklar yanmasın ve ortalık zifiri karanlık olduğu için kimse sahilde gezmesin.
-bir sahil yeri olmasına rağmen balık ekmek yapan tek bir yer bile olmasın.
-kokoreç, köfte ekmek, midye dolma gibi sokak lezzetleri olmasın.
-burger king, mc donalds, dominos gibi ülkenin her yerinde bulunan lokantalar olmasın.
-ptt ve bir alternatif dışında, hiçbir kargo firmasının şubesi olmasın ve evlere kargo teslimatı yapılmasın.
-internet altyapısı olmasın.
-insanların aktif olarak takıldığı bir caddesi olmasın.
-avm olmasın.
-kadınların rahatsız olmadan çay, kahve vs. içebileceği bir cafe olmasın.
-adidas, nike, h&m gibi mağazaları bir kenara bırak, defacto ve lcw gibi mağazalar bile olmasın.
-kıraathaneler dışında, arkadaşlarınızla birlikte okey, tavla vb. oyunlar oynayabileceğiniz bir mekan olmasın.
-yaşlılar tarafından pub ve club tarzı yerlere kötü gözle bakılsın. Bunların şehire açılması engellensin. Ancak neredeyse pavyon sayılabilecek yerler paraya para demesin.
-istediğiniz zaman istediğiniz şehire bilet bulamayın.
-bir eşya almak istediğinizde, internet fiyatı 1, mağaza fiyatı 1.5 liraysa bu yerdeki en düşük satış fiyatı 3 lira olsun.
-iş olanağı olmasın ve insanlarının kaderi belli kişi ve zümrenin keyfine kalmış olsun.
-her 2 gençten birisi gurbetçi olup şehri terk etsin.
-yapacak bir şey olmadığı için, insanlar akşam ezanıyla evlerine gitsin ve akşam ezanından sonra sokakta neredeyse hiç insan olmasın. Sokakta kimse olmadığı için de polisler belli bir saatten sonra sizlere, "gençler hadi artık evlerinize gidin" desin.
-Yine de tüm bunlara rağmen halkın 3'te 2'si yaşadığı hayattan ve bu durumdan memnun olduğunu söylesin.

şimdi sizlere soruyorum. hayal edebildiniz mi? eğer hayal ettiyseniz, muhtemelen çoğunuz bunların korkunç bir distopya olduğunu ve böyle bir yerin olamayacağını düşünüyorsunuzdur. Ancak maalesef böyle bir yer var ve ben böyle bir yerde yaşıyorum. sorumluların .............................................................
1

minecraft

ryukon
dünya düz mü, yuvarlak mı yoksa geoit mi? tartışmalarına son noktayı koyan ve "dünya küptür" diyerek, insanlarda dahil olmak üzere her şeyin küp olduğu ve bu küplerle oyuncuların ne isterlerse onu yaptıkları bir dünyada geçen, 21. yy. gençliğinin ve bir dönem youtuberların onlarca saat oynadığı oyundur.


otakuturk.net/foto

monogatari serisi

ryukon
bu seriyi tek kelime ile tanımlamam gerekseydi, o kelime kesinlikle "değişik" olurdu. bu yüzden benim gibi bilim-kurgu seven biriyseniz, bu serinin tam size göre olduğunu söyleyebilirim. seri boyunca birçok gizemli olayla ve doğaüstü varlıkla karşı karşıya geliyoruz. Hikaye başta ana karakterler etrafından şekillen bir seriymiş gibi gözükse de ilerleyen bölümlerde aslında olayların daha karmaşık ve daha fazla kişiyle alakalı olduğunu öğreniyoruz. Özetle bilim-kurgu sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir seriden bahsediyoruz. İzleyin izlettirin.

