eyeshield 21

ryukon
yusuke murata tarafından çizilen, mangası 2002-2009 yılları arası, animesi ise 2005-2008 yılları arası yayınlanmış olan shounen ve amerikan futbolu konulu seridir.

konusu: Sena Kobayakawa, özgüvensiz ve sürekli zorbalığa maruz kalan bir öğrencidir ve deimon lisesine yeni kaydolmuştur. Liseye yeni başlamış olmasına rağmen daha okulun ilk günlerinde zorbalığa maruz kalmaya başlamıştır.

Bir akşam okul çıkışında, ona zorbalık yapanlardan kaçarken, okulun amerikan futbol takımı, deimon devil bats'ın kaptanı olan, şeytan lakaplı, Hiruma yoichi, onun ne kadar hızlı koştuğunu görünce, onu silah zoruyla takıma katılmaya ikna eder. Ayrıca Hiruma, onun diğer kulüplerce keşfedilmesini önlemek için, Sena'ya maçlar sırasında göz koruyucusu (eyeshield) takmasını söyleyerek 21 numaralı formayı verir ve maçlar sırasında ismini unutmasını, bundan sonra maçlarda onun kod adının eyeshield 21 olacağını söyler. Bir şekilde kendini takımın içinde bulan sena, takımın kaptanı hiruma yoichi ve yardımcı kaptan Kurita ryokan ile birlikte, hem takıma yeni üyeler bulmak hem de christmas bowl'u kazanmak için çalışmaya başlar.

kişisel yorumuma gelirsek; serinin, ülkemizde hakettiği değeri görmeyen serilerden biri olduğunu düşünüyorum. Hikaye ve konu güzel, ayrıca seride hiruma gibi özgün ve efsane bir karaker de var. sadece hiruma karakteri için izlenebilecek bir seridir. tüm bunlara ek olarak amerikan futbolu konusunda hiç bilgisi olmayan birisinin bile rahatlıkla seyredebileceği ve amerikan futbolunu sevdirecek bir seridir. ilk başlarda konu biraz ağır işlese bile zamanla hızlanan ve izlediğinize değecek bir seri olduğunu düşünüyorum. izlemeyenler varsa izlemelerini şiddetle tavsiye ediyorum.


otakuturk.net/foto

opening 1