insomnia

nureddinitachi
ınsomnia, christopher nolan'ın yönetmenliğini yaptığı abd yapımı bir psikolojik gerilim filmi. başrollerinde, al pacino, robin williams ve hilary swank rol almıştır. 24 mayıs 2002 tarihinde yayımlanan film, aynı adı taşıyan 1997 yapımı norveç filminin yeniden çevrimidir.

dedektif will dormer (al pacino) los angeles polis departmanında (lapd) görevli bir dedektiftir. genç bir kızın ölümünü araştırmak üzere alaskada küçük bir balıkçı kasabası olan nightmute'a ortağı dedektif hap eckhart (martin donovan) ile birlikte gönderilir. burada yerel polislerle birlikte olayı aydınlatmaya çalışacaktır.

dedektifler araştırmaları sonucu bir yazar olan walter finch'den (robin williams) şüphelenirler ve peşine düşerler. şüpheli hakkında yeterli delil toplamak için bir tuzak kurarlar. sisler içindeki bir karşılaşmada dedektif will dormer kaza ile ortağını öldürür. şüpheli walter finch de olaya şahit olmuştur. dedektif olayı üslerine rapor etmez ve saklamaya çalışır. düştüğü duruma öfkelenen will dormer tüm dikkatini şüphelinin üzerine yoğunlaştırır.

alaskanın coğrafi şartlarına uyum sorunu yaşayan dedektif will dormer bir yandan uykusuzluk problemi çekerken diğer yandan da içine düştüğü zor durumdan kurtulmaya çalışmaktadır. ancak kendisi gibi uykusuzluk problemi yaşayan bir kişi daha vardır.