steam'in türk lirası ile satışı sonlandırması

ryukon
steam bugün yaptığı duyuru itibariyle, 20 kasım 2023 tarihinden sonra, türkiye ve arjantin başta olmak üzere 25 kadar ülke için yerel para birimi üzerinden satışı durduracağını ve tüm alışverişin dolar ile olacağını duyurdu. gerekçe olarak da bu ülkelerin ekonomilerinin stabil olmaması ve döviz kurlarında sürekli değişiklik olması gösterildi. adamlar haklı mı? sonuna kadar haklı. zaten beklediğimiz de bir durumdu fakat bu acı gerçekle yüzleşmekten kaçınıyorduk. sonuç olarak da beklenen oldu ve steam fiyatlandırma sistemini değiştirdi.

yeni sistemde steam, geliştiricilere bizim de içinde bulunduğumuz 25 kadar ülke için önerilen fiyat uygulamasına gideceğini belirtmiş ve bu belirtilen ülkeler için önerilen fiyatlandırmanın, normal satış fiyatının %45-50'si bandında olması önerilecekmiş. ancak gerisi oyun firmalarının insafına kalmış. yani oyun geliştiricileri artık oyunları, ister normal fiyatından isterse de önerilen fiyattan satabilecek. çoğu firmanın da normal fiyattan satacağını düşünüyorum. hadi diyelim ki önerilen fiyattan sattılar. o zaman dahi oyunlar şu anki fiyatlarına göre zamlanacaklar.

sözün özü, bugün itibariyle kendine oyuncu diyen herkesin g*tüne girmiş durumda.
jedi mind tricks
son umudumuz bugün başlayacak olan cadılar bayramı indirimi olacaktır. zira son tarih olan 20 kasım'dan 1 gün sonra steam'in sonbahar indirimleri başlayacaktır.

hesaplardaki bakiyeler de dolara döneceği için hesaptaki paraların harcanması iyi olacaktır. oyunların her ne kadar normal fiyatından daha ucuza satılacağı söylense de, bu olayı her yayıncı takmayacağı ve en önemlisi de ucuz da olsa "dolar" olarak satılacağı için fiyatlarda her türlü artış yaşanacaktır.

zamanında kötülediğimiz epic games'e muhtaç olmayız umarım...