confessions

suzuki san

➤ - birinci nesil otta

  1. toplam giri 222
  2. takipçi 0
  3. puan 1883

hijikata toushirou

suzuki san
lanetli bir kılıç ile gezen tek gintama karakteridir. çok karizmatiktir. kılıç tarafından bastırdığı otaku tarafı elegeçirilir, sailor moon falan izlemeye başlar, tipi değişir. tüm karizması kılıç yüzünden yerle bir olur. ele geçirmesi imkansız olan kılıcı bile ele geçirip mayonez dolu günlerine geri döner. aşırı sigara içmesi animenin bir bölümüne konu olmuş ve bir dal sigara içebilmek için amanto gezegenleri gezmiştir. kendisi ile birlikte mayonez yiyişine aşık olduğum, okita tarafından sürekli öldürülmeye çalışılan yardımcı kaptan.

griffith

suzuki san
her daim adını gördüğümde "allah belasını versin" dediğim anime/manga karakteridir. guts'ı sırtından vuran, casca'yı ruhtan beter hale getiren, "güç" için kendi ruhunu bile satabilecek bir karakter. kırmızı beheliti de düdük yapsın kendine. nefret ettiğim nadir karakterlerden biri. çocuğum olsa sevmem, bishounen* herif.

hotaru no haka

suzuki san
ilk izlediğimde studio ghibli den çıktığına inanmak istemediğim anime filmi. aşırı neşeli yapımlarına alışmışız bir kere. işin ilginci isao takahata tarafından yapılmış olsa da aslında hayao miyazaki tarafından yürütülmüş bir filmdir. filmde hayao miyazaki nin adının geçmemesi bu bilgiyi verdiğimde kafaları karıştırıyor. ama biraz araştırırsanız bu böyle.
filme gelirsek hiç bir anime filmde ağladığımı hatırlamam ömrümde ilk ve tektir sanırım. ağır dram oluşunun yanında bu drama eklenen hümanizm ve felsefik yaklaşım sizi günlerce depresyona sokabilir. uzun süre kendime gelemedim. savaşa, savaşlara sempati duyanlara tokat tadında yapılmıştır. çizimi, konusu, müzikleri ile mükemmeldir.
ayrıca isao takahata nın bu zamana kadar izlediğim en acıklı filmidir. bu adamın dramsız bir filmini hatırlamam. izlemeden önce çok sağlam bir neşe ile başlayınız, sonunda girdiğiniz bunalımdan hızlı çıkmanızı sağlar.

japonca

suzuki san
noryoku shiken sınavını a seviyesi ile geçmiş bir arkadaşımdan aldığım yaklaşık 1000 adet kanji kelimenin bulunduğu kitabı çalışarak öğrenmeye çalıştığım dil. kendi adıma oldukça karıştırıyorum yazılışları bana göre çok benzer hangisi idi hatırlamakta zorlanıyorum. ayrıca 1000 tane kanjiyi öğrensem bile japonca manga okumam yine mümkün değil zira benim çalıştığım kitap ana kanji kelimelerinden oluşuyor. sınavı geçip japonya ya gitmeye hak kazanmış arkadaşım dahil çevirmesini istediğim mangalardaki kanjileri anlamadığını ve çeviremeyeceğini söylemiştir.
misal kanji de kelime kelime birleşerek yeni bir cümle ya da kelime çıkar. kitabı çalışırken bazen çıldırasım geliyor. örnek vereyim:

