samurai 7

ryukon
yaklaşık 10 yıl kadar evvel, ilk kez mtv türkiye kanalında ve her hafta bir bölüm şeklinde anime gecesi programında izlediğim. daha sonraki yıllarda da bilgisayarımın başında bir oturuşta tüm bölümlerini tek seferde izlediğim seridir. seriyi hem türkçe dublajlı hem de altyazılı olarak izlediğimi de belirterek, türkçe dublajının da gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca gerek konusu gerekse konunun işlenişi gayet iyidir. izlemeyenler ve/veya izlemeyi düşünenler varsa tereddütsüz olarak izleyebilirler.

1954 yılında yayınlanan ve Akira Kurosawa filmi olan serinin 2004 yılında 26 bölüm olarak yayınlanmış olan anime serisidir. ayrıcaa aynı isimde bir de kitabı mevcuttur.

konusu: makineleşmenin ve robot sanayin bir hayli ilerlediği, ayrıca mekanik uzuvlar ve bedenlerin üretilebildiği bir çağda, büyük bir savaş yaşanmış ve yaşanan savaşın ardından samuraylık kavramı neredeyse kaybolmak üzeredir. Geriye kalan son samurayların çoğu onurlarını kaybetmişlerdir ve insanlara saldırmaktadırlar. Onları kimse korumadığı için Bu çağda köylüler, hayatta kalabilmek için ürettikleri ürünlerin neredeyse tamamını eşkiyalara vermek zorundadırlar.

Kanna adındaki bir köyün yaşlıları, bu duruma daha fazla dayanamayacaklarını böyle giderse yakından herkesin açlıktan öleceğini söylerek, köyü koruması için onurlu samuraylar bulmak konusunda hemfikir olurlar. Ancak ortada bir sorun vardır. Köyün ve köylünün, prinç dışında samuraylara verebilecekleri hiçbir şeyleri yoktur. Bu seri 7 onurlu samurayın, karın tokluğuna bu köyü kurtarmak için olan savaşını anlatmaktadır.


otakuturk.net/foto

tanıtım videosuopening 1

uchihassasuke
çok eski animedir fakat ''anlayabilene'' güzel bir anime olarak görünür , ''anlamayana'' kötü bir anime gelir. bide shounen animelere hastaysanız izlemeyin derim çünkü sizin için büyük bir hiç gibi görünür
angela sama
akira kurosawa'nın aynı isimli eserinin anime uyarlamasıdır... köylerini yağmalanmaktan kurtarmak isteyen köylülerin ve onlara yardımcı olan samurayların hikayesini anlatır... karakterleri, konusu ve müzikleriyle bir efsanedir diyebilirim... izlemeyenlere tavsiyemdir...
leaderzura
dort basi mamur bir yapim. filmini izlemedim o yuzden kiyaslama yapmayacagim. filmin daha guzel oldugunu dusunenler var. belki dogrudur ama bu animenin kalburüstü bir yapim oldugu gercegini degistirmez. her turlu duygunun verildigi zengin bir atmosferi var. kendi kendine yetebilen bir anime
ginjin
akira kurosawa nın efsane filmidir. ilk izlediğim filmidir. bir köye eşkiyalar saldıracaktır ve köy sakinlerinin eşkiyalara verecek ne princi vardır ne de başka bişeyleri. hatta kızarının saçlarını keserler korkularından ve evde saklarlar. bikaç köylü şehre iner köylerini kurtarmak için çabalarlar ve o sırada bir samurayla karşılaşırlar. fakat samuraya verecek bişeyleri yoktur sadece masrafını karşılayabilirler. iyi niyetli samuray bunu kabul eder ve tek başına yapamayacağından başka samuraylar aramaya başlar. bazı olaylardan sonra dikkatle , adayları deneyerek 5 kişi bulur ve ikna eder. gerçekten güçlü olan bu samuraylar köye çıkmak için yola koyulurlar. fakat arkalarından kendini samuray sanan ve elinde bayağı uzun bir katana tutan bir adam gelir. daha doğrusu onları takip eder. aslında pek de samuray denemez. nasıl tanımlayacağımı bilmiyorum. pek yetenekli denmez biraz utangaç ve saf ama bir o kadar da zeki. neyse ki bunlar köye ulaşırlar ve 7 kişi olmuşlardır artık. sonrasında olaylar gelişir. orijinal ismi shichinin no samurai dır.
aynı isimde bir anime de vardır. galiba konuları da aşağı yukarı aynı.