samurai 7

ryukon
yaklaşık 10 yıl kadar evvel, ilk kez mtv türkiye kanalında ve her hafta bir bölüm şeklinde anime gecesi programında izlediğim. daha sonraki yıllarda da bilgisayarımın başında bir oturuşta tüm bölümlerini tek seferde izlediğim seridir. seriyi hem türkçe dublajlı hem de altyazılı olarak izlediğimi de belirterek, türkçe dublajının da gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca gerek konusu gerekse konunun işlenişi gayet iyidir. izlemeyenler ve/veya izlemeyi düşünenler varsa tereddütsüz olarak izleyebilirler.

1954 yılında yayınlanan ve Akira Kurosawa filmi olan serinin 2004 yılında 26 bölüm olarak yayınlanmış olan anime serisidir. ayrıcaa aynı isimde bir de kitabı mevcuttur.

konusu: makineleşmenin ve robot sanayin bir hayli ilerlediği, ayrıca mekanik uzuvlar ve bedenlerin üretilebildiği bir çağda, büyük bir savaş yaşanmış ve yaşanan savaşın ardından samuraylık kavramı neredeyse kaybolmak üzeredir. Geriye kalan son samurayların çoğu onurlarını kaybetmişlerdir ve insanlara saldırmaktadırlar. Onları kimse korumadığı için Bu çağda köylüler, hayatta kalabilmek için ürettikleri ürünlerin neredeyse tamamını eşkiyalara vermek zorundadırlar.

Kanna adındaki bir köyün yaşlıları, bu duruma daha fazla dayanamayacaklarını böyle giderse yakından herkesin açlıktan öleceğini söylerek, köyü koruması için onurlu samuraylar bulmak konusunda hemfikir olurlar. Ancak ortada bir sorun vardır. Köyün ve köylünün, prinç dışında samuraylara verebilecekleri hiçbir şeyleri yoktur. Bu seri 7 onurlu samurayın, karın tokluğuna bu köyü kurtarmak için olan savaşını anlatmaktadır.


otakuturk.net/foto

tanıtım videosuopening 1