macoto tezka

animemeraklisiblogcu
NOT: Yazıyı eski sözlüğümüzden çalma gereği duydum, gerçi çalmak olmuyor aslında, benim yazım olduğu için sıkıntı yok.

(bkz:Makoto Tezuka)
Osamu Tezuka'nın oğludur kendisi. 11 Ağustos 1961 tarihinde Tokyo'da doğmuş.
Kendisini bir "visualist" ("görme-görselleştirme uzmanı" anlamına geliyormuş) olarak kabul eden bir film yönetmeni. The Legend Of The Stardust Brothers, Hakuchi: The Innocent ve black kiss gibi filmleriyle biliniyor, hatta The Legend Of The Stardust Brothers filmi şu sıralar dünya turnesine falan çıkıyor, en son Hollywood'da mı ne gösterilmiş. (NOT: O filmi izlemeyi çok istiyorum!!!)

1993 yılında Neontetra isminde bir kişisel ofisini kurmuş ve "Salon Tetra" adındaki ilk etkinliğini düzenleyip daha sonra da birkaç sanatçının da toplanmasıyla ofisini şirketleştirmiş durumda.

Kendisini acayip bir şekilde takdir ediyorum doğrusu, zira en az babası kadar çok eser yapmış, sadece film yönetmenliği ile kalmamış, pek çok şarkının sözlerini yazmış, bestelemiş, hatta o şarkıları söylemiş bile. gerek kitap yazmış, gerekse "Box in Box" adında bir fotoğraf sergisi açmış.
bilmem bilir misiniz, John Foxx diye bir şarkıcı var, işte Tezka-sama o John Foxx'un pek çok klibinin yönetmenliğini yapmış.
hatta bunu geçtim, Fujitsu'nun yaptığı Fin Fin On Teo The Magic Planet oyununun genel yapımcılığını üstlenmiş.

Kitaplarından bazıları:
Visualist
Black Moment
The Visual Ecstasy
Yumemiru Saiko (The Dreaming Pyscho)

Bunlar onun en sevdiğim kitapları.

(NOT: Genelde onun kitapları, yaptığı filmlerle ilgili falan oluyor, o yüzden onun filmlerini izlemeden kitapları okumayın derim.)

Neyse bu kadar yeter yazdığım. xd Eğer biraz daha yazarsam roman yazmış olacağım. (:
Bu entry'yi de şu video ile bitireyim:Edit: yazıdaki "ara"ların yerine gizli bkz koydum, aşırı gıcığıma gidiyordu çünkü.