jlpt

jedi mind tricks
nihongo nouryoku shiken ya da başlıktaki kısaltmayı açacak olursak japanese language proficiency test, japonya tarafından dünya genelinde düzenlenen japonca yeterlilik sınavı. kelime bilgisi, dil bilgisi, okuma ve dinleme aşamalarından oluşmaktadır.

japonya dışındaki diğer ülkelerde japan foundation tarafından düzenlenmekte olup yılda 2 kez yapılmaktadır. n5 en alt, n1 ise en üst seviye olmak üzere 5 farklı seviyesi bulunmaktadır ve sınavı geçmeniz hâlinde alacağınız sertifikanın japonya'da geçerliliği bulunmaktadır. özellikle japonya'daki iş başvurularında - ekseriyetle n2 olmak üzere - sıklıkla istenmektedir.

ülkemizde de aralık ayındaki sınav sadece ankara'da, temmuz ayındaki sınav ise hem ankara hem de istanbul'da düzenleniyor. başvuru ücreti ise diğer sınavlara göre daha yüksek olup 650 liradır.
mekaboi
Türkiye ayağını Ankara Üniversitesinin düzenlediği Japon dili yeterlilik sınavıdır. Yılda iki kez Ankara'da düzenlenir. N1'den N5'e kadar beş seviyeden oluşur, N1 en yüksek ve N5 en düşük seviyedir.
JLPT bir sıralama sınavı değildir, sınavı geçmek için barajı geçmeniz yeterlidir. Yanlışlar doğruları götürmez.
Genellikle temmuz ayındaki sınavın başvuruları nisanda, aralık ayındaki sınavın başvuruları eylülde açılır ve kontenjanlar hemen dolar. Belli bir başvuru tarihi olmadığından bu aylarda sık sık kontrol etmek önemlidir.
Sınavı kazanmanız durumunda elde edeceğiniz belge süresizdir ve uluslararası geçerliliği vardır.250624