duke nukem

kittencat
1991 yılında apogee software (şu anki adıyla 3d realms) tarafından çıkarılmış olan seridir. duke nukem adındaki bir badass karakter, dünyayı uzaylılardan kurtarmak için hayvan gibi patlayıcılar ve kocaman silahlar kullanır. hatunlar da ayrılmaz peşinden. oyun sırasında abuk subuk espriler patlatır, şarkı söyler, replik alıntısı yapar öyle öyle taht kurar gönüllerimizde.

fps oyunlarında doom ve wolfenstein gibi öncü kabul edilen oyunlardan bir tanesidir.

1990'daki bir amerikan genci, kaslı amerikan askeri tipinde, kocaman silahlar kullanan, orayı burayı patlatan, hatunlar peşinde pervane olmuş, uzaylıların kıçını tekmeleyen bir karakterle, testesteron deposu bir oyundan daha fazla ne isteyebilir ki?

bir de bu serinin, duke nukem 3d'den sonra çıkan ana oyunu tamamen bir karmaşa içinde yapılmıştır. iptal olmuştur, firma değişmiştir, grafik motoru değişmiştir falan fişmak derken 10 sene boyunca çıkamamıştır bir türlü. en sonunda çıkar, çıkar evet ama çıkan oyun döneminin fiyaskosudur. aynaya bakması ve replik atması ile 3d'de efsane olan duke'un ayna karşısında vücudunun üst kısmı bile hareket etmemektedir. "nedir yani şimdi bu? o landscapesler nedir kardeşim? siz çocuk mu kandırıyorsunuz? bunun için mi 10 sene bekledik biz!!!" dedirten bir oyun olur duke nukem forever.

bir de bu oyunun giriş müziği vardır grabbag diye. megadeth cover'ı da vardır ama pek haz etmem o versiyondan. onu da atayım hemen şuraya:

boyblue
duke reyizin ortalığın tozunu attırdığı, zamanının hatrı sayılır oyunu. yıllardır duke nukem forever oyunu için bekleyen hayranları sonunda istediklerini aldılar. bazı şeylerin hayal olarak kalması gerekliliği dersi de alındı tabii