silent hill

robbietherabbit
efsane korku oyunu. gece tek başına oynamak döt ister biraz. tam çözümsüz sadece kendi kafanızı kullanara kbitirdiyseniz bu sizin ne kadar "though guy" olduğunuzun kanıtıdır. hikayesi de çok fena. filmini de beğenmiştim ya aslında o kadar kötü değildi. 2. filmde heather mason'u oynayan kızda çok tatlıymış.
kittencat
zamanının grafik motorlarını zorlamış olan, hikayeleri ile insanın ağzını açık bırakacak olan bir seridir. konaminin baş tacı olur kendileri.team silent tarafından geliştirilmiş bir seridir. ilk 4 oyunun yapımcısı olan bu ekipten sonra seri çöküşe geçmiştir. o ekipten geriye kalan tek kişi yamaoka olmuş olup, o da 2009 yılında terk etmiştir firmayı.

bu oyunu özel kılan şey korkutucu olması değildir, korku atmosferini bambaşka bir şekilde, japon kaleminin en kuvvetli çizimleri ve hayal gücü ile işlemesidir. feci derecede zihni rahatsız edecek imgeler ve görüntüler taşır bu oyun.

her şey kızını araba kazasında kaybeden bir baba ile başlar. serinin ilk ve üçüncü oyunu bu hikayeden devam edecektir. bu küçük kızı arayan babası, siren seslerini duyup, kızını kaybettiği o sisli şehir silent hill'de bam başka bir boyuta geçecektir.

have you seen a little girl, short, black hair?

silent hill hemen gölün yanında, mini mini bir lunaparkı olan tatlı mı tatlı bir şehirdir. tek sorun buranın lanetlenmiş olup bir maden çöküntüsü ile terkedilmiş olmasıdır. ama çok tatlı ve güzel bir kasabadır yani.

zamanında batıl inançlar ile cadı avlayan buranın halkı, alessa adında küçük bir kızı da öldürmeye çalışmış ve başarısız olmuşlardır. ve bu başarısızlıkları onların başına fena patlamıştır. o kızın zihninin yansımaları, siren sesi ile silent hill'i çepe çevre saracak, kabuslarını gerçeğe çevirecektir. bundan ötesini anlatsam spoiler olur gerek yok.

oyun dışında bu serinin filmi de çevrilmiştir. oyuna bağımlı gibi gözükse de hikayesini batırmışlardır. harry mason yerine bir hatunu koymuşlardır. ikinci filmde bunu düzeltelim cart curt derken daha da saçmalamışlardır. ama izlenir mi? evet izlenir.

ya bu serinin bir de çevrilmiş mini filmleri vardır. ama izlemesi zihninizi rahatsız edebilir bilmiyorum. çünkü bu yaratıkların görüntülerinden ziyade, hareketlerinden ve tasvir edilişleri rahatsız ediyor insanı. fukuro lady gibi. bu japonlar nasıl sapık bir zihin yapısına sahipse artık.

bari bir akira yamaoka şarkısı ile veda edeyim de bitireyim bu yazıyı. oyun dünyasının en güzel bestekarlarından biridir nasıl olsa bu insan.