Nisio Isin tarafından yazılan ve Vofan tarafından çizilmilş olan bir light novel serisidir. İlk bölümü 2005 yılında yayınlanmış olup günümüzde hala devam etmektedir. Serinin animesi ise 2009-2018 yılları arasında 10 sezon olarak yayınlanmıştır. Bitti diye düşünmeyin yakında yeni bir sezon daha çıkartılar.

konusu: yaz tatili sırasında bir vampire dönüşmüş ve başına bir takım ilginç olaylar geçmişolan araragi koyomi okulda merdivenlerden çıkarken, yukarından birinin düştüğünü görür. bu kişi senjugahara hitagidir. araragi, refleks olarak kollarını uzattığında hitagi'yi havada yakalar. Ancak onda normal olmayan bir şey fark eder. aralarında geçen bir takım olaylar sonucunda koyomi, senjugahara'yı, vampirken onu kurtaran ve kısmen normale dönmesini sağlayan, meme oshino'ya götürür ve macera başlar....

yayınlanma sırası:

-bakemonogatari
-nisemonogatari
-nekomonogatari kuro
-monogatari series second season
-hanamonogatari
-tsukimonogatari
-owarimonogatari
-koyomimonogatari
-owarimonogatari second season
-zoku owarimonogatari

sosyal medyada birçok kişi tarafından size, şu sırada izle, bu sırada izle diye saçma sapan bir sıra önerecekler, onları dikkate almayın. Yıllardır söylüyorum. Sadece anime ve mangalar için değil her türlü seri için söylüyorum. Sezonları yayınlanma tarihlerine göre izleyin. Saçma sapan sırada izlemenizi önerenlere itimat etmeyin...

Ayrıca iddaa ediyorum. bu seriye başlayan ya da başlamış olanların %90'i tüm sezonları izlemeyecek. Hatta bu kişilerin yarısı, ilk sezonu bile tam izlemeyecek. Geriye kalan ve serinin tamamını izleyeceğini düşündüğüm %10'luk dilimin ise en az 3'te 1'i ise seride ne olup bittiğini anlamayacak. Bu seriyi yıllardır öneriyorum. Bu durum maalesef tecrübe ile sabittir.


otakuturk.net/foto

tanıtım videosuopening 1

1

team fortress 2

ryukon
valve tarafından 1996'da çıkartılan team fortress oyununun, geliştirilerek 2007 yılında piyasa sürülen ve günümüzde hala birçok kişi tarafından sevilerek oynanmakta olan geliştirilmiş ve iyileştirilmiş versiyonudur. (1000 saatin üzerinde oynama süresi olanlar var.) 2 farklı (blue ve red) takım, 9 farklı tip ve özellikteki (medic, heavy, scott, pyro vs. ) karakter ile farklı haritalar ve modlarda kazanmak için birbirleriyle mücadele edeler. En sevilen modları yük treni ve tepenin hakimidir.


otakuturk.net/foto

team fortress 2 tanıtım

animemeraklisiblogcu

ryukon
Otaku türk'e üye olduğu günden beri daima otaku türk için çalışan, sitelerin inaktif durumda olduğu dönemde bile desteğini asla esirgemeyen, sosyal medya hesaplarımızda daima aktif olarak gördüğümüz ve eski sözlüğü bırakışım ile yeni sözlüğü açışımız arasındaki dönem de bile bizlere olan inancını ve güvenini asla kaybetmeyen çok değerli bir ottamız..
1

yabancı dilimi geliştirmek için çeviri yapıyorum diyen çevirmenler

ryukon
konuya direkt olarak bodoslama dalıyorum. isteyen istediği gibi anlasın. çünkü artık böyle diyen çevirmenlerin sayısı bir hayli arttı ve bu artışla doğru orantılı olarak çeviri kalitesi de düştü, düşmeye de devam ediyor.

konuya başlamadan evvel, çevirinin ne olduğunu, dünya, ülkemiz veya toplum için ne kadar önemli olduğunu vs. hepimizin bildiğini düşünerek es geçiyor ve direk konuya giriyorum.

