wagakki band

kymophobia
Son yılların en popüler müzik gruplarından biri.

hakkında viki der ki:
Wagakki Band ( Japonca :和楽器バンド, Hepburn : Wagakki Bando ) , rock müziğini wagakki ( geleneksel Japon müzik aletleri ) ve shigin (Japon şiirleri sanat eseri) ile birleştiren bir Japon grubudur . İlk şarkıları Vocaloid kayıtlarından uyarlandı, ancak o zamandan beri kendi orijinal müziklerini yazdılar. "Tengaku" (天樂) ve " Senbonzakura " (千本桜) şarkıları için müzik videoları YouTube'da milyonlarca görüntüleme aldı. Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde canlı oynadılar.

Tarih 2012-2013:
Konsept ve erken çalışma Shigin şarkıcı Yuko Suzuhana (Bayan Nico Nama seçilmiştiニコ生2011 yılında) Shakuhachi oyuncu Kaminaga Daisuke ve Koto oyuncu Ibukuro Kiyoshi grup kurdu Hanafugetsu Suzuhana da şu anda piyano çaldım Şubat 2012'de. Suzuhana daha sonra Japon kültürünün geleneksel ve modern yanlarını kaynaştıran ve Wagakki Band'in oluşumuna yol açan bir grup tasarladı. Ağustos 2012'de Hanafugetsu üyeleri, hızlı çalmayla ün yapmış önemli bir oturum müzisyeni olan gitarist Machiya ile tanıştı. Bu süre zarfında Suzuhana, Nico Nico Douga'nın düzenlediği bir etkinlikte davulcu Wasabi ile de tanıştı . Wasabi, Kaminaga ve Ibukuro, daha önce yeni topluluğa katılmaya davet edilen wadaiko oyuncusu Kurona ile çalışmıştı . Grubun hala Hanafugetsu adı altında olan ilk çalışması, Shamisen'de Kanade ve basta Shirakami Mashiro ile Vocaloid şarkısı "Tsuki Kage Mai Ka"nın (月・影・舞・華) bir uyarlamasıydı. Kaydın bir videosu Ekim 2012'de yayınlandı ve viral oldu ve o zamandan beri "Oynatıldı" kategorisinde ilk 3'te kaldı. Popüler bir Vocaloid yapımcısı ve hit şarkı "Yoshiwara Lament"in yaratıcısı olan Basçı Asa daha sonra gruba katıldı.
Bir Shibuya barında bir konser sırasında , gruba, grubun son üyesi olan shamisen oyuncusu Ninagawa Beni yaklaştı .
Yeni grubun oluşumu Mart 2013'te resmen açıklandı. Başlangıçta Wagakki Band ile Suzuhana Yuko adı altında faaliyet gösterdiler , ancak 2014'ün başlarında isim basitçe Wagakki Band olarak kısaltıldı.

2013-2014:
Erken ana akım başarı Wagakki Band'in şu anki sekiz üyesi tarafından kaydedilen ilk şarkı için bir video, "Six Trilyon Years and Overnight Story" (六兆年と一夜物語), Nisan 2013'te yayınlandı. O yılın Ağustos ayında ilk canlı konserlerini verdiler. Nico Nico Music Master 2'de "Tengaku" (天樂) için müzik videosu Ekim 2013'te yayınlandı; Bu video, gitarist Machiya'nın yüzünü ilk kez ortaya çıkarışına damgasını vurdu. Daha sonra Ekim ayında 10. Tokyo Uluslararası Müzik Pazarı'nda (TIMM) üç gece sahne aldılar. Kasım 2013'te bir Vocaloid kongresi olan THE VOC@LOID M@STER 27'de grup , Vocaloid kapaklarını içeren bir mini albüm olan Joshou'yu (序章) yayınladı . Wagakki Band, ilk yeni yıl konseri Wagakki Band Daishinnenkai 2014~Wagakki X Band Gassen~ (和楽器バンド大新年会~和楽器Xバンド合戦~), 31 Ocak 2014'te Shibuya's Club Asia'da düzenledi. Aynı gün, hem Nico Nico Douga'da hem de YouTube'da anında hit olan ve uluslararası tanınırlıklarını genişleten " Senbonzakura " ( released) için müzik videosunu yayınladılar . Wagakki Band , Nisan 2014'te yayınlanan ilk uzun albümleri Vocalo Zanmai (ボカロ三昧) için Vocaloid şarkılarını coverladı . Albüm 1 numaraya ulaştı. Haftalık Oricon sıralamasında 5'inci sırada yer aldı ve art arda 22 hafta boyunca ilk 100'de kaldı. Erken Vocaloid çalışmalarından sonra, Wagakki Band sonraki albümleri için orijinal müzik besteledi. Grup ilk yurtdışı performansını Temmuz ayında Fransa'nın Paris kentinde düzenlenen Japan Expo 2014'te 4.000 kişinin önünde gerçekleştirdi. İlk bağımsız konserleri Vocalo Zanmai Dai Ensoukai (ボカロ三昧大演奏会), daha sonra Temmuz ayında Shibuya's Music Exchange'de yapıldı. Wagakki Band'in ilk orijinal şarkısı "Hanabi"nin (華火) müzik videosu Temmuz 2014'te Nico Nico Douga'da yayınlandı ve ardından perakende olarak yayınlandı. Ağustos'ta Japonya'nın a-Nation Festivali'nde göründüler, ardından Ekim'de a-Nation Singapur Premium Vitrin Festivali'nde göründüler. Grup 2014 yılını Vocalo Zanmai Dai Ensoukai konserinin DVD ve Blu-ray sürümüyle tamamladı.

2015-2020:
Uluslararası tanınma Grubun ilk salon konseri Wagakki Band Daishinnenkai 2015 (和楽器バンド大新年会2015), Ocak 2015'te Shibuya Public Hall'da düzenlendi. İlk bağımsız denizaşırı konserleri Taipei Dayanchanghui (台北大演唱会), Tayvan'da yapıldı . O yılın mayıs ayı. Yine 2015'te Wagakki Band , Los Angeles'taki Club Nokia'da Anime Expo ile birlikte tüm biletleri tükenen bir konserin başlığını attı . Vocaloid IA yazılım persona da ilk Kuzey Amerika canlı gösterisinde, açılış eylemdi. O yıl Kirin Mets için ilk televizyon reklamlarında göründüler. Albüm Yasou Emaki (八奏絵卷) Eylül 2015'te yayımlanan ve haftalık Oricon grafik üzerinde bir numaralı varıldı. 6 Ocak 2016'da grup, yıllık Yılbaşı konseri Wagakki Band Daishinnenkai 2016 Nippon Budokan: Akatsuki no Utage'ı (和楽器バンド大新年会2016日本武道館 -暁ノ宴) Nippon Budokan'da gerçekleştirdi . Konsere yaklaşık 10.000 kişi katıldı. 2017'de Shikisai (四季彩) albümü , 2018'de Otonoe (オトノエ) albümü yayınlandı . Mayıs 2019'da Wagakki Band, Hyde , Misia ve Puffy AmiYumi ile New York'ta Japan Night 2019'un bir parçası olarak sahne aldı . Bir ay sonra grup , Avex Group ile beş yıl sonra Universal Music Japan ile küresel bir sözleşme imzaladı . Anlaşma kapsamında, grubun yönetimi yeni kurulan Tutuşturmak Yönetimi nakledildi (イグナイトマネージメント, Igunaito Manējimento ) . Suzuhana tarafından yayınlanan bir basın açıklamasında grup kendilerine yeni bir müzikal ortamda meydan okumak istediler. Dört yeni şarkı içeren EP React , Aralık 2019'da yayınlandı. 16 Şubat 2020'de grup , tam bir orkestra ve Evanescence baş vokalisti Amy Lee'nin özel konuk katılımıyla Osaka-jō Hall'da "Premium Symphonic Night Vol.2" konserini gerçekleştirdi. Lee ayrıca "Sakura Rising" single'ının kaydında grupla işbirliği yaptı. Grubun Amy Lee ile işbirliğini de içeren altıncı tam albümü Tokyo Singing , Ekim 2020'de piyasaya sürüldü.

Üyeler
Yuko Suzuhana (鈴華ゆう子) - vokal
Machiya (町屋) – gitar, vokal
Beni Ninagawa (蜷川べに) – tsugaru shamisen
Kiyoshi Ibukuro (いぶくろ聖志)
koto Asa (亜沙) – bas
Daisuke Kaminaga (神永大輔)
shakuhachi Wasabi (山葵) - davul
Kurona (黒流) – wadaiko
suzuki san
çok sevdiğim bir grup. japonca şarkı ya da şarkıcı çok fazla dinlemeyen ben bu grubun şarkılarını severek dinliyorum.anime şarkıları hariç. tarzları çok hoşuma gidiyor geleneksel japon müziğini ve şarkılarını günümüze modernize ediyor oluşları benim için de dinlenesi kılıyor. en sevdiğim şarkıları senbonzakura gibi kült bir uyarlama olsa da şarkılarının hemen hemen hepsini dinliyorum. şarkı sözleri eski şiirler vs. olduğu için kimi zaman japon mitolojisine dönük şeyler de dinleyebilirsiniz. konserlerinin çok eğlenceli olduğu ve çoğu hayranın üyeler gibi kimono vs. giyerek geldiğini söylüyorlar.
en sevdiğim üyeleri wasabi. çok çılgın bir karakter ama son zamanlarda fazlaca abarttı gibi duruyor. şirketlerinin bugün yarın uyarı vereceğine inanıyorum.
üyelerinin çoğunun ayrı bir ikinci grubu bulunmakta. kimisi hem çalıp hem söylemekte. ben sadece machiya-san'ın rock müzik yaptığı m:a.ture grubunun bazı şarkılarını dinliyorum. geriye kalanlar ya yine geleneksel müzik ya da geleneksel müziği modernleştiren gruplara dahil.
2018 tokyo konserlerine bilet alıp gidememiş olmanın acısı hala içimde olmakla birlikte, grup dağılmadığı sürece hala ümidim var.
ben geleneksel japon müziğini seviyorum ama fazla dinleyince beni sıkıyor diyorsanız, bir şans vermeniz açısından uyarlamalar içerisinde en başarılı ve dinlenesi gruplardan biri olduğuna inanıyorum.

not: o nasıl kötü viki çevirisidir. okurken kendi bildiklerimden şüpheye düştüm.😅