gotei 13

rutsama
soul society'i ve gerçek dünayı korumak için kurulan 13 kaptandan oluşan über güçlü gösterilen fakat her arcta birkaç güçlü karakter tarafında yakılıp yıkılan birlik. birlikteki her bölümün ayrı bir kaptanı ve ayrı bir görevi vardır.

1- başkaptan bölüğü
4- tıbbi bölük
11- en güçlü bölük- kempachi stayl gibi
1
saprofit89
BLEACH ANİME&MANGA SERİSİNDE, KORUYUCU 13 TAKIM .
bir hevesle geldim ki başlığı açılmış buldum, :/ neyse bildiğim kadarıyla Gotei 13 karakterlerini paylaşacağım, sadece isimler konusunda alıntı yapacağım bilgilerin tamamı aklımda kalanlardan aktaracağım, anime 366'ya kadar izledim, mangayı 686'ya kadar okudum, çok fazla spoiler bilgi olacak, arada spoiler olmayan bilgiler de olacak onları ayırmıyorum...

1. takım
kaptan (bkz:shigekuni genryusai yamamoto), (bkz:zampaktou) (bkz:ryujin jakka) bankai (bkz:zanka no tachi); kendisinin tabiri ile bin yıldır kendisinden daha güçlü shinigami gelmemiştir.
yardımcı kaptan chojiro sasakibe, zampaktou gonryomaru (eskrim görünümlü, elektrik tipidir) en güçlü yardımcı kaptan, (bkz:bankai)ye ulaşmış 3 yardımcı kaptandan biridir, kendisine kaptanlık teklif edildiğinde yamamoto'nun yardımcı kaptanı olmayı bırakmak istememiştir. yamamoto'nun yüzündeki yara izini açan kişidir. mangada sternritter tarafından bankai-si çalınarak infaz edilmiştir. en saçma bulduğum kısımlardan birisi ilk izlediğimde dahi mantığım almamıştı, kaptan seviyesinde bir shinigami nasıl oluyor da ichigo tarafından çıplak elle nakavt edilebiliyor? (manga ile animeyi hazırlayan ekip birbirinden farklı ve muhtemelen (mangaka) (bkz:tite kubo) bile sasakibe'yi sonradan tasarlamış olabilir)
manga finalde kaptan shunsui kyoraku, yardımcı kaptan da nanao ise oluyor.
not: manga final: animenin final 366. bölümü, manga sayı 480'e denk gelir, bahsettiğim kısım animede yer almayan 481~686 sayıları arasını kapsar.

2. takım
Kaptan Sui feng (soi fon) zampaktou suzumebachi (zehir tipi), bankai jakuho raikoben (roket biçiminde, kullanmayı sevmez), aynı zamanda onmitsukido'nun da (gizli birlik) kaptanıdır. gizli birlik, gotei 13'ün gizli haber alma/gözcülük birimidir, (bkz:shihouin klanı)'nın (4 büyük klandan biridir ve üyelerinin hayvan dönüşüm yeteneği vardır) kontrolündedir ve 2. takımdan bağımsızdır. önceki kaptanı (bkz:Shihouin Yoruichi) (100 yıl önce); yardımcı kaptan Omaeda marechiyo

3. takım
Kaptan (bkz:ichimaru gin) zampaktou shinso, bankai kamishini no yari (görünüm olarak shikai ile bankai arasında fark yoktur, normak bir bıçak gibi görünür, gin'in tabiri ile en hızlı zampaktou-dur, shikai'de 1 km, bankai-de 10km uzunluğa ulaşır) önceki takımı 5; yardımcı kaptan izuru kira, zampaktou vabisuke (şekli olta iğnesini andırır, kestiği nesnenin ağırlığını dokunma sayısı kadar 2 katına çıkarır) önceki takımı 4.

4. takım
kaptan (bkz:unohana retsu) zanpaktou minazuki (bankai ismi de aynı bankai yeteneğini bilmiyorum) büyük bir vatoz balığı, salyası iyileştirme gücüne sahip.
yardımcı kaptan kotetsu isane, zampaktou itegumo manga finalde kaptan oluyor. 4. takım, gotei 13'ün her türlü ayak işleri, temizlik ve iyileştirme görevleriyle ilgilenir.

5. takım
kaptan (bkz:Sousuke Aizen) zampaktou kyouka suigetsu (ichigo, isshin ve Aizen'in zampaktou isimleri benzer, engetsu, zangetsu; suigetsu'nun yeteneği 5 duyu kontrolü, aizen'in tabiri ile mutlak hipnoz, bankai hakkında bilgi yok). yardımcı kaptan hinamori momo, zampaktou tobiume (ateş tipi). önceki kaptan (bkz:hirako shinji) (100 yıl önce aizen yardımcı kaptandı) zampaktou sakanade (yetenek algılamada zıtlık, bankai bilinmiyor) (bkz:vaizard) manga finalde yeniden kendi takımında kaptan oluyor.

6. takım
kaptan (bkz:kuchiki byakuya) zampaktou senbonzakura (bin parça kirazçiçeği yaprağı bıçaklarına ayrılıyor, salınım yaparken kullandığı söz "shire" dağıl), bankai senbonzakura kageyoshi (bir milyon kiraz çiçeği yaprağı bıçakları. yardımcı kaptan (bkz:abarai renji) zampaktou zabimaru (bankai adını doğru söylemediği için tam güçte kullanamaz, manga finalde sternritter tarafından çalınan senbonzakura kageyoshi ile kırıldığı için yeniden dövülmesi gerekir, (bkz:0. takım)ın da içinde bulunduğu (bkz:ruh kralı)nın sarayının bulunduğu boyuta gider ve yeniden zabimaru'yu dövdürür, tekrar dövüldükten sonra zabimaru, bankai adını bu sefer doğru söyleyerek tam güçle kullanımına izin verir. renji öncesinde 11. takım üyesidir. 100 yıl öncesinde kaptan byakuya'nın büyük babasıdır (klan babadan oğula devir mi etti bilgim yok, doğrudan büyük babasından da devr almış olabilir.)

7. takım
kaptan (bkz:komamura sajin) zampaktou tenken, bankai kokujou tengen myou (kırılınca iyileşebilen tek bankai-dir, ayrıca bankai hasar aldığında komamura da hasar alır.) komamura köpek klanındandır (adını bilmiyorum), shihouin klanının tersi şekilde bu klandakiler de insan dönüşümü yapabilmektedirler. manga finalde öldürüldüğünü görmedim ama gücünü mü kaybetti, akıbetini anlamadım, yerine eski kaptanlardan bir vaizard geçti (muhtemelen 100 yıl önceki kendi takımına geri döndü, bilgim yok). yardımcı kaptan iba tatsuzaemon ve neyse zampaktou hakkında hiç bilgi yok, ucuna yakın beton çivisi misali tek bir çıkıntısı olan geniş bir kılıç. manga finalde kaptan olduğunu görüyoruz, hangi takım kaptanı bilgim yok.

8. takım
kaptan (bkz:kyouraku shunsui) zampaktou katen kyoukotsu, çift kılıçlı nadir kişilerden bankai ismini hatırlamıyorum ve animede gösterilmiyor, kullanmaktan çekindiği çok geniş bir alanda etkisi olan dost düşman herkese zarar veren gölge ile alakalı bir gücü var ama hatırlamıyorum ayrıntılarını da malesef. manga finalde 1. takımın başına geçiyor ve yanına yine nanao'yu yardımcı kaptan olarak alıyor, sternritter ile dövüşünde tek gözünü kaybediyor. yardımcı kaptan nanao ise, zampaktou animede hiç görünmüyor, bu yüzden kidou'da ustalaşmış, her daim elinde kitap mı desem defter ya da dosya taşıyor, aileden miras yolu ile geçen lanetli bir kılıcı var, annesi tarafından kyouraku'nun saklaması vasiyet edilmiş, manga finalde görüyoruz. manga finalde takımın başına kim geçiyor bilmiyorum, belki bir vaizarddır. yüzyıl önceki eski yardımcı kaptanı lisa yadoumaru vaizerddır, zampaktou ismini bilmiyorum ama shikai salınmış hali uzun, sapı kalın bir mızrak şeklinde, yeteneğini bilmiyorum.

9. takım
kaptan (bkz:kaname tousen) zampaktou Suzumushi, zampaktousunu ölen bir shinigamiden almıştır, doğuştan kördür ama diğer duyu organları ve reiatsu algısı sayesinde oldukça kusursuz hareket edebilmektedir, bankai Suzumushi Tsuishiki, devasa bir zeplin gibi çevreyi kaplar, alan etkisi uygular, bu alan içindeki kişi 5 duyusunu da kullanamaz, tek kusuru rakip suzumushi'yi tuttuğunda etkisinden kurtulur. arrancar arc sonunda hollow dönüşümü (bkz:vaizard) gerçekleştirir ve kendi yardımcı kaptanı hisagi shuuhei tarafından öldürülür. 100 yıl önceki eski kaptanı muguruma kensei vaizardlardan, zampaktou ismini bilmiyorum, shikai biçimi bıçak şeklinde, sapında bir yüzük var, yeteneğini bilmiyorum, bankai ismini de bilmiyorum ama çift elinde muşta şeklinde,kollarını omuzlarını kaplayan bir zırh oluyor, muhtemelen manga finalde kendi takımına kaptan olmuştur.

10. takım
kaptan (bkz:hitsugaya toshiro) zampaktou hyourinmaru buz tipi en güçlü zampaktou, bankai (bkz:daiguren hyourinmaru) ilk salınımda kasasının üstünde 3 tane yıldız benzeri buz sayacı belirir, bu sırada vücudunu saran buzdan bir ejderha (kanatlar, kuyruk, sağ elini de kafası oluşturur) kaplar. toshiro beyaz saçlı bir çocuk görünümündedir, becerileri, azmi ve zekası ile kendini gösterdiği için en genç kaptan olmayı başarmış ve boyuna rağmen "beyaz dahi" olarak anılmayı başarmıştır. (kyouraku ile ukitake aralarında konuşurken toshiro için bizi kısa zamanda geçeceğine inanıyorum (hangisi dedi hatırlamıyorum) demiştir. yardımcı kaptan rangiku matsumoto, zampaktou haineko, shikai kuma dönüşerek ( senbonzakura bemzeri) ufak bıçaklar misali uzaktan kontrol ediliyor. (animede bir çok defa görmeme rağmen senbonzakura kadar etkili olduğunu görmedim) bankai yok. 100 yıl önceki kaptanı (bkz:shiba isshin) (kaptanken teğmen yine matsumoto'ydu, toshiro o zamanlar 2. yardımcıydı), zampaktou engetsu (zangetsu'ya benziyor, getsuga tensho saldırı bile aynı bankai var ama bilgi yok.

11. takım
(bkz:kenpachi zaraki) zanpaktou nozarashi, shikai devasa bir balta biçiminde, animede zampaktou ile konuşmayı başaramadı, manga finalde zaraki vs unahana karşılaşması sonunda konuşmaya başlıyor. bankai ismi bilinmiyor, seri boyunca gördüğüm en saçma bankai'ye ulaşan kişi zaraki, bankai'ye ulaşmak bir shinigami için shikai'de ustalaştıktan sonra 10 yıllık bir maddeleşme eğitimi gerektirir; ichigo, urahara'nın icat ettiği alet ile bu süreyi iki buçuk güne indirmeyi başardı fakat bunun da öncesinde shikai ile bir ustalaşma süreci var nozarashi'yi görüşümüz üstünden sadece bir dövüş geçtikten sonra bankai görüyoruz, ismi bilinmiyor, kırılmış bir shikai görünümü var ve sadece tüm bedenini kaplayan bir dövme görüyoruz, yetenek bilgisi yok .
yardımcı kaptan kusajishi, zampaktou sanpo kenju, anime boyunca dövüşünü görmüyoruz zira zaraki'nin dövüşünü izlediği için gerek duymuyor, manga finalde shikai formunu görüyoruz, iki ruh formu ortaya çıkıyor biri pofuduk tüy yumağı, diğeri hollowu andıran çirkin birşey, yeteneği çok ilginç geldi bana, yachiru'nun başlattığı saldırıyı rakibi ekarte etse dahi bu iki ruh formu saldırıyı tamamlayana kadar devam ediyor kaçmak imkansız ve korkunç güçlü, sasakibe'den sonra en güçlü yardımcı kaptan yachiru olma ihtimali var, . Zaraki ve yachiru zampaktou'larını rukonkai'deyken ölmüş başka shinigamilerden aldılar. 2. yardımcı madarame ikkaku, zampaktou hozukimaru , bankai ryumon hozukimaru. bankai'ye ulaşabilmiş 3 yardımcı kaptandan biridir. ikkaku, kaptanı zaraki zampaktou'su ile , konuşamadığı ve bankai'ye (manga finalde ulaştı) ulaşamadığı için bankai'sini saklıyor. 3. yardımcı Ayasegawa Yumichika, zampaktou Ruri'iro Kujaku, adını doğru söylemediği için, 4 ucu olan bir orak biçimini alıyor, adını doğru söylediğinde sarmaşık şeklini alıyor ve yeteneği rakibin reiatsu gücünü emmek, emdiği reiatsu çiçek şeklini alıyor, çiçek yendiğinde reiatsu yeniliyor.

12, takım
kaptan (bkz:kurotsuchi mayuri), zampaktou Ashisogi Jizou, shikai görünümünde sapında iğneler var, yeteneği felç eden bir zehir, kendisine sapladığında vücudunu sıvılaştırıyor ve bir süre insan formuna dönebilmek için dinlenmesi gerekiyor. bankai Konjiki Ashisogi Jizou, bebek kafalı devasa bir tırtıl biçiminde, çenesinin hemen dibinden istediğinde bıçaklar çıkarabiliyor, nefesi zehirli bir gaz yayıyor, mayuri zampaktou'su üzerinde oldukça oynamalar yapmış, zehri üzerinde ayarlamalar yapabiliyor ve zampaktou'sunu uzaktan kumanda ile bankai formunda patlatarak imha edebiliyor.
yardımcı kaptan nemu kurotsuchi, zampaktou yok, mayuri'nin yaptığı bir yapay insan, elini matkap gibi kullanabiliyor, seri boyunca ciddi bir dövüşte yer aldığını görmedim. 100 yıl önceki yardımcı kaptan sarugaki hiyori, zampaktou bilgisi yok manga finalde Gotei 13'e katılmıyor. 100 yıl önceki kaptan kirio hikifune, animede görülmüyor. özel bir reiatsu manipülasyonu becerisi var. 100 yıl öncesi anlatıldığında hikifune'den sonra (bkz:urahara kisuke)'nin kısa bir süre önce kaptan olarak atandığını görüyoruz, öncesinde 2. takım üyesidir, çıplak elle etkisiz hale getirmede uzmanlaşmıştır. kaptan olduktan sonra araştırma geliştirme birimini kurmuştur, "kurt kapanı" içinde aykırı tavırları sebebiyle diğerlerinden ayrı olarak tek başına tutulan mayuri ile görüşmeye gider, ona eğer gotei 13'e katılıp emrine girmeyi kabul ederse, kurt kapanı'ndan kurtarabileceğini, kendisinden sonra araştırma geliştirme biriminin başına geçebileceğini vaat eder.
mayuri söz verildiği gibi kisuke'nin yardımcısı olarak araştırma geliştirme biriminde çalışmaya başlar. çok geçmeden Aizen'in tuzağına düşen Kisuke, 46 konseyi tarafından, hollowlaşma (vaizardlar) deneyleri yapmakla suçlanarak, hollowlaşmış shinigami'lerle birlikte ölüme mahkum edilir, vakit kaybetmeden 46 konseyini basan Yoruichi, Kisuke'ye yardım eder ve vaizardları alarak yaşayanların dünyasına kaçarlar...

13. takım
kaptan (bkz:jushiro ukitake) zampaktou Sougyo no Kotowari, çift kılıç kullanır, shikai biçimi sapının uçlarından birbirine bağlı şekildedir, yeteneği kidou temelli saldırıların hızını ve gücünü ayarlayarak yansıtabilmesidir. bankai var ama bilgi yok. çocukluğundan beri hastadır, buna rağmen oldukça güçlü ve yetenekli olması nedeniyle kaptan olmuştur, en eski kaptanlardandır. manga finalde "ruh kralı'nın sağ kolu" olması sebebiyle ölür.
yardımcı kaptan Kotsubaki Sentaro ve Kotetsu Kiyone bu ikisi ve zampaktou'ları hakkında bilgi yok. önceki yardımcı kaptan (bkz:shiba kaien). (bkz:kuchiki rukia) da 13. takım üyesidir ama güçlü olmasına rağmen kuchiki byakuya tarafından zorluklarla karşılaşmaması için rütbe alması engellenmiştir. manga finalde rukia 13. takım kaptanı olur...

ekstra spoiler manga final ship.
abarai renji ile kuchiki rukia evlenirler ve abarai ichika ismini verdikleri bir kızları olur.
kurosaki ichigo ile orihime inoue evlenirler ve kurosaki kazui ismini verdikleri bir oğulları olur.

Not: (bkz:0. takım) ve Gotei 13'e dahil olmayan diğer karakterleri de kasıtlı olarak bu başlıkta açıklamadım; başka başlığın konusu olduğu için...

Edit1: açık bıraktığım bkzları başlık açılmamışsa dolduracağım.
Edit2: bu entry üzerinde oldukça fazla düzeltme yaptım.
Edit3: üzerinde durmak istediğim kısımları ana hatları ile kabaca yazdım, düzeltmek istediğim kısım olursa yine edit yaparım.