kadın+çocuk+okul+yaşam/doğum kanjileri birleştiğinde ortaya kız öğrenci anlamı çıkıyor. bu bende çıldırmaya sebebiyet verdi. evet belki ben hata yapıyorum , belki önce hiragana, katakana dan falan başlamalıydım ama arkadaşım şu kadar kanjiyi birleştir "kız öğrenci" anlamı çıksın. ölür müsün öldürür müsün? mantık bir yere kadar kabul ediyor ama yaşam/doğum kısmı ne alaka diyor beynim.
fazla vaktim olmadığı için ancak 15-20 tanesini falan öğrenebildim. meraktan raw manga baktığımda falan neredeyse hiç birini görmüyorum bile. sırf bu raw mangalar için japon bi arkadaşım olsaydı diyorum.
kitaba gelirsek e-kitap halinde ve ingilizce. ben anlarım derseniz, çalışmak isterim derseniz mail yolu ile gönderebilirim. japonca öğrenmek için türkçe kitap piyasada maalesef yok. ancak japon dili öğreten kurslardan temin edebilirsiniz.
ayrıca google translate az buçuk faydalıdır. romaji sini yazdığınızda size kanji halini verir. eminim daha iyileri de vardır. paylaşın bizde bilelim :)

amane misa

suzuki san
en sevmediğim kız modelidir. ömründe ilk kez aşık olursun anlarım da bu kadarı da bildiğin beyin terk. anime boyunca gıcık olduğum tek karakter. bildiğin sahibinden emir alan köpek modunda kira dan emir bekler.
yine de tipi ve kıyafetleri güzeldir.

assassin's creed

suzuki san
sevemediğim oyun özellikle assassins creeed i öyle sevmedim ki bıraktım oynamadım. aynı şehirlere gidip gelmekten sıkıldım. ekşın insanıyım ben god of war, darksiders falan gibi oyunları özellikle çok seviyorum. brotherhood un süper olduğunu, kesinlikle oynamamı tavsiye etti ben gibi ilkini beğenmeyenler. bir ara alıp oynayacağım.
oyun grafikleri ve haritaları mükemmeldir. o haritalardan 3-4 serilik oyun çıkardı. oyunun saçmalıkları da vardır. misal hikayenin geçtiği döndemdeki şimdiki ay yıldızlı türk bayrağı yokken oyunda ay yıldızlı türk bayrağı falan görürüz.
zevk meselesi diyelim.

barakamon

suzuki san
muhteşem bir animeydi. animeyi şarkının ilk sözü bile anlatıyor "kendin olmak ne demektir?". insanın kendisini sorgulamasını sağlayan, dersler veren, ben neredeyim dedirten bir anime. hümanistik, insan sevgisi ile dolu. slice of life animelerini sevme sebebim bu tarz animeler. bu serinin amacı güldürmek değil. bu serinin asıl amacı didaktik bir amaç taşımadan bir mesaj vermek. çokta güzel yapıyorlar.

görüntülerini, seslendirmelerini, müziklerini beğendim. izleyin huzur dolun.

