confessions

jedi mind tricks

➤ - Admin

  1. toplam giri 40
  2. takipçi 3
  3. puan 340

shounen no abyss

jedi mind tricks
young jump'ta yayımlanan ryou minenami serisi. sıradan bir kasabada amaçsızca yaşayan reiji kurose'nin bir gün bir kızla tanışması sonucu hayatında yaşadığı değişimleri anlatmaktadır.

özellikle hikâye (sıradan bir kasabadan kaçma çabaları) ve karakterler (kasabadaki bitik bir erkek ve erkeği yoldan çıkaran yozlaşmış bir kız) bakımından seri aku no hana'ya oldukça benziyor. aku no hana'nın sonu bana göre tatmin ediciydi, ancak bu seride karakterlerin psikopatlık seviyesi çok daha fazla olduğu için sonu tatmin edici olur mu veya mutlu sonla biter mi emin değilim.

manganın çizimleri oldukça hoş, okuyacaklar için de serinin seinen olduğunu belirtmekte fayda var. ayrıca seriyi türkçeye çevirmekte olan sadscans grubuna da buradan teşekkürlerimizi iletelim.

eurobeat

jedi mind tricks
80'lerin ortalarında ingiltere'de türemiş ancak aradan çok vakit geçmeden italya, almanya ve özellikle de japonya'da popüler olmuş disko/pop/rock karışımı bir müzik türü. özellikle hareketli ritimleri ile bilinir ki dinlendiğinde insanı oldukça gaza getirmektedir. bu sebeple internette "araba sürerken dinlemeyin" benzeri uyarılara karşılaşabilirsiniz. tabii bu müziğin önce japonya'da sonra da dünyada popüler olmasının asıl sebebi initial d serisidir.

hazır tanımı yapılmışken birkaç da örnek verilecek olursa (ki evet hepsi de initial d serisinde kullanılmış müzikler):

dave rodgers - space boy
manuel - gas gas gas
niko - night of fire
fastway - rockin' hardcore
go 2 - looka bomba

bu müzik türü o kadar popüler olmuştur ki japonya'da 250 cd'den oluşan super eurobeat isimli bir derleme albüm serisi çıkarılmıştır. tabii ki sadece bununla sınırlı kalmayıp eurobeat kudos, that's eurobeat, supereurobeat, eurobeat masters gibi birçok derleme albüm serisi de bulunmaktadır.

mujin wakusei survive

jedi mind tricks
hayatta kalma temalı 2003 yapımı bir anime. 52 bölümden oluşmaktadır.

22. yüzyılda dünya'nın yaşanılamaz bir hâle gelmesinden sonra insanların diğer gezegenlerde koloniler kurarak yaşadığı bir evrende geçmektedir. 7 öğrencinin okul gezisi sırasında yer çekimi fırtınasına yakalanıp ıssız bir gezegene düşmesi sonrasındaki hayatta kalma ve gezegenin gizemini çözme olaylarını anlatır.

her ne kadar hayatta kalma desek de sert ve acımasız bir seri beklemeyin, zira seri her yaşa hitap ediyor. zaten seri boyunca arkadaşlığın önemi vs. vs. gibi klasik ögelerden de bolca var. çizimlerine bakıldığında normal animelere göre biraz daha çocuksu kalıyor zaten.

herkese hitap etmese de serideki hayatta kalma ögeleri ve ufak tefek gizem olayları sebebiyle izlenebilir. ayrıca temiz bir seri olduğu için topluluk içinde izlenebilecek animelerden biri de diyebiliriz.

archi steam farm

jedi mind tricks
steam hesabındaki koleksiyon kartı içeren oyunları kendi içerisinde oynuyor göstererek kartların düşmesini sağlayan açık kaynaklı bir uygulama. alternatifleri de mevcuttur.

https://github.com/JustArchiNET/ArchiSteamFarm

özellikle indirim dönemlerinde sudan ucuza satılan ancak kimsenin oynamadığı (nispeten dandirik) oyunların kartlarını düşürmek için oldukça kullanışlıdır.

(bkz:sakızın bile 1.5 lira olduğu dönemde steam'in hentai oyunlarını 1 liradan daha ucuza satması)

gokushufudou the way of the house husband

jedi mind tricks
mangası 100. bölümü devirmiş durumda. zamanında mangasının ilk 5 cildinin 2 milyon kopya satmasının şerefine 4 dakikalık bir pv yayınlanmıştı ve oldukça da eğlenceli duruyordu.seriyi komik kılan unsur da zaten bu "ev erkeği yakuza" konsepti, zira çoğu bölüm bu muhabbet üzerinden dönüyor, ancak bazı bölümler çok alakasız bir yerde bittiği için insan "eee?" demekten kendini alamıyor. yine de mangası okunabilir seviyede, ayrıca ülkemizde gerekli şeyler tarafından "ev erkeğinin yolu" adıyla basılmakta. ama netflix'in j.c.staff'a yaptırdığı animemsi şey anime değil, renkli ve yarı hareketli manga, dolayısıyla izlenmese de olur diye düşünmekteyim.

ancak izlenebilir bir şey var ki o da serinin dizisi. bölüm başı 40 dakikadan oluşan 10 bölümlük bir dizi ki hem karakterlerin absürtlüğü çok iyi yansıtılmış, hem de mangadan bağımsız sahneleri sayesinde okuduğumız şeyi bir de izlemek zorunda kalmıyoruz.

ayrıca dizide miku'yu canlandıran haruna kawaguchi hanımefendiye de sevgilerimi sunuyorum.

epic games'in death stranding'i bedava vermesi

jedi mind tricks
epic games'in ilk başta director's cut sürümünü verdiği, birkaç saat olmadan sitesinin çökmesi sonrası director's cut sürümünü paralıya çevirip standart sürümü bedavaya vermeye başladığı bir garip durumdur. bundandır ki ilk verilen director's cut sürümünü alamayan kullanıcılar epic'i hunharca linçlemiştir.

epic'in bu sürüm değiştirme hareketi hoş olmasa da ortada kaliteli bir beleş oyun olmasından ötürü az da olsa affı hak etmektedir. yine de kullanım ve arayüz açısından leş olması sebebiyle steam'in yanına yaklaşamayacaktır.

dipnot: epic'in 399 lira olan standart sürümü beleş yapması sonrası 49 liraymış gibi göstermesini de unutmadık.

iyashikei

jedi mind tricks
iyileştirmek/tedavi etmek anlamına gelen "iyasu" kelimesinden türeyen, genellikle karakter ve olay gelişimi yerine içinde bulunulan dünyanın görselliğiyle ön plana çıkan bir anime/manga türüdür. slice of life'ın alt türü de denebilir.

izlendiğinde sakinlik veren ve rahatlatan, içinde geçtiği dünyaya bakıldığında ise "keşke burada yaşasam lan" dedirten serilerdir. bu serilere verilebilecek en büyük örnekler mushishi, natsume yuujinchou ve non non biyori'dir.

naoki urasawa

jedi mind tricks
1960 doğumlu, çoğunlukla gizem, gerilim ve bilim kurgu türlerinde seriler çıkarmış olan başarılı bir mangaka abimiz. bir yandan rock müzikle de uğraşmaktadır.

en çok bilinen serisi tartışmasız monster'dır. monster haricinde 20th century boys, pluto ve billy bat serileri de içerdiği gizem ve gerilim bakımından oldukça başarılıdır. her ne kadar ilk başlarda yawara ve happy gibi spor serileri yapmış olsa da tür değiştirmesi zannımca iyi olmuş. şu anda da başka bir gizem serisi olan asadora'yı yayınlamakta.

