kill bill

ryukon
çocukluk yıllarımda vizyona giren ve defalarca izlememe rağmen, geçen gün arkadaşlarla konuşurken adı geçince, neden tekrar izlemiyorum ki diyerek açıp tekrar izlediğim Quentin Tarantino filmi. kısaca konusundan bahsetmek gerekirse, isminden de anlaşılacağı üzere, ana karakterimizin, bill isimli abimizi öldürmeye çalışması diyebiliriz. kan, vahşet, ölüm, aşk, ihtiras, ihanet, intikam... ne ararsanız bu filmde bulabilirsiniz.

film, kill bill volume 1 ve kill bill volume 2 olarak ayrı ayrı iki film olarak vizyona girmiş olmasına rağmen, aslında tek filmdir. yayınlandığı dönemde iki filmin toplamının 3.5 saat olması ve yapımcıların parayı sevmesi nedeniyle, filmin süresinin 3.5 saat olması bahane gösterilerek iki film olarak birer yıl arayla vizyona girmiştir.

ayrıca filmde sevdiğim bir diğer nokta, volume 1'in 36. ve 44. dakikaları arasında o-ren ishi karakteri japon olduğu için geçmişini animasyon olarak yayınlamalarıdır.

bu film ile ilgili tek sıkıntı. tüm karakterlerimiz azılı birer katil, hatta katiller içinde bile bambaşka bir seviyede yer alan varlıklar olmalarına rağmen, filmde silah kullanmamayı tercih etmiş olmalarıdır. filmde toplam 3-4 kere falan silah görüyoruz. her sıktıklarında da bizim ana karakter pert oluyor. aga vursanıza o zaman kadın'ı, niye vurmuyorsunuz? vuran da kafasına sıkmıyor. herhalde herkes, filmin başında zaten bir kez kafasına sıktık. ancak bu geri geldi. yine sıksak yine gelir modunda olduğu için sıkmadılar, diye düşünüyorum. inşallah öyledir