confessions

lenalee

silver - birinci nesil otta

  1. toplam giri 207
  2. takipçi 1
  3. puan 1434

korece

lenalee
biraz izleseniz, takip etseniz o kadar da kaba gelmeyecektir kulağınıza eminim ve tayvancayla veya çinceyle kıyasladığınızda çok daha nazik bir dildir. türkçeyle aynı dil ailesinden(ural altay din ailesi/altay kolu) gelen bir dildir, bu da cümle kurulumlarını,ek yapısını, ünlü uyumunu da benzer yapmıştır. korecede genetik olarak türkçeye benzerlik gösterir, birçok ortam benzer kelimeler ve ekler barındırırlar.(aynı benzerlik japonca için de geçerlidir.)mesela onlar ördeğe ori turnaya turumi derler(japonca da da turu şeklindedir.)

tipitip

lenalee
1970'li yıllardan beri üretilen türk sakız markası, sakız paketinden çıkan karikatürdeki kahramanımız tipitip, uzun burunlu, gözlüklü,kısa bir çocuk kahramandır, tipitip sakızları çok sevilince bununla ilgili tipitip'in çizgi filmi yapılmıştır ve burada tipitip ve ailesinin maceraları anlatılmıştır

jeremy

lenalee
grunge türü müzik efsane müzik grubu pearl jam'in one albümündeki klibiyle ve şarkının kendisiyle mtvden ödül almış muhteşem şarkısıdır.bu şarkı trajik bir hikayeye sahiptir.

richardson texas'da yaşayan 15 yaşındaki jeremy richardson delle adlı bir çocuğun hikayesinden bahsedildiği bilinir.jeremy ailesi tarafından önemsenmeyen,sınıf arkadaşlarının hor görmelerine,kötü davranışlarına uğrayan sessiz ve içinr kapanık bir görüntü sergileyen önemsenmeyen, aslında anlatıcıların tanımıyla kurduğu hayal dünyasından çıkıp gerçekleri fark edince akıl sağlığını kaybeden bir çocuktur.
6 ocak 1991 tarihinde sabah sınıfa geç gelmiş,öğretmeni tarafından izin belgesi alınması istenmiş,sınıftan çıkmış ve elinde 357 magnum silahıyla sınıfa geri dönmüş ve ''öğretmenim gidip almam gereken asıl şeyi aldım'' diyip ağzına silahı dayayıp sınıfın ortasında canına kıymıştır.
*wikipedia'dan derlenmiştir.

kuşkusuz ki büyük bir eleştiridir,haklı ve haksız yönleri var mıdır? bilemeyiz, tartışılır ama 90lara damgasını vurduğunu kimse inkar edemez,grunge müziğin asıl ruhu belki de bu şarkıdan gelmektedir

regular show

lenalee
güzel bir çizgi dizidir, takip de ederim. adventure time ile de güzel gittiğini düşünyorum. yani günümüz çizgi film algısını yıkabilecek diziler ayrıca bunun dışında disney channel'daki esrarengiz kasabanın da çocuklara göre olmadığı gayet ortada, izleyen varsa ne demek istediğimi anlamıştır. (:

oga tatsumi

lenalee
iblisler kralı'nın oğluna kötü huyları dolayısıyla bakmak zorunda kalan ve onu kendisi gibi kötü, bencil yetiştirmesi gereken böylece iblisler kralı beel'in dünyayı yok edecek yaşa gelene kadar eğitimini, barınmasını üstlenen kişidir. aşık olduğum anime karakterlerinden biridir

bastard

lenalee
south park'daki vecizeleşmiş sözde geçen kelimedir.anlamı evlilik dışı çocuktur, argo tabirini herkes bilir herhalde. stan: omg! they killed kenny! kyle: you bastards!

green day

lenalee
wake me up when september ends, basket case,21st century breakdown,21 guns, holiday,i walk alone(boluevard of broken dreams) gibi ünlü şarkılara sahip olan 1994'de asıl çıkışını yapan muhteşem punk grubudur.

game of thrones

lenalee
Sadece olenna Tyrell ve tywin lannister'ı shipledim. Zekaları çok yakisiyordu ve o ikisinin tahtta hakları olduğunu düşündüm. kalan bütün karakterler aptal çünkü. İki karakteri de çok severim. Sapyoseksüel olmamdan dolayı böyle düşünüyor da olabilirim.

sunbae

lenalee
Kpopun günümüzdeki en ünlü sunbaeleri Bae Suzy, G Dragon gibi sanatcilardir kendilerinin sektördeki temelleri yaklaşık 10 yıl önceye dayanır günümüzdeki genç idollere göre bir ikon ya da abi, abla gibi düşünebilirsiniz. Ama sunbaeleri kavramı yasa göre değil tecrübeye göredir. Mesela Bae Suzy 25 yaşındadir ve ona sunbae diyen sanatçılardan biri olan 26 yasindaki Bts'deki Suga gibi ondan yaşça büyük olabiliyor. Bu japoncadaki senpai lakