ekran kartı fiyatlarının uçması ve piyasada ekran kartı kalmaması

ryukon
tüm dünyada insanların kripto para madenciliğine yönelmesiyle birlikte, piyasada ekran kartı bulmak neredeyse imkansız hale geldi. 3-4 ay evvele kadar sıfırı 1500-2000tl civarında fiyatlara satılan ekran kartlarına bugünlerde insanlar 4000-5000tl vermeye hazır hale geldiler fakat bu ekran kartları piyasada yok! hatta ikinci elleri bile yok.

kendi bilgisayarımın ekran kartından bahsedecek olursam. geçen sene 1500tl'ye aldım. 3 ay evvel 2800-3000tl bandında satıldığını gördüm. En son 6000-7000tl aralığında fiyatlarda satılmış ve şu an piyasada yok! bugün ekran kartımın başına bir şey gelse ve yeni ekran kartı almaya kalksam, piyasada satılan en uygun fiyatlı ekran kartı 20000tl civarı fiyatlarda satılıyor.

bu fiyatlar karşısında bir arkadaşımla beraber dünya piyasasını araştırdık ve dünya piyasasının da aynı durumda olduğunu gördük. amerika'da normalde 600 dolara satılan ekran kartları kara borsaya düşmüş ve 800-1000 dolar bandında satılmaya başlanmış. gerçi bizim ülke piyasasına bakınca adamların kara borsası bile insaflı ya neyse... amerika'da ekran kartları kara borsaya düşünce amerika haklı güney amerika ülkeleri ve çin'e dadanmışlar. e haliyle kısa sürede oraları da tüketmişler. amerika'daki bir arkadaşla iletişime geçtik. "şu an ben bile 1660ti kullanıyorum. piyasada ekran kartı bulmak adeta mucize" dedi.

sözün özü, ekran kartı piyasası bitik durumda. siz siz olun ekran kartınıza iyi bakın.

sonumuz hayır olsun....
ezaki
dünyada çok büyük bir silikon üretim sorunu var. Bu olayı sadece kripto para madenciliğine bağlamak biraz durumu küçültme olur. Yurt dışı fiyat artışları da yüksek kabul edilse bile yurt içi fiyat artışları ise doların rekorlar kırması ve vergilendirilmiş ürünlerden ekstra yeni vergiler getirilmesi ile dünyadaki artış oranına göre çok çok yüksek olduğu görülüyor