serilere verilen puanların yanıltıcı olması

ryukon
ülkemizde ve dünyada anime, manga, dizi, film vs. konularda puan sistemleri mevcut ve birçok kişi bu serilere puan veriyorlar. Ancak pek çok serinin aldığı genel puan, hakettikleri puanın ya çok altında ya da çok üstünde oluyor. bu durumda da bu puanlar izleyici ve/veya okuyucuya yardımcı olmak yerine, yanıltıyor ve yanlış yönlendirilmesine sebep oluyor. birçok insan öyle saçma sapan bir puanlama yapıyor ki, sundukları sebepler nedeniyle boğazını sıkasınız, ağzını yüzünü kırasınız geliyor. örneğin: bir seriye 10 üzerinden 1 puan verdiğini söyleyen birine, "neden 1 puan verdin?" diye sorduğunuzda, "çizimleri kötüydü direk 1 verdim" ya da "ilk bölümü izledim, hoşuma gitmedi 1 verdim" veya "trollemek amacıyla 1 verdim" gibi sözler duyabiliyorsunuz. aynı şekilde bir seriye 10 üzerinden 10 verdiğini söyleyen birisine, "neden 10 puan verdin?" diye sorduğunuzda da kişi geçerli bir neden sunamayabiliyor. hatta seriyi hiç izlememiş ve/veya okumamış olup sırf 10 puan versin diye birileri tarafından, para ile teşvik edilmiş bile olabiliyor. hal böyle olunca puanlamalar yanıltıcı olabiliyor. Bu durum da gösteriyor ki, puanlamak önemli ama verilen puanları her zaman dikkate almamak gerekiyor. Aynı zamandapuanlamanın yanı sıra yorum yapmamız ve bizden sonraki izleyici ve/veya okuyucuya neden bu puanı verdiğimizi de aktarmamız gerekiyor. Özetle siz siz olun, her zaman puanları dikkate almayın. ayrıca hiçbir zaman yorum ve eleştiri yapmayı da unutmayın.

Not: Diyebilirsiniz ki, "bu yanıltma durumu, yorum ve eleştiri olarak da yapılabilir" Evet yapılabilir ama örneğin: 1000 kişinin puan verdiği ve 10 üzerinden 5 alan bir serinin sadece puanına bakarak sizlerde uyandırdığı etki ile o seri hakkında 1000 kişinin neden o puanı verdiği konusunda yaptığı yorumu okumak, sizlerde aynı etkiyi yapmayacak. Yorumlar ve eleştiriler, puanlamaya göre sizleri çok çok daha doğru yönlendirecektir. Tabi 3-5 yorum ya da eleştiri okuyup karar veren biriyseniz durum değişir.
fratello fansub
buna karşı tedbir olarak kendi sistemimi kurdum ( 10 soruya verdiğimiz karşılığınca animenin puanı ortaya çıkıyor)
birinin: "çok beğendim ya! bana ne! tam benlik" veya aksine "b*k gibiydi. izlemeyin." yorumları aslında yorum veya değerlendirme değil. tepkidir. velhasıl ciddiye alınmamalı, kulak arkası yapılmalı.
anime, manga değerlendirilirken birkaç kıstastan bahsedeyim:
1) anime, manga dünyasına ayak izini bırakabilecek bir seri mi?
2) mangasının dışına çıkarak -anime için- duygu sömürüsüyle popüler kitleye mi hitap ediyor? fan servis dediğimiz olay mı var?
3) karakterlerin arka planı sağlam mı?
4) senaryo, olay örgüsü iyi kurgulanıyor ve tatmin ediyor mu?
7) eğer varsa dövüşler, kapışmalar sakız gibi uzuyor mu? yoksa yerinde mi? çok fazla "cut" (kesip kesip ekleme tekniği) atma yapılıyor mu? yoksa dövüş akıcı bir şekilde mi oluyor?
8) bolca gördüğümüz naruto tipi şonen karakter var mı? varsa bile bunun üzerine çıkabilmiş mi? yoksa aynı karakterin bir başka kopyası mı?
9) anime, manganın yaş aralığı dar mı? yoksa 7'den 70'e herkese hitap edebiliyor mu?
10) anime, manga japonya'daki saygın şirketlerin düzenlediği- shogakukan- ödüllerden birini almış mı?
11) giriş, gelişme ve sonucu nasıl? ucu açık mı bitiyor?

bu sorular eşliğinde kendi animenizi, manganızı nispi olsa da değerlendirip puanlandırabilirsiniz.