en doğru çeviriyi yapabilmek için öncelikle okuduğunuzu doğru olarak anlamanız ve anladıklarınızı en düzgün biçimde çevirdiğiniz dile aktarmanız lazım. yani en doğru çeviriyi yapabilmek için (ana dilinize çevirdiğinizi varsayarsak), gerek ana dilinizi gerekse çeviri yaptığınız dili iyi bilmeniz gerekiyor.

ancak son zamanlarda görüyorum ki, bizim ülkemizde işler farklı yürüyor. "hazırlığa yeni başladım. yabancı dilimi geliştirmem lazım", "dil bölümü okumak istiyorum, o yüzden çeviri yaparak kendimi geliştirmek istiyorum.", "okuduğum bölüm yabancı dil ağırlıklı eğitim veriyor. ben de çeviri yapabilirim." vs. diyerek çeviri yapan birçok kişi görüyorum. Yani bu kişiler, çeviri yaptıkları dili tam olarak bilmiyorlar. Belki de hiç bilmiyorlar, bilemiyoruz. Ancak bildiğimiz bir şey var, çeviri yaptıkları dili daha öğrenme aşamasındalar. Sonra bu kişilerin çevirileri yayınlanıyor. Okuyor ve/veya izliyoruz. içler acısı. tamam gelecekte belki çok iyi yerlere gelecekler, herkes bir yerden başlamalı vs. ama dil öğrenmek için çevirmen olunmaz. Farkında olmadan hem çeviriye, hem de birçok çevirmene hakaret etmiş oluyorsunuz, bunu anlayın artık. Ayrıca çeviri ekipleri, çevirmen diye ekibe ya da işe aldığınız insana bir bakın. bir test yapın veya ne bileyim yaptığı çeviriyi birisi son kontrol etsin, öyle yayınlayın ama yok, çeviriyor mu? çeviriyor. bitti. (Translate'de çeviri yapıp, translate'in yaptığı çeviriyi, direkt olarak kullanarak yayınlayan ekip gördüm.) Sonra bu durum hakkında yorum yapınca, sitem edince, birilerini kibar bir dille uyarınca suçlu biz oluyoruz. Diyorlar ki: "Daha iyisini yapabiliyorsan, sen yap!" şimdi gel de bu insanlara çevirinin önemini anlat. Emin olun bazı çevirmen arkadaşlar, gelecekte eski çevirilerine bakarken, kendi kendilerine, "ulan ben ne yapmışım?" diye soracaklar.

Peki bu durumun sebebi ne? neden böyle? çeviri dışarıdan bakınca önemsiz ya da kolay bir şey gibi mi gözüküyor? veya bizim ülkemizde çeviriye gereken önem neden verilmiyor? gerçekten merak ediyorum.

sengoku basara

ryukon
sengoku cağında, ülke topraklarının tamamını ele geçirmeye çalışan güçlü komutanların, generalleri ve ordularıyla birlikte, birbirleri ile olan savaşlarının anlatıldığı shounen ve tarihi seridir. anime boyunca, date masamune, takeda shingen, tokugawa ieyasu, oda nobunaga vs. gibi japon tarihine damga vurmuş bir çok ünlü savaşçı ve komutanı yansıtan karakterleri görebileceğiniz bir seridir. toplam 3 sezonu bulunmaktadır. ayrıca bu sezonların oyunları da mevcuttur.

serinin 2009, 2010 ve 2014 yıllarında yayınlanmış olan 12'şer bölümlük 3 sezonu ve 2011 yılında yayınlanmış olan bir sinema filmi vardır.

