vinland saga

ryukon
2019 yaz sezonu animelerinden birisi olup dr. stone ile birlikte yaz sezonunun en iyi animesi olma konusunda yarıştığını düşündüğüm seridir. ayrıca sürükleyici ve hiç sıkmayan bir seri olduğunu da belirtmek isterim. bölümü izlemeye başladığınızda zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. özetle 10 numara anime izleyin, izllettirin...

-----------------------------

Makoto Yukimura tarafından yazılıp çizilen ve mangası 2005, animesi 2019 yılında yayınlanmaya başlamış olan seinen seridir.

konusu: seri, birçok film ve dizide kendilerinden sıkça bahsedilen vikingler'i konu almaktadır. hikaye 11. yy'da danimarka ve ingiltere arasındaki savaşın her geçen gün daha da kötüleştiği günlerde, Thorfinn ve ailesi savaştan uzak bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak kader oyununu oynar ve bir takım olaylar sonucu thorfinn, babasını savaşta kaybeder. babasını kaybetmesinin ardından intikam yeminleri eden ve bu şekilde kendisini savaşın ortasında bulan ana karakterimiz, intikam yolunda birçok çetin mücadeleye girişecektir.
suzuki san
Renkler ve zevkler tartışılmaz şüphesiz ama ben bu animenin her yerde deliler gibi övülmesine anlam veremiyorum. Kendimden beter yerenini de gördüm ama bana göre puanını hak eden bir anime değil.
Bana göre hiç bir açıdan olmamış anime. Çizimler göz kanatıyor,kötü. Konu muhteşem ama işlenişi berbat. Vikinglerle ilgili bir dolu dizi, film çekildi hepsini izledik ve muhteşemdiler. Bu olmamış. Birincisi vikingleri anlatıyor ama adamlar onigiri falan yiyor. Kamooon! Bunlar gözüme batmadı adeta gözümü çıkardı. İkincisi konuşmalar japonca olduğu için sanki viking hikayesi izlemiyorum da sıradan bir intikam animesi gibi duruyor. Üçüncüsü viking kültürünü anlatırken belli bir yerden sonra tamamen japon kültürüne evrilen bir anime var. Çizimler göz kanatıyor demiş miydim? Bana göre armored trooper votoms animesini 1983 de bundan çok daha iyi çizmişler. Bu teknoloji ile gökyüzüne doğru düzgün bir bulut çizemeyen, karakterlerin elini kolunu çizemeyen bir şirket olmamalı. Resmen özenmemişler. Neyi nasıl anlatacağını bilemeyen bir konu akışını neyi nasıl çizeceğini bilemeyen anime şirketine verip overrated olarak gördüğüm bir anime çıkarmışlar ortaya.
Renklendirme kötü, çizim kötü, seslendirme iyi, müzikler iyi.
Ben sevmedim, benle birlikte izleyen arkadaş da sevmedi. Muhtemelen benim anlamadığım, erkek izleyicileri çeken özel bir yapısı var.
1