confessions

animemeraklisiblogcu

➤ - birinci nesil otta

  1. toplam giri 122
  2. takipçi 5
  3. puan 1742

animemeraklisi

animemeraklisiblogcu
(bkz:animemeraklisiblogcu)
Yani ben.

"blogcu" kısmı da zamanında blogcu.com sitesinde açtığım blog sayfamdan geliyor aslında. "AnimeMeraklisiBlogcu" nickini de blogumu temsilen kullanıyordum fakat zamanla blogcu.com bünyesindeki bloglarda paylaşım özelliğini, kullanıcı ayarlarını vs. kısıtlayınca o blogu da kullanamaz oldum, o blog sap gibi kaldı ortada. Zamanında "AnimeMeraklisiBlogcu" nickini TezukaOsamu.net'deki nickim olarak da kullanınca oradaki Japonlar beni böyle bildi, o nick de bana yapıştı kaldı. :')
2

manga-tr sözlük

animemeraklisiblogcu
Otaku Türk'den sonra Anime ve manga severler için oluşturulan ikinci en aktif collaborative hypertext dictionary olarak tarihe geçmiş sözlük sitesi.

Edit: Aynı zamanda sayfalarında büyük harf kullanılan ilk collaborative hypertext dictionary'lerden biri olarak 21 yıllık küçük harf geleneğini bozmuştur.

Tekzip editi: Ryu-sama'nın uyarısıyla öğrendim ki tam olarak ikinci değilmiş ama "en aktif ikinci" imiş.
7

www

animemeraklisiblogcu
ks. world wide web

80'li yılların başlarında günümüzde kullandığımız web sitelerinin, hatta buranın bile anası-babası olmuş sistem. İnternetin günümüzde geldiği boyutu göz önünde bulundursak bile bu sistemin boyutunu tahmin edemeyiz muhtemelen. Hayır efendim, Archive.org bile bunun yanında sinek kalır.

Bu arada kısaltma "veveve" ya da "vıvıvı" diye söylenmez. Üç kere "dabıl yu" diyeceksin.
Oku bakiyiiiim: DABIL YU DABIL YU DABIL YUUUUUUU...!!!
2

hypertext

animemeraklisiblogcu
saprofit89 ottamızın "komputer, zıt nedir?" notlu ukdesi ile beni kahkahalara boğmuş başlık.

Tanımını da şöyle yapabilirim: Adı üstünde sıradan bir metin olmanın ötesine geçmiş metinlerdir bunlar. Bizim chicken translate'ciler bunu "hipermetin", "metin ötesi" falan feşmekan diye çevirmiş ama "hypertext" isminin kullanılma oranını zerre kadar düşürememiştir.

Şimdi efendim, bu hypertext olayı genellikle dijital ortamlarda bulunur fakat çok eskiden beri (özellikle de geleneksel ansiklopedi ve sözlüklerde) benzer örneklerine rastlanıyormuş, ☞ gibi semboller oluyor bunlarda.
Amma ve lakin asıl hypertext olayı "Memex" adı verilen bir zımbırtıyla ortaya çıkmıştır. Memex'in ortaya çıkışı www oluşumuna da aşırı katkı sağlamıştır.
Ama tabii ki de hypertext sırf internet ortamında değil, internetin zerre kadar kullanılmadığı bilgisayarlarda da bunu kullanıyoruz. Zaten Memex de kendi başına bir çeşit depolama aygıtı.

Eğer şu an bu metni yazıyorsam, akabinde de siz okuyorsanız bunu bu başlıkta bahsedilenlere borçluyuz.
7

animelerin mangayı tamamen yansıtmaması

animemeraklisiblogcu
Osamu Tezuka zamanında şöyle demişti:

"Manga bir eş, anime ise bir sevgilidir."

Şimdi onun bu sözü neden söylediğini anlayabiliyorum galiba. Animeler bir şekilde gönül eğlendiriyor, bittiği zaman başta üzülüyoruz fakat sonra normal hayatımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Fakat mangalar böyle değil: Bir şekilde bizi kendine çekiyor ve belki de animelerde yansıtılamayan o çizim tarzları ve kafamızda canlandırdığı renklerdir, hareketliliktir bunu yapan etken. Manga okumayıp sadece anime izleyen kesime bunu söylediğinizde gülüp geçiyorlar, "Animelerde daha güzel çiziliyor, çünkü renkli." diyorlar. Oysaki siyah ve beyaz da belli renklerin karışımdan oluşmaz mı zaten?

CMYK = Siyah
RGB = Beyaz

Edit notu: "CMYK" aslında sırf "CMY"dir, bunlar tek başına zaten siyahı oluşturur. "K" ise "key"in kısaltmasıdır, siyahı temsil eder.
0 /