hokuto no ken

greenmustang
rock lee'nin atası olan kenshiro'nun ana karakter olduğu ve post-apokaliptik düzende ortalığı toza dumana katanları affetmediği harika openingi* olan fi tarihinden kalma seri. vücutta gizli olan tüm noktaları açığa çıkarır. berserkin griffithi hokuto no kendeki shin'dir. kenshin'in en iyi arkadaşıdır ve buna rağmen kenshiro'yu dövüp, vücuduna izler bırakıp sevgilisini* kaçırmıştır. kenshin'in amacı öc almak ve yuria'yı kurtarmaktır. yol üstünde de karşısına geleni tokatlayıp* iyileri kurtarıp kötüleri mahveder. aşırı decede omae wa shindeiru içerir.

benim gibi old school takılan varsa tam bizlik dostlar.

belki de en hızlı yükseliş ve satış ivmesine sahip seridir manga bazında. buyrun efenim hemen açıklıyorum; daha yeni en çok satılan mangalar sıralamasının güncelini gözden geçirdim, sonrasında atıldım en çok satan shounen jump serilerine baktım. tüm mangalar arasında satışta hokuto no ken ilk 15te. 110 milyon kopya satışa yakın bir durumda. 2013de shounen jump mangaları arasında 70 milyon kopya ile 9. sıradayken geçen yılın verilerinde 8. sıraya yükseldi.

(tespitime gelmeden önce şunu belirteyim ki en çok satan mangalar içinde 12 shounen 3 seinen manga var). bu biraz inceleme olacak:

-en çok satan manga serisi; one piece. 325 milyon kopya sattılar ve 1997-2015 arası* 77 volume yayınlandı. özetlersek, shounen serisi olarak 18 yılda 325 milyon kopya sattılar(bunu cepte tutuyoruz). en çok satış yapan seinene geldiğimizde ise golgo 13 var. bu çok sevdiğim big comic çıkışlı seri 1969'dan beri yayınlanıyor ve 215 milyon kopya satış yaptılar. 174 volumesi halihazırda yayınlanmış 46 yıllık seinen seri için, 46 yılda 215 milyon satış diyoruz. bu iki seriyi seçme sebebim birinin shounen diğerinin ise seinende en çok satan olması, gelelim hokuto no ken'in en hızlı yükseliş ve satış ivme söylemime...

-hokuto no ken weekly shounen jump'ta yayınlandığı zaman aralığı 1983-1988 yılları, yani 5 sene. bu 5 seneyi aslında salt satış oranlarıyla karşılaştırmak isterdim ama maalesef bunları bulmak çok zor, ama devam edersem 5 sene içerisindeki seriden hokuto no ken 110 milyon kopya seri sattı, 27 volume.
;

-18 yıl/77 volume: 325 milyon kopya
-46 yıl/174 volume; 215 milyon kopya
-5 yıl/27 volume; 110 milyon kopya

sanırım daha fazla yazmaya gerek yok, en hızlı yükseliş yapan ve satış grafiği yakalayan seri hokuto no ken'dir. tişikkirlir kinshir