urasawa abimiz internet üzerinde de oldukça aktif. kendisinin youtube kanalına şuradan ulaşabilirsiniz. birkaç ayda bir manga çizim tekniklerine ait videolar paylaşıyor. kendisini de bu videolarda kanlı canlı olarak görmek mümkün. ama urasawa, manga ve video üçlüsünü bir araya getirdik mi akla gelecek ilk şey tabii ki de urasawa naoki no manben serisidir.

one piece pirate warriors 3

jedi mind tricks
koei tecmo games tarafından geliştirilen ve bandai namco entertainment tarafından yayınlanan one piece pirate warriors serisinin 3. oyunu. 2015 yılında yayınlanmış olup pc için çıkan ilk pirate warriors oyunudur. luffy'nin zoro ile tanıştığı kısımdan başlayıp dressrosa arc'ında bitmektedir.

beat em up olduğu için oyun boyunca karşımıza çıkan düşmanları pataklıyoruz. bir yerden sonra bayıyor gibi olsa da oynanabilir karakterlerin çokluğu (37 adet) ve saldırı çeşitliliği bakımından gayet zevkli ve eğlenceli. tabii bazı karakterler (bkz:fujitora) oyunda da güç bakımından katbekat üstün olduğu için sefil karakterlerle (bkz:tashigi) oynamak aynı zevki vermiyor.

oyunun steam üzerinde 12 liralara kadar düştüğünü de belirtelim. ayrıca serinin 4. oyunu olan one piece pirate warriors 4 de 2020 yılında çıkmış olup yine steam üzerinden erişilebilir durumda. tabii bu oyunlar one piece odyssey'in yanında ne kadar iyi kalacak göreceğiz.

animeseverlerin favori hentaileri

jedi mind tricks
hentai denince her ne kadar akla anime olanı geliyor olsa da manga olarak da bayağı fazla materyal var. madem üstte anime olanlar yazılmış biz de sade dondurma sevenler için biraz vanilyalı manga yazalım (6 haneli kutsal sayıları yazmıyorum ama duruma göre eklenebilir):

pandemonium: tek sayılık bu manga, hatta 12 farklı tek sayılık mangadan oluşan aynı isimdeki basılı cildi, hatta ve hatta belki de genel olarak napata abimizin yaptığı bütün seriler gözü kapalı okunabilir. çizimlerinin özenli ve temiz olması sayesinde en iyi vanilla hentai çizerlerinden biridir.

share love-ru: bu yılın ocak ayında vefat eden abimiz kiwi miyabe'nin elinden çıkmış bu 2 bölümlük manga da kızlarımızın (ki bu seride 2 kız 1 oğlan bulunmaktadır) güzel ve çekici olması sebebiyle okunabilecek kaliteli mangalardan biridir. genel olarak bu abimizin çizmiş olduğu mangalarda kızlar birbirine çok benziyor olsa da, eserleri gerçekten de okunabilir kalitededir.

gal to inkya no kousai shuukan: içine kapanık bir oğlan ile bir gyaru arasında geçen; sınavlar, ders çalışma vb. konularla gelişen ve sonuca bağlanan bir manga. özellikle sonuç kısmından önceki giriş ve gelişme aşamaları oldukça uzundur.

r.e.i.n.a: aslında bu mangayı eklemeyi düşünmüyordum ama hiten abimize olan saygımdan (ki kendisi hentai manganın yanı sıra hentai olmayan bazı light novel serileri için çizimler de yapmıştır) ötürü ekleyeyim dedim. bu mangaya benzer birkaç mangası daha olsa da konu ve karakterler olarak zannımca en iyisi budur. ayrıca hiten'in hem bu manga için, hem de genel olarak çizdiği illüstrasyonlar ile karşılaşmış olabilirsiniz ki kendisi gerçekten de başarılı bir çizerdir. illüstrasyonları çok kaliteli ve özgün olup bakınca direkt olarak kendisinin çizdiği anlaşılabilmektedir.

nier automata ver1.1a

jedi mind tricks
tarou yokoo abimizin yapmış olduğu nier automata oyununun ocak 2023'te çıkacak olan animesi. seri a-1 pictures tarafından yapılacağı için oldukça merak uyandırıcı görünüyor. zira aynı stüdyonun yakın zamanda yapmış olduğu bir diğer bilim kurgu temalı seri olan 86 da oldukça kaliteliydi.

teaser 1
teaser 2
teaser 3
teaser 4

işin ilginç tarafı yayınlanan teaser'larda oyundaki müzikler kullanılmış ki oyunun müzikleri gerçekten bir şaheser olup zamanında oyuna "en iyi müzik" ödülünü kazandırmıştır. bu durum ister istemez insanı "keşke animede de oyundaki müzikler kullanılsa" düşüncesine sevk ediyor. böyle bir şey olacağını sanmıyorum ama yine de animedeki müzikleri, oyunun müziklerini de yapmış olan keiichi okabe abimizin başında bulunduğu monaca stüdyosunun yapacağını belirtmekte fayda var.

serinin yönetmenliğini ise zamanında blend s serisinin yönetmenliğini, great pretender serisinin ise yardımcı yönetmenliğini yapmış olan; bunlar haricinde de tengen toppa gurren lagann, kimi ni todoke, promare ve binbougami ga gibi serilerde de çeşitli rollerde çalışmış olan ryouji masuyama yapacak.

1. bölüm sonrası edit: olacağını sanmıyorum demiştim ama adamlar gerçekten de oyundaki müzikleri kullanmışlar, takdir edilesi bir hareket.

seri öncesi ritüeller

jedi mind tricks
bose marka kulaklığımı takıp masajlı televizyon koltuğuma yerleştikten sonra sağ elimde courvoisier konyak, sol elimde ise lindt çikolata eşliğinde 215 ekran samsung 4k qled televizyonuma aktarmış olduğum bluray seriyi alt yazısız izlemek.

yoksa siz bim'den almış olduğunuz patito cips ve le cola eşliğinde 15,6 inç dizüstü bilgisayarınızda türkanime üzerinden 480p mi izliyorsunuz?

suzume no tojimari

jedi mind tricks
makoto shinkai abimizin 11 kasım'da gösterime giren yeni filmi. tabii ki animasyonda yine comix wave films olduğu için görsel açıdan bir şaheser izleyeceğiz.

ingilizce fragman

ayrıca filmin şarkılarını da önceki filmlerde olduğu gibi yine radwimps yapıyor. yukarıdaki fragmanın başında çalan "suzume" isimli şarkımızı da şöyle bırakalım.

filmin ülkemizde gösterime girip girmeyeceği ise henüz belli değil tabii ki. kimi no na wa filmi gösterime girmiş ancak tenki no ko filmi gösterime girmemişti. son yıllarda türkiye'de gösterime giren anime filmlerindeki artışı hesaba katarsak, umarım bu film de bu artıştan nasibini alır.

kitaplıkta okunacak bir sürü kitap varken tekrar kitap alışverişi yapmak

jedi mind tricks
japonlar bu durumu bir hastalık olarak görüp tsundoku demişler ama türkiye'de olunca hastalık falan hikâye kalıyor tabii ki.

(bkz:enflasyon)

şaka bir yana kasım 2011'de 12 liraya satılan bir cilt manganın fiyatı zamanla şu şekilde değişmiş durumda:

ağustos 2014: 14 lira
aralık 2017: 16 lira
ekim 2018: 20 lira
ağustos 2020: 24 lira
ocak 2022: 32 lira
mart 2022: 42 lira
eylül 2022: 58 lira

kaçınılmaz bir şekilde ocak 2023'te de zam geleceği hesaba katılırsa, düğünlerde gelin ve damada manga takan insanlar görebiliriz.
0 /