sekai ichi hatsukoi

suzuki san
ilk izlediğim yaoi dir. şahsen "ıyk izlenir mi bu" diye başlamıştım. bana göre gelmiş geçmiş en iyi shounen-ai anime ve yaoi mangadır. japonya ya gitsem duraklardan falan posterlerini sökerken tokyo tv haberlerine çıkabilirim. o derece sevmekteyim. bi 30 kere animesini izlemiş 150 kerede mangası okumuşumdur. türkçe ismi de yanlış hatırlamıyorsam dünyanın en büyük ilk aşkı idi. komedi, romantizm ve dram karışıktır. gözümde en beğendiğim shoujo ya bile 100 basar. çok sağlam bir konusu, anlatılış şekli, çizimi vardır. nakamura shungiku tarafından çizilmektedir. bir diğer eseri için (bkz:junjou romantica)
4 çiftin hikayesini anlatır ancak içlerinden en güzeli takano masamune ile onodera ritsu arasındaki aşktır. bir tsundere hastasına izletilecek en süper tsundere karakterleri barındırır. hem onodera hem masamune oldukça inatçı tiplerdir. onodera sürekli masamune tarafından iş sebebi ile tartaklanır, hatta kapı komşusu olduklarını öğrendikten sonra masamune kişisel olarak tacize başlar. bu olaylar sizi gülmekten yerlere yatırır, o kadar komiktir ki durdurup güldüğüm olmuştur. animede böyle öpüşme sahnesidir falan geçer de mangasında sevişme sahneleri mevcuttur. lakin light novel olmasından kaynaklı 3-4 sayfa falandır yine.
opening çizimlerini ilk gördüğümde gülmekten yerlere yatmıştım hiç unutmuyorum. her ne kadar shounen-ai olsa da hayatımda hiç böyle bir opening görmedim. opening boyunca ekranı danteller kaplar, pembe boğulması yaşarsınız, çok sevimli bir tavşancık çıkar ortaya falan. hala daha gördüğümde gülüyorum, insan o karizmatik shounen anime açılışlarına alışıyor zannımca.
animenin tüm şarkıları çok güzeldir. şarkıların anlamları çok güzeldir. yaklaşık iki senedir mp3 çalarımda dinlerim.
mangasına gelirsek mükemmel bir yaoi çizimidir. erkek karakterler gerçek birer erkek tipinde çizilmiş ama inanılmaz sevimli yapılmışlardır. çoğu yaoi deki saçma bir şekilde uke nin kız gibi göründüğü bir manga değil. seme lerde dedeye amcaya benzemez bu mangada. hepsi çok şeker, sevimli, inanılmaz yakışıklı adamlardır, bakmaya doyamazsınız. her çift birbirine inanılmaz yakışır. manganın her sayfası dolu doludur, fonları vs çok güzel çizilir. boş sayfa göremezsiniz.
bir de içerisinde kült olacak laflar vardır ama bilmem nerde kullanırsınız.

hataraku maou sama

suzuki san
komedi türünde olan güzel bir shounen. konusu özellikle ilgi çekici kahraman a yenilen şeytan kral açılan geçitle dünyaya gelmiş ve büyü güçlerini kaybetmiştir. büyü güçlerini kazanana kadar dünyaya uyum sağlamak ve bir işte çalışmak zorundadır. yani okuyunca çok ilgi çekici ama bende biraz hayal kırıklığı yarattı diyebilirim.

bir kere şeytan kral maou ente isla dan ayrılırken, geri dönüp hepinizi mahvedicem tarzında konuşmuş ve yanlışlıkla dünyaya gelmiştir. işte olaylar buradan sonra değişiyor. şeytan ordularının komutanlarından biri olan yardımcısı alciel ile tek odalı bir ev tutarlar ve şeytan kral bir fast food dükkanında yarım gün çalışırken alciel ev işlerini yapar, büyü güçlerini kazanmak için bir arayışa girer. işin garipliği işte bu. adamlar başlarına gelen bu duruma üzülmez aksine inanılmaz bir uyum sağlarlar. alciel sürekli para biriktirme peşindedir, maou çalıştığı iş yerinin örnek çalışanıdır, zam peşinde falan koşar. bu duruma anime boyunca içerlemiyorlar bile. biz ne hale geldik diyen bir şeytan yok. ente isla yı yakıp yıkan maou insan dünyasında bildiğin yardım meleğine falan dönmüş durumda. absürdlük evet ama onun bile bir ayarı var. absürdlükte sınırı aşınca eğlenceli olmaktan çıkıp mantıksızlık durumu ağır basıyor. örneğin maou yu yenen kahramanımız emi dünyaya güya onu öldürmeye gelmişti. animenin sonuna bakalım emi ve maou adeta birbirlerinden hoşlanır hale gelmişlerdir. anime boyu sürekli birbirlerine yardım eder bu iki düşman. bir dahaki sezonda sevgili falan gösterirlerse şaşırmam. işte bunlar çok mantıksız geliyor. yıllar yılı savaştığı şeytanı sevmeye başlıyor falan.