Sengoku basara izleme sırası:

-sengoku basara
-sengoku basara 2
-sengoku basara judge end


otakuturk.net/foto

opening 1

en sevdiğiniz anime replikleri

ryukon
ben kibar kızlardan nefret ederim.onlarla sohbet edince meraklanıyor, mesajlaşınca huzursuz hissediyorum. telefonla konuşmuşsak yüzümde aptal bir sırıtmayla, arama geçmişine bakıp duruyorum ama biliyorum ki kibar oldukları için böyle davranıyorlar. bana karşı kibar olan başkasına karşı da kibardır. Ancak her zaman, kendimi bunu unutmuş bir halde buluyorum. eğer gerçek, zalim bir metres ise, eminim ki yalan, kibar bir kızdır. bu yüzden, kibarlık bir yalandır. sürekli beklenti içinde oldum, sürekli yanıldım. bir yerden sonra ümit etmeyi bıraktım. yüz savaştan sağ çıkmış yalnız savaşçı, tecrübeli yalnız, tekrar aynı hataya düşmez. iş kaybetmeye geldiğinde ben en güçlüyüm. bu yüzden, her zaman, kibar kızlardan nefret edeceğim.

hikigaya hachiman - yahari ore no seishun love come wa machigatteiru


otakuturk.net/foto

sözlüğü açtığımız gün bilgisayarımın adaptörünün yanması

ryukon
Başlıktan da anlaşılacağı üzere bilgisayarımın adaptörü yandı. Olayı özetlemek gerekirse, iş dolayısıyla şehir dışındayım ve akşamları bir otelde konaklıyorum. Saat 20.00 civarlarında bilgisayarımı açıp sözlüğe giriş yaptım ve beklenen an geldi, açılın yoldan geliyor ryu kaptan derken sigortanın atması ve bilgisayarın kapanması bir oldu. Bilgisayara baktılar. Sonuç olarak değişken voltaj nedeniyle anlık yüksek voltaj yüklenmesi sonucu bilmem ne bilmem nelerden dolayı adaptör sizlere ömür. Yani 1-2 gün bilgisayarım yatışta... Ayrıca birazdan da otel müdürü ile görüşmemiz olacak. Otel çalışanları sorunun hala bende olduğunu düşünüyor ve masrafları reddediyorlar. Neyse hayırlısı diyorum.

Sanırım göze geldik. Bu entry'i okuyan herkesten sözlük için bir maaşallah bekliyorum ya da benim için...

slam dunk

ryukon
Takehiko Inoue tarafından yazılıp çizilen 1990 - 1993 yılları arası mangası, 1993 - 1996 yılları arası animesi yayınlanan spor (basketbol) konulu seridir.

konusu; sürekli kavga eden ve şıpsevdi birisi olan, birçok kıza çıkma teklifi etmesine rağmen her defasında reddedilerek kırılması zor bir reddedilme rekorunun sahibi ana karakterimiz sakuragi hanamichinin, basketbol kulübüne katılmasıyla birlikte kendisi ve arkadaşlarının yaşadıkları olayların anlatıldığı seridir.


otakuturk.net/foto

opening 1

one outs

ryukon
Shinobu Kaitani tarafından çizilen 1998-2006 ve 2008-2009 arasında mangası ve yine 2008-2009 yılları arasında animesi yayınlanan beyzbol konulu, seinen seridir.

konusu: hiromichi kojima profesyonel beyzbol oyuncusu olduğu günden beri birçok ödül kazanmış ancak bu kadar ödül ve başarıya rağmen takımıyla birlikte hiç şampiyonluk yaşayamamıştır. bu yüzden insanlar ona bahtsız dahi vurucu demeye başlamıştır. Kojima her şeye rağmen sorunun kendinde olduğunu düşünür ve yurt dışında antrenman kampına gider. Antrenman yaptığı bir sırada atıcısının parmağı sakatlanır ve kojima ile ekibi antrenmanda yardımcı olması için bir atıcı aramaya başlarlar. tüm üniversite ve takımları dolaşmalarına rağmen sezon dışı olduğu için atıcı bulamayıp tam ümidi kestikleri anda tokuchi toua ile karşılaşırlar ve bir takım olaylar sonucunda toua'yı kendi takımlarına katılmaya ikna ederler. Ancak takımın patronu toua'nın takıma katılmasını hoş karşılamaz. toua, takım patronu ile bir anlaşma yapar. bu anlaşmaya göre toua, oyun dışı bıraktığı her oyuncu için 5 milyon yen kazanacak ve her verdiği sayı içinse 50 milyon yen borçlanacaktır. Patron ile birlikle oyun dışı sözleşmesi olarak adlandırdıkları bu sözleşmeyi imzalarlar ve macera başlar.

