fin fin on teo the magic planet

animemeraklisiblogcu
Dünyanın hatrı sayılır Japon şirketlerinden Fujitsu'nun Macoto Tezka ile işbirliği içinde hazırladıkları TEO PROJECT'in sonuçlarından biri olarak 1996-97 yılları arasında çıkan bir bilgisayar oyunu. Bazı yerlerde "TEO the Other Earth" diye de geçer.
Genellikle Windows 95 uyumludur ama bazıları XP, Vista gibi işletim sistemleri ile de uyumlu olduğunu söyler. Hatta Macintosh ile uyumlu olduğu söylentileri falan da vardı ama sanmıyorum öyle bir şey olduğunu... :/


otakuturk.net/foto

Oyun başta Japonya'dan çıkıp Güney Kore'ye İngiltere'ye, hatta Almanya'ya bile uzanmış fakat Türkiye'ye bi' türlü resmi olarak ulaşamamıştır. Buna rağmen Türkiye'de yaşayıp da oyunu, hiç değilse ana karakterini bile bilen, hatırlayan 5-10 Türk arkadaşa rastladım, umarım bu sayı sandığımdan daha fazladır. :(


otakuturk.net/foto

Oyun kutusunun içeriğine bakacak olursak: Oyun CD'leri, özel bir webcam, ıslık çalmak için oyunda kullanacağınız özel bir düdük, kullanma kılavuzu, garanti belgesi vs. görebilirsiniz. Hatta bu setin peluş oyuncaklı versiyonu bile var ama onun fotoğrafını bulamadım.


otakuturk.net/foto

Efenim, oyunumuz bir nevi interaktif tamagotchi oyunu. TEO isminde muhteşem ötesi bir dünyaya gidiyoruz. Burada Fin Fin isminde, yunus-kuş melezi bir yaratık bizi karşılıyor, biz onu besliyoruz, SmartSensor özelliği ile bir webcam ve mikrofon aracılığı ile onunla iletişim kurabiliyoruz, ona komutlar falan veriyoruz, o da ona göre şarkı söyleyip dans ediyor vs.
Tabi sadece bundan ibaret değil oyun. :p İleride çok değişik yaratıklara rastlıyoruz, bununla da kalmayıp Fin Fin'in eşini çocuğunu falan görüyoruz (cidden çok garip ya XD).

TEO PROJECT'in içinde, bu oyunun haricinde oyunla aynı isimli bir anime filmi, Macoto Tezka'nın yazmış olduğu フィンフィンのなみだ (Fin Fin'in Gözyaşları) isimli bir çocuk kitabı falan da var.

Bu arada oyunla ilgili küçük bir bilgi daha: Oyun 64-bit bilgisayarlarda çalışmıyor, 32-bit olanlarda ise yarım yamalak çalışıyor. Yani oyunu oynamak istiyorsanız yapmanız gereken şey elinizde 16-bit bir bilgisayar bulunması ya da var olan bilgisayarınıza win95'li bir sanal makine kurmanız. Ben bile oyunu anca çalıştırabildim. Ama şu an bilgisayarım bozuk olduğu için özlüyorum oyunu. :(