dororo

animemeraklisiblogcu
osamu tezuka'nın en eski animelerinden biridir. ilk kez siyah-beyaz olarak gösterilen anime 1969 yılında yayınlanmıştır. konusunu da sizlerle paylaşmak istiyorum:

hikâye japonya'da, sengoku döneminde geçer. 48 tane şeytan çok güçlü bir çocuğun doğacağını duyar. 48 şeytanı öldürmek için bu çocuğun doğacağına inanılır. kagemitsu daigo, doğmamış bebeğinin 48 adet vücut parçasını şeytanların alması için söz verir. kagemitsu'nun hiç bir savaşta yenilmeyeceğini temin ederek onun japonya'nın efendisi olacağını söylerler. çocuk doğduğunda 48 adet vücut parçası yoktur. kagemitsu onu bir sepete koyarak nehire bırakır ve jukai adında bir doktor tarafından bulunur. hyakkimaru adı verilen bu çocuk, jukai tarafından yapılan protezlerle normal bir insan gibi olur. hyakkimaru'nun birçok doğaüstü gücü vardır.
hyakkimaru 48 tane şeytanı yok ederek eksik vücut parçalarını geri istemektedir. bu nedenle hırsız bir çocuk olan dororo'ya katılır. japonya'daki iki hırsız "muhteşem hırsızlar" olarak anılır. hyakkimaru ve dororo birlikte feodal japonya'ya yolculuk yaparlar. birçok insana yardım ederek şeytanları yok ederler.
(bu özet alıntıdır ama kendi blogumdan aldım. bu özeti 2014 yılında ben çıkarmıştım.)

animede tabi ki de kanlı sahneler mevcut fakat korkuyla yakından uzaktan alakası yoktur. zaten anime siyah-beyaz olduğundan dolayı kanın kan olduğu bile ilk bakışta anlaşılamamaktadır.

animenin ismi önceden sırf "dororo" iken sonradan "dororo to hyakkimaru" olarak değiştirilmiştir. 2007 yılında ise live-action filmi çekilmiştir.

2019 yılında da dororo ismi ile yeniden anime olarak yayınlanmıştır.

Tekzip editi: Doğruluğundan emin olunan yıl bilgisi eklenerek güncellendi.
dwaila
bu sezon animesi yeniden yapılıyordur. eskisini izlemedim, ama şimdiki üzerinden konuşacak olursam hoş animedir. hyakkimaru da hoş çocuk vallahi