kişisel yorum: anime ilk bakışta sıradan bir beyzbol ya da spor animesi olarak görülebilir ancak strateji, taktik, akıl oyunları, dönen entrilar, kumar, risk alma vs. gibi birçok şeyi bir arada bulundurmakta, seriyi izlerken bazen beyzbol animesi izlediğinizi dahi unutup bir gizem animesi izlermiş hissine kapılıyorsunuz. anime bir solukta bitiyor. konusu ve kurgusu iyi bir seri izliyoruz. tek eksiği olarak hikayenin sadece ana karakter ve birkaç yan karakter üzerinde geçmesi, yine de seri öyle bir şekilde ilerliyor ki üzerinde durulan karakter sayısının az olması ve seri boyunca neredeyse sürekli ana karakter üzerine odaklanılması bile göze batmıyor. sonuç olarak aradan ne kadar zaman geçerse geçsin. kaç kere izlerseniz izleyin. one outs serisi kendini tekrar tekrar izlettiriyor.


otakuturk.net/foto

opening 1

cesur yeni dünya

ryukon
Aldous Huxley'in ilk kez 1932 yılında yayınlanan, orjinal ismi brave new world olan, distopik bilim kurgu eseridir.

Ayrıca ithaki yayınları bilim kurgu klasikleri dizisi'nin 4. kitabıdır.

hikaye, ford'dan sonra 632 yılında yılında geçmektedir. artık tanrı diye bir şey yoktur. bu gelecekte ford tanrının yerini almıştır. insanlık sağlıklı ve teknolojik açıdan çok gelişmiştir. savaş, yoksulluk, ırkçılık gibi kavramlar tamamen sona erdirilmiş, tüm ırkların eşit ve herkesin mutlak olarak mutlu olduğu bir dünya düzeni kurulmuştur. insanlar, herkes, herkes içindir sloganıyla yaşarlar ve çok küçük yaşlardan itibaren salt zevke ulaşalabilmek için önüne gelenle sex yapmak ya da sentetik olarak üretilerek zararı en aza indirilmiş uyuşturucu olan somayı kullanmaktadırlar. doğal yollarla çocuk sahibi olmak, aile, anne ve baba gibi kavramlar iğrenç ve mide bulandırıcı olarak görülür. bu çağda insanlar, kapısında büyük harflerle Cemaat, Özdeşlik, İstikrar yazan, Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi'nde üretilirler ve alfa, beta, epsilon gibi farklı sınıflara ayrılmaktadırlar. Değişik hormon uygulamaları ve uykuda eğitim yöntemiyle, doğdukları andan itibaren insanların, hangi sınıfa mensup olacağı ve sınıflarına göre hangi ölçülerde olacağı, ne işle uğraşacağı, nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmayacağı vs. zihinlerine kazınmış bir halde topluma karışırlar. kitap, böyle bir gelecekte insan hayatında meydana gelen değişiklikleri ve modern insanın yaşayış biçimini pek çok farklı açıdan gözler önüne seriyor.

cesur yeni dünya, sürükleyici ve hiç bırakmadan bir çırpıda okuyup bitirebileceğiniz bir kitap olup, gerek okurken, gerekse okuduktan sonra birçok konuyu sorgulamamızı, bazı şeylerın değerinin düşündüğümüzden daha fazla olduğunu anlamamızı sağlıyor.


otakuturk.net/foto

aldous huxley

ryukon
tam adı Aldous Leonard Huxley olan, 1894-1963 yılları arasında yaşamış, ingiliz yazar.

daha çok romanları ve denemeleriyle tanınmış olmasına rağmen, kısa hikayeler, şiirler, gezi hikayerleri ve senaryo ile de uğraşmıştır. huxley, çağdaş toplumu ve çağdaş toplumun kusurlarını eserlerinde zekice dile getirmiştir. en bilinen eseri cesur yeni dünya'dır. bununla birlikte krom sarısı, Ses sese karşı, cennet ve cehennem gibi pek çok romanı ve kadim felsefe gibi düşünsel eserleriyle de tanınan bir yazardır.


otakuturk.net/foto

yamada-kun to 7-nin no majo

ryukon
mangakaMiki Yoshikawa olan, şubat 2012 - şubat 2017 yılları arasında mangası, nisan 2015 - haziran 2015 arasında da animesi yayınlanan seridir.

konusu: ryu yamada, lise ikinci sınıf öğrencisidir. sürekli okula geç giden, derslerde uyuyan, kavga eden, ve notları berbat bir öğrencidir. onunla aynı sınıfa giden urara shiraishi ise yamada'nın tam tersi çalışkan, başarılı, sakin ve notları çok iyi olup onur öğrencisidir. bir gün ikisi birlikte çarpışırlar ve merdivenlerden düşerler. uyandıklarında ise bu çarpışma sonucu bedenlerinin değiştiğini farkederler. nasıl vücut değiştirdiklerini ve tekrar kendi bedenlerine dönmenin yolunu ararken okul sınırlan içerisindeki pek çok sırrı da açığa çıkartacaklardır.


otakuturk.net/foto

opening 1

danmachi

ryukon
türkçesi; zindanda kız tavlamaya çalışmak yanlış mı? olan dungeon ni deai wo motomeru no wa machigatteiru darou ka animesinin kısaltılmış ismi olup ilk sezonu nisan 2015, ikinci sezonu temmuz 2019 yılında yayınlanmış olan seridir.

konusu: tanrılar dünyaya inmiş ve büyü güçlerini kullanmaksızın insanlar ile birlikte hayatın zorlukları ile yaşamayı amaçlamışlardır. bell cranel isimli maceracı, hestia adlı tanrıça ile bir anlaşma yapmış ve hestia ailesine katılmştır. bir gün zindanda savaşırken bir minotor'un saldırısına uğrar ve kaçarken kapana kısılır. bu çaresiz durumdan loki ailesinin bir üyesi olan aiz wallenstein'ın yardımı sayesinde kurtulur. bu olayın ardından bell, aiz wallenstein'a aşık olur ve onun kadar güçlü bir maceracı olmak için çalışır.


otakuturk.net/foto

opening 1

ithaki yayınları bilim kurgu klasikleri dizisi

ryukon
ithaki yayınları'nın 2015 yılından itibaren yayınlamaya başladığı, hepsi birbirinden güzel, her biri bizlere ayrı bir dünyanın kapısını açan ve pek çoğu film ya da filmlere konu olmuş bilim kurgu eserlerinin toplandığı, günümüz itibariyle 48 kitaba ulaşmış ve yeni kitaplar eklenmeye devam edecek olan dizisidir.

İthaki yayınları bilim kurgu klasikleri dizisinde şu ana kadar yayınlanan tüm kitapların sıralı listesi aşağıdadır.

1-dune - frank herbert
2-kıyamete bir milyar yıl - Arkadi ve Boris Strugatski
3-maymunlar gezegeni - Pierre Boulle
4-cesur yeni dünya - Aldous Huxley
5-çocukluğun sonu - Arthur C. Clarke)
6-Dr. Moreau'nun Adası - H.G. Wells
7-dune mesihi - frank herbert
8-ışık tanrısı - Roger Zelazny
9-yıkıma giden adam - Alfred Bester
10-yıldız gemisi askerleri - Robert A. Heinlein
11-sürgün gezegeni - Ursula K. Le Guin
12-pazartesi cumartesiden başlar - Arkadi ve Boris Strugatski
13-arcturus'a yolculuk - david lindsay
14-zaman makinesi - H.G.Wells
15-2001 bir uzay destanı - Arthur C. Clarke
16-dune çocukları - frank herbert
17-ben robot - isaac asimov
18-kaplan! kaplan! - Alfred Bester
19-bitmeyen savaş - Joe Haldeman
20-ay zalim bir sevgilidir - Robert A. Heinlein
21-su adamı - Aleksandr Belyaev
22-görünmez adam - H.G.Wells
23-tarnı olmak zor iş - Arkadi ve Boris Strugatski
24-frankenstein - Mary Shelley
25-anlatış - Ursula K. Le Guin
26-dune tanrı imparatoru - frank herbert
27-resimli adam - Ray Bradbury
28-yenilmez - Stanislaw Lem
29-dünyalar savaşı - H.G.Wells
30-yüzyılın en iyi bilimkurgu öyküleri - Orson Scott Card
31-uzayda piknik - Arkadi ve Boris Strugatski
32-fahrenheit 451- Ray Bradbury
33-uzaktan kumandalı kız - James Tiptree
34-yakma zevki - Ray Bradbury
35-işte insan - Michael Moorcock
36-bir mars destanı - Stanley G. Weinbaum
37-bu ölümsüz - Roger Zelazny
38-mars yıllıkları - Ray Bradbury
39-kadınlar ülkesi - Charlotte Perkins Gilman
40-yaban diyarlarda yabancı - Robert A. Heinlein
41-tanrıların tohumu - H.G.Wells
42-andromeda nebulası - İvan Yefremov
43-yakın - Octavia E. Butler
44-kumsalda - Nevil Shute
45-kızıl mars - Kim Stanley Robinson
46-postacı - David Brin
47-biz - Yevgeniy İvanoviç Zamyatin
48-Phlebas'ı Hatırla - iain M. Banks
49-...
50-...


otakuturk.net/foto

anime arşivi

ryukon
neredeyse her anime severin sahip olduğu, genellikle harddiskler ve/veya cd'ler kullanılarak depolanan, bazen insanın kendi kendine, "ben bu arşivi yapıyorum ama neden" diye sormasına sebep olmasına rağmen asla vazgeçemediği ve hergün dur durak bilmeksizin daha da büyüttüğü anime deposudur.

comikon istanbul 2019

ryukon
19-20 ekim tarihlerinde, Harbiye Askeri Müze Kültür Sitesinde, bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan festivaldir.

bu yıl etkinlikte, başta mangaka satoshi shiki olmak üzere pek çok konuşmacı yer alacak. aynı zamanda birçok animenin yapımında ve yayınlanmasında yer alan tokyo tv'nin stand açacağı ve resmi ürünler satacağı da yapılan duyurular arasında yer alıyor. Bunlara ek olarak pek çok etkinlik ve yarışmada katılımcıları bekliyor.

biletler: https://biletino.com/tr/e-6i2/comikon-istanbul-2019/ adresinde


otakuturk.net/foto

berserk

ryukon
favori serilerimden birisidir. kan, vahşet, çılgınlık, psikpatlık, savaş vs. ne ararsanız bu serinin içerisinde mevcuttur. seriyi normal bir şekilde izlerken ne olduğunu dahi anlamadan kendinizi gaza gelmiş halde bulursunuz. hiç sıkılmadan ve bir çırpıda izleyeceğiniz bir seridir. bu seriyi izlemeyenleriniz varsa hiç tereddütsüz başlayabilirler. bu seriye bayılacaksınız...

Kentaro Miura tarafından çizilen mangası 1992 yılından beri devam eden, ilk kez 1997 yılında animesi yayınlanmış, dünyada en çok satan seinen manga olma özelliği taşıyan karanlık seridir.

konusu: guts, krallıkların, derebeylerinin ve sürekli savaşların olduğu bir çağda, çocukluğundan beri kılıç kullanmak ve savaşmaktan başka bir şey öğretilmeden büyümüş, kocaman bir kılıç taşıyan ve çok güçlü bir savaşçıdır. Hayatını paralı asker olarak sürdüren guts, bir gün griffith ve şahin takımı ile karşılaşır. Bu karşılaşma onun hayatını tamamen değiştirir ve macera başlar.


otakuturk.net/foto

opening 1

nicholas d wolfwood

ryukon
ilk bakışta one piece animesinden bir karakterin ismi gibi dursa da trigun serisinin ana karakterlerinden birisidir. kendisi bir suikastçi olup aynı zamanda ek iş olarak rahiplik yapmaktadır. sürekli sigara içmesi ve takım elbiseyle dolaşmasının yanı sıra, yanından hiç ayırmadığı haç şeklinde kocaman ağır makineli bir silah taşır. başlangıçta vash the stampede'e karşı savaşmış olsa da zamanla birbirinin sırtını kollayan iki dost haline gelmişlerdir.


otakuturk.net/foto

boku no hero academia

ryukon
Kohei Horikoshi tarafından çizilen, mangası 2014 yılından beri devam eden ve animesinin ilk sezonu 2016 yılında yayınlanmış olan shounen seridir.

konusu: Neredeyse yaşayan tüm insanların özel güçleri (özgünlük)'nin olduğu, özgünlüğü olan insanların da bir çoğunun kahraman olarak çalıştığı bir dünyada midoriya izuku'u, özgünlüğü olmayan sıradan bir insandır. hiçbir gücü olmamasına rağmen gelecekte güçlerinin uyanacağına ve özgünlük sahibi olacağına inanarak, çok küçük yaşlardan beri büyük bir hayranlık duyduğu, en güçlü kahraman olan all might kadar güçlü bir kahraman olmayı hayal etmektedir. Ancak hiçbir şey umduğu gibi gitmez ve yapılan onlarca muayeneden sonra midoriya'nın asla özgünlük sahibi olamayacağı ortaya çıkar. Bunun üzerine midoriya'nın dünyası başına yıkılır ama yine de kahraman olma hayalinden vazgeçmez.

Birgün şehrin ortasında aniden bir canavar ortaya çıkar ve ortalığı yıkıp dökmeye başlar. Herkes yardım çığlıkları atmasına rağmen, kimse canavara müdahale etmemektedir. İnsanlar, ya kaçışmakta ya da korku dolu gözlerle olan biteni izlemektedirler. Bu şartlar altında midoriya dayanamaz ve hiçbir gücü olmamasına rağmen canavara saldırır. Tam kaybedip öleceğini düşündüğü an da all might çıkagelir ve günü kurtarır. bu olayın ardından all might, sıradan bir insan olmasına rağmen korkusuzca canavara saldıran midoriya'dan etkilenir. Midoriya'ya pes etmemesini ve hiçbir gücü olmamasına rağmen yine de kahraman olabileceğini söyler. Böylece macera başlar...

kişisel yorum: boku no hero academia gerek dünya da gerekse ülkemizde neredeyse tüm anime severler tarafından sevilerek ve büyük bir heyecanla izlenen bir seridir. Bu severek izleyen gruba ben de dahilim. özellikle ana karakterin aşama aşama gelişimine tanık olmamıız seriye bakış açımızı etkilemekte ve bizi seriye biraz daha bağlamaktadır. sözün özü seriye başlamak isteyen birisi tereddütsüz başlayabilir.


otakuturk.net/foto

opening 1