animenin en komik adamı gözümde lucifer dir. adam şeyatn ordularının generallerinden biridir animeye göre. yani lucifer efsaneleri düşünülürse karşımıza bir adet neet lucifer koymuşlar. bildiğin ezik. ki animenin içine ilk girdiğinde şeytan kralı öldürmeye çalışırken adam birden neet olmuş çıkmıştır. saçlar mor, bir göz kahküllerle kapalı, tüm gün bilgisayar başında. bu da çok saçma işte. bu adamlar dünyaya gelince adeta evrim geçirmişlerdir. yani yılların ideolojisi kaybolmuş insan hayatına çok rahat uyum sağlamışlar.

yani buna benzer bir diğer anime olan blood lad den staz karakteri aklıma geliyor. evet o da otaku bir vampirdi ama vampirlik özelliklerini taşıyordu. kan içmiyordu belki ama ara ara bi kana susuyor, vampirsel soğuk, cool tavrını takınıyordu. o yüzden absürdlüğü çok güzeldi.

bi şeytan göremedim kısaca animede. beni hayal kırıklığına uğratan bu.


animenin sonu belirsiz bittiği için 2. sezonu çıkacaktır diye düşünüyorum ama hiç belli olmaz. şarkıları ve çizimleri güzeldir.
ayrıca maou nun şeytan formu insan formundan kat kat yakışıklı ve karizmatikdir. insan formundan çok şeytan formunu görebilmeyi isterdim.

dullahan editi: animede maou nun bisikletine dullahan diye ilk seslendiğinde gülmekten yerlere yattım. yani bir şeytanın bisikletine verebileceği en güzel addır sanırım. akla celty yi de getirmiştir. (bkz: durarara!)

maoyuu maou yuusha editi: adını vermiş olduğum anime efsanenin aslıdır. 12 bölümden oluşur ve komedisini izledikten sonra aslını izlemek oldukça güzeldi. olay nedir bu sayede daha iyi anlayacaksınız.

madao

suzuki san
şu zamana kadar sadece gintama da gördüğüm tiplemedir. sevdiğim bir gintama karakteridir. hasegawa öyle madao dur ki dövüştür savaştır "haydi kalk gidiyoruz" derler peşlerinden sürüklerler. etinden sütünden faydalanırlar bu adamın sonra yine sokağa karton kutusuna terk edip, eziklemeye devam ederler. garibim hiç bir sefer sesini çıkarıpta "gelmiyom lan dövüşünüze" dememiştir.
son filmde gülmekten koparmıştır. filmde gintoki ye iyi giydirmiştir. savaş alanına gelme sebebini "umarım senle tanışmam ve işimden olmam" diye özetlemiştir.
animede bol bol çıplak görürüz ve bol bol karelenir. ayrıca güneş gözlüksüz, yarıçıplak olmayan bir madao düşünemiyorum

super lovers

suzuki san
sevmediğim manga. okumaya çalıştım, hatta o zaman çıkan günceline kadar okudum ama katlanamadım. ben bir mangada biri çocuk biri yetişkin gördüm mü sinirlerim bozuluyor, okuduğum şeye katlanamıyorum. ren gibi bir çocuğu yaoi etiketi ile sundukları mangada kabul edebilmem için yaşıtı bir çocukla aşk yaşamalı. bu durumda da ise şöyle bir sorun çıkıyor karşıma: ren gibi bir çocuğun o yaşta yaoi tarzında bir aşkı nasıl olabilir? yaoi fangirller çok seviyor bu seriyi. açıkçası daha fazla olumsuz eleştirmek istemiyorum.

animesi bir ara izlemeyi düşünüyorum zira manga olan yaoi/ sahounen-ai tarzı anime yapılınca oldukça değiştirilerek izleyiciye sunuluyor. yine de severek izlemeyeceğime inanıyorum.

