supermarine spitfire

boyblue

otakuturk.net/foto
İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait ilk yekpare metal tasarımlı ve tek pilotlu avcı uçağı. 1938'de hizmete girdi ve bütün II. Dünya Savaşı boyunca Kraliyet Hava Kuvvetlerine hizmet etti. 1950'lere kadar Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından kullanıldı. Baş tasarımcısı R.J. Mitchell'dır.

Türkiye'ye değişik zamanlarda değişik modelleri gelen bu uçak Rolls-Royce Merlin motoruna sahip, ince ve yuvarlağımsı kanatları sayesinde çok keskin dönüşler yapabiliyor ve çok hızlı gidebiliyor. İki kademeli (kapalı, tam) kanatçıklara sahiptiler. En büyük rakibi Messerschmitt BF-109 tarafından hız, tırmanma ve dayanıklılık açısından alt edilse de çok iyi tasarımı sayesinde kazandığı manevra kabiliyeti ile üstünlük kazanmış bu uçak, İngilizlere topraklarını tekrar hediye etmiştir diyerek abartıya girebileceğimi düşünüyorum. İkinci dünya savaşında ingilizler için o denli önemliydi kanımca. Ayrıca Spitfire'ların uçak gemilerinden kalkması için tasarlanmış Seafire modeli de vardır.

Teknik Özellikleri:
Mürettebat: 1
Motor: 1 x Rolls-Royce Merlin 45M
Güç: 1,470 HP
Kanat Açıklığı: 11.23 m.
Uzunluk: 9.12 m.
Yükseklik: 3.11 m.
Azamî Hız: 600 km/saat
Uçuş Tavanı: 11,280 m.
Silah Donanımı:
4 x 7.7 mm. (.303 kalibre) Browning makinalı tüfek
2 x 20 mm. Hispano top (Kaynak: Wikipedi)

Kendisini the prodigy'nin spitfire isimli şaheser parçası ile tanıdığım bir avcı uçağı. ikinci dünya savaşı dönemi savaş uçaklarına merak sarmama sebep olmuştur zira tasarımı açısından kazandığı avantajlarla kendisinden kağıt üstünde çok daha üstün birçok avcı uçağına karşı üstün gelişini ufuk açıcı buluyorum.