hooky

rasenya
geçenlerde line webtoon uygulamasında keşfettiğim, birkaç bölüm okuyup yatarım diye başladığım ancak güncele gelene kadar sabahlamama neden olan webcomic. miriam mahlasına sahip ispanyol bir sanatçı tarafından ele alınmış.

“dani ve dorian, büyü okuluna giden otobüsü kaçırmışlardır ve artık okulun yolunu bulmaları imkansız olduğundan ders yılı sona erinceye kadar kendilerine nasıl büyük ve iyi birer cadı olunabileceğini öğretecek birini bulmak zorundadırlar... ya da değillerdir” tarzında bir özet görünce bir potterhead olarak balıklama atladım hikayeye ve beklediğimden çok daha fazlasıyla karşılaştım. tam anlamıyla çocuksu bir masal kıvamında başlayıp yavaş yavaş daha karanlık bir patikaya doğru yöneliyor buna rağmen hem hikayenin hem de karakterlerin saflığını koruyor oluşu birkaç bölüm okurum niyetiyle başlamışken sabahlamama yetti üstelik kesinlikle dinlenmem gerekirken.

esas karakterlerimiz dani ve dorian adlı 12 yaşındaki ikiz kardeşler. dani, kolaylıkla arkadaş edinen, sakar, oldukça neşeli, süpürge üzerinde uçmayı seven ancak büyü konusunda pek bir beceriksiz tatlı mı tatlı kızımız; dorian da en az ikizi kadar sevimli ve onun aksine okuduğu her büyüyü kusursuzca yapabilen ancak başkalarınca fazla nerd bulunduğu için genelde ortamlarda dışlanan cağnım yavrucağımız. ikizlerimiz yaşıtlarından uzak ebeveynleri dışında yalnız birbirlerine sahip oldukları için aralarında inanılmaz güçlü bir bağ vardır ki bence hikayenin en ama en güzel noktalarından biri bu ilişki.
ikizlerimiz dışında odak noktasında bulunan diğer karakterimiz de nico, prensesimiz monica, yakışıklı mark; yardımcı ama yine de hikayeye yön veren damien, prens william gibi her biri birbirinden sevilesi karakterler de var.

çizimler, karakterler ve hikaye genel olarak bir masal havası veriyor. çizimlere ayrıca hayran kaldım, okuduğum çoğu manga, manhwa, webcomic ya da diğer çizgi romanlardan ayrı bir tarzı var ve gerçekten detaylarla dolu oluşu bir harika. sanatçı 94 doğumlu bir genç ve tabi ki tecrübe eksiği var ama hikayeye başladıktan sonra gerek çizim gerek hikaye anlatıcılığı bakımından kendini geliştirmiş ve geliştirmeye devam ediyor.

çokça şey yazmak istiyorum aslında ama şimdilik bu kadarı yeterli. belki okuyalı sadece birkaç gün olduğundan belki başka bir sebepten bilmiyorum ama ben çok sevdim, herkese tavsiye ederim^^ türkçe çevirisi var mı bilmiyorum ama ingilizcesini webtoon uygulamasında ya da mangago gibi bir sitede bulabilirsiniz.

edit: daha geniş bir zamanda spoilerlı detaylı bir entry daha paylaşmak istiyorum, nasip olursa^^'