şikago yedilisinin yargılanması

ryukon
orjinal ismi the trial of the chicago 7 olup ve 2020 yılında vizyona girmiş olan filmdir. filmin oyuncu kadrosunda, sacha baron cohen, eddie redmayne, joseph gordon levitt gibi meşhur ve başarılı isimler yer alıyor.

filmin konusu gerçek bir hikaye ve 1968 yılında abd'de yaşanan olaylara dayanıyor. vietnam savaşının sürdüğü bu dönemde, savaş karşıtı gruplar, demokratik parti'nin kongresi sırasında eş zamanlı olarak protesto gerçekleştiriyorlar fakat bu protestolar sırasında insanlar, polisin sert müdahalesi ile karşılaşıyor ve chicago adeta savaş alanına dönüyor. yaşanan olayların ardından hükümet, bu olayların sebebi olarak 8 kişiyi gösteriyor ve bu kişilere karşı dava açıyor. film, bu 8 sanığın 1969 yılında yapılan duruşmalarını anlatıyor.

filmin konusunun geçmişteki ve günümüzdeki birçok olayla benzerlik göstermesi nedeniyle bendeki etkisinin bir hayli fazla olduğunu belirtmek isterim. açıkçası filmi izlerken birçok kez sinirlendim ve filmi durdurup, devam etmek için sinirimin geçmesini bekledim. yapılanlar ve yaşananlar bana o kadar çok tanıdık geldi ki, karakterlerin ne düşündüklerini ve nasıl hissettiklerini çok iyi anladığımı söyleyebilirim. bence gayet güzel, başarılı, insanı düşünmeye ve sorgulamaya iten bir film olmuş. açıkçası ben çok beğendim ve herkese tavsiye ederim.