sadaharu

suzuki san
mamasını paylaşmak zorunda kalıp yorozuya'yı terk ettiği bir bölümü vardır ki evlere şenliktir. bir de lokma kadar köpeğe aşık olmuşluğu vardır :d ben tanımlayacak olursam:

gintoki, shinpachi ve kagura ya gücü yetse sadece kafalarını dişlemekle kalmayıp yemeği yapacak olan, evcilleştirilmeye çalışılan köpeğimsi amantodur

junketsu drop

suzuki san
çok sevdiğim serilerden biri. geçen haftalarda tekrardan okumuştum. sevdiğim bir seriyi en az 5-10 kere okurum. bu huyumu bırakabilseydim sanırım 5000 i aşkın seri okumuş olurdum.
bana göre kasukabe çok tatlıdır. sevimlilik abidesi, androjen tipli, efendi. çok seviyorum kendisini.

bence manganın en komik yanı kültür deparatmamnının başkanı olan kasukabe nin misato ya "ben çok deneyimliyim oluuum." havası yaratıp daha sonrasında kendi içerisinde yaşadığı "sıçtım mavisi" durumudur. yani misato kasukabe yi her daim çok havalı, cool görür ama kasukabenin içten içe hep "ben napıcam? bundan sonra napıcam?" deneyimsizliği paçalarından akmaktadır. yine de misato nun olayı anlamaması ayrı bir saflıktır benim gözümde. sanırım mangayı ilginç yapan "sana seks nasıl yapılır öğreteyim." le başlamasıdır. daha sonrasında olay* misato nun tenis müsabakalarında yaşadığı stresi azaltmak için yapılmaya başlanır. daha sonrasında ise aşk devreye girer. ben bu kutsal aşk olayını pek sevmesem de bu mangadakini kabul ettim bağrıma bastım. burnu havalarda olan misatonun kuyruğunu sıkıştırması ayrı bir zevk vericiydi. ayrıca ters köşe yapan bir seridir. bu kesin seme olacak dediğim misato kedi sırnaşıklığı göstererek uke oldu ya ayrı bir şok yaşamıştım. hala her okuduğumda bu çocuk nasıl uke oldu derim.

sukitte ii na yo

suzuki san
izlediğim en süper shoujolardan biridir. 2 kere izledim. shojuolarda hep bi bölümler boyu birbirine aşık olan kız erkek el ele tutturulmaz, ne bileyim bi dizdize gösterilmez bunda 2-3 bölüm sonunda gayetten normal bir çift görüyoruz. hatta o kadar normaldir ki hani bir erkek sevgilisi olunca nasıl bir tavır sergiler net bir şekilde yansıtılmıştır. hanım kızımız fazlaca utangaçtır ama eh shoujolarda alışkınız o kadarına. kısaca deli etmeden çiftimizi beklenen sevgili moduna sokmuşlardır.
kimi ni todoke ye biraz benzer ama oldukça farklıdırlar. misal sawako korkunç görünümü sebebi ile asosyal kalmış iken bu animedeki mei daha önceden yaşamış olduğu kötü arkadaşlık deneyimleri sebebi ile kendi seçimi ile arkadaşsızdır. okulun havalı çocuğu yamato asosyal mei yi beğenir olaylar böylece gelişir.
animenin başlarında komedi unsuru yüksekken daha sonralarından romantizm ağır basar. aslında bu tür duygu değişimleri her zaman iyi olmuyor ama bu animeye uymuş. ayrıca anime moral düzeltir, bir mutluluk hissi verir. şarkılarını da oldukça çok severim. çizimleri çok çok güzel değildir ama kötü olsa bile izlenir. ayrıca animenin adı bile güzel seni seviyorum de. kyaaaa! yapma sebebi (:
mangası devam etmekte ancak şu an ingilizce çevirisi durmuş durumda. en son gördüğümde japoncadan ingilizceye çevrilmemiş 6 cilt vardı. mangasıda oldukça güzeldir ve animedeki hissi yaşatır. bu mangada üzüldüğüm tek şey shoujo olmasına rağmen mature etiketine de sahip oluşu oldu. shoujoların alıştığımız yapısından uzak bir durum bu. liseliler içinde biraz olumsuz bir örnek diyebilirim.

darker than black

suzuki san
2 sezondan oluşan ağır dram içeren anime. bir de ova bölümleri vardır ki 2. sezona geçmeden izlenmelidir.
dram sevmeyen biri olarak tüm sezonlarını izledim. izlediğim en kaliteli drama sahip. anime boş zaman animesi değildir kesinlikle, bilim kurgu olmasından kaynaklı içerisinde fazlaca animeye has terimler geçmektedir ki bir tanesini kaçırdğınızda bölümler boyu bu ne ki dersiniz. hem dram oluşu hem dövüş animesi oluşu siyah fon yağmuruna tutulmanıza neden oluyor. siyah fon yağmurunu sevmiyorum ben.
anime biraz felsefik bir yaklaşıma da sahip, zaten utopik bir dünyanın anlatılıdığı çoğu anime böyle. ilk sezon inanılmaz güzeldir, peşinden ovaları izlediğinizde biraz romantizme bağladı ki hani animede göremeyipte görmek istediğim sahneler vardı. 2. sezon biraz hayal kırıklığı yaratsa da kesinlikle izlenesi.

ookami shoujo to kuro ouji

suzuki san
itazura na kiss'i ben gibi beğenmeyenlere tadında tutturulmuş bir başka versiyonu diyebilirim.
animeye bayılmadım ancak beğendiğimi söyleyebilirim. içerisinde barındırdığı sado mazo ruhlu erkeğimiz kyouya oldukça izlenilesi bir adam. biraz usui takumi ye benzese de ileriye doğru alakası olmadığı anlaşılıyor. ha keza hanım kızımız erika da gayetten gıcık etmeden kendisini bize izletiyor.
renkleri, çizimleri güzeldi. açılış müziğine zaten bayılmış durumdayım. animeye inanılmaz uyuyor. tsundere bir insan şu sözleri duyupta nasıl beğenmesin:

"köpek gibi cevap vermemi istiyorsun değil mi?
sorun değil, bunu yapabilirim!"

tsundere mode off :)

boş vaktiniz varsa eğlencelik izlenebilir.

uta no prince sama

suzuki san
harem, müzik, romantik türü ortaya karışık olan anime. 4 sezondan oluşuyor bir adette ovası varmış lakin ovasını izlemedim, izlemeyi de düşünmüyorum. şahsen ilk sezonu az buçuk yine sabırla izledim ama ikinci sezonu işkence modunda izledim. harem türünü hiç sevmem zaten, yılda 2-3 tane her türden izlediğim için listeme alıp izledim. kısaca fangirl ler için yapılmış diyeyim.

ilk sezon başladığında hanım kızımız haruka az buçuk bize karakter olarak sevimli ve hassas olarak gösterilmekte ancak 6 adet çok yakışıklı adamın aşık olacağı bir karakteri ve güzelliği olduğunu düşünmüyorum. tamam kızıl saç, beyaz ten, renkli göz kız karakterlerde yakıcı ve yıkıcıdır ama haruka da öyle bir mod yoktu. bir de 6 erkeğin birden "benim değilse hepimiz" mantığını anlayamıyorum. ha keza tam tersi kızlar içinde gerçerli. bizler sadece kendimiz ile ilgilenilmesini isteriz. haruka nın tavrına bakalım. hiç birini reddetmediği gibi hiç birini de ciddiye almıyor. al o kızı öldür. tamam duygusal bir ilgin yoktur hiç birine ama bunu da açık ve net çizgiler çizerek belli edersini. haruka ortada 6 erkeğimiz her fırsatta asılıyor. o 6 adet erkeğin midesine de ayrı bir hayran kaldım. ben harem sevmiyorum dedim ya başta, ağır tek eşlilik fikrimdir şu yorumları yazdıran. animenin sonunda haruka ve starish istediğine kavuşur ve ilk çıkış şarkıları da bence fena değildi. maji love 1000 idare ediyordu. onun dışında hiç romantik bir insan olmamamdan dolayı ilk sezondaki hiç bir şarkıyı beğenmedim.

ikinci sezona gelirsem tam bir işkence idi. yani 13 bölümün 7 bölümü starish üyelerinin zor bir durumla karşılaşıp nanami nin bunları kurtarıp, onların teşekkür ve özürleri ile biter. sürekli geriye dönüp eski sahneleri gösterirler. bu sezon bir 7. eleman eklenir lakin o da çok ilgi çekici bir karakter değildir. ayrıca ilk sezonda seni 1000% severim falan filan diyerek az buçuk karizma yapan grup bu sezonda saçmalamış, hatta anime adeta kendisini reddetmiş adamlar bu sefer maji love 2000 diye şarkı yapmışlar. bu sezondaki hiç bir şarkıyı beğenmedim. animedeki erkeklerin yakışıklı olması bile izletmiyor. bu sezonda da harem olayı gayet devam ve aynı tiksindirici şekilde.

animede tek sevdiğim erkek karakter shou kurusu oldu. siyah ojeli tırnakları, inadı, tokaladığı sarı saçları, mavi gözleri, kendisi ile kısa diye dalga geçildiğinde verdiği tepkilerine bayıldım. ayrıca kıyafetleri ve sürekli taktığı şapkaları da çok hoştu.

animenin çizimleri güzeldir. lakin bir manga karakterinin dediği gibi " binanın içindeyken nasıl bunların kıyafetlerini uçuşturacak bir rüzgar esiyor, bu kiraz çiçekleri nerden geliyor, bu ışık patlamaları, kalp ve yıldız dolu patlamalar nerden çıkıyor?" lan dedim. yani abartı dolu çizimleri olduğunu da düşünüyorum.

kısaca ben hiç beğenmedim. puanı da oldukça yüksek olan bir anime. zevk meselesi.

editlenecektir.

guitar hero

suzuki san
o gitarı tutup tuşlara basmaya başlıyorsun ya, işte ben o saniyeden sonra çılgın eğlenmedeyim. öyle çok sık oynadığım bir şey değil. yılda 2-3 bilemedin 4 kez. bu sebepten notalara da çok iyi basamıyorum, kaçırıyorum. ama yuhalansam da oyun benim için eğlencesini kaybetmiyor. sadece şu oyunu oynamak başlı başına eğlence benim için. kazanmak ya da kaybetmek bir anlam ifade etmiyor. tabii bu oyunda bir zevk meselesi. ablamı götürdüm oynasın diye "çok sıkıcı" diyip bıraktı.

danganronpa

suzuki san
ergenlerin yorumlarına bakmadan izlenmesi gereken anime. gizem ve dedektiflik animesi olarak türlerinden konusu itibari ile farklı yerde. yine de güzel ben sevdim. işlenen cinayetler falan ilgi çekici.

animeyi izlerken tavsiyem keyif almaya bakın. olayları animedeki karakterler ile çözmeye çalışın, tahminler yürütün. daha eğlenceli olur. her bölüm çözmeniz gereken bir durum çıkarıyorlar zaten.

animede herkes pembe kan olayına takılmış durumda. açıkçası bende sevmedim. yapımcılar oyun ile anime arasındaki farkı oluşturmalıydılar.

animenin eksileri vardır. mesela playstation oyununda her karaktere ayrı ayrı önem verilmişken bizim izlediğimiz animede olaylar 2-3 kişinin etrafında dönmektedir. anime 16 kişi içinden size ancak 2-3 kişiyi anlatınca var olan merakınız cevapsız kalıyor ve bu biraz can sıkıyor. beğenmediğim tek yanı bu oldu açıkçası. zaten oyunu oynayan kişiler animeyi hiç beğenmemiş bu sebepten.

to be continued yazısını görmeden animeyi kesinlikle kapatmayın zira ending den sonra bazen 2-3 dakika bölüme devam ediyorlar.

oyunu hakkında bir bilgim yok ama ben animeyi beğendim. monokuma nın tripleri izlemek için bile başlanır.
0 /