zenofobi

animemeraklisiblogcu
Yabancı insanlardan korkmak veya nefret etmek anlamına gelen psikolojik/psikiyatrik hastalık. "Irkçılık psikolojik bir hastalıktır." deyince bize dünyanın lafını sayıyorlar ama bal gibi de ruh hastalığı işte.
boyblue
bir japonya gerçeğidir. dünya üzerinde etnik açıdan en homojen nüfusa sahip ülke olan Japonya'da gerek tarihi sebeplerle, gerek kültürün getirisiyle gelişen yabancı korkusu, gündelik hayatın belli alanlarında kendisini hissettiren bir konuydu. tabii ki bu tavır, belirli ülkelerin vatandaşlarına karşı daha güçlü bir şekilde yansımaktadır. kore, çin, abd vb. ülkelerin vatandaşları japonya'da en çok yer alan kimseler olsalar da yaşlıların bu kimselere olan bakışı pek hoş değildir hâliyle.

ama bunun yüzde yüz olumsuz bir tablo olduğunu düşünmüyorum. çok milletli yapıya sahip toplumların sırf demografik yapılarından dolayı çektikleri sıkıntıları amerika birleşik devletleri örneğinde son zamanlarda gördüğümüz kadar türkiye olarak ilk elden de yaşıyoruz. adamlar homojen bir toplumsal yapıyla bu kadar yıl yaşamış, badireler atlatmışlar ve seksenli yıllarda ulaştıkları ekonomik mucizeyle en büyük üçüncü ekonomi olmuşlar, refahı bulmuşlar ve suç oranı çok aşağılara çekilmiş. şüphesiz bunda son derece kuvvetli milli bilinçleri de baş aktör olmuş. toplum olarak bu gidişata yapışarak bu yapılarını kolay kolay bırakmayı istememelerini anlayabiliyorum ben. tabii ki bu durumun onlardan götürdüğü birçok şey de var ama zaten internetin gelişiyle kültürel sınırlar da hepten kalkmaya başladı. japonya internet popüler kültürüne en çok katkı sağlayan ülkelerden biri belki de, bu durum doğası gereği karşılıklı bir şekilde oluyor. dil bariyeri de aşıldıkça japonya'daki zenofobi de (çok) uzun vadede tarihin tozlu raflarına kaldırılacaktır diye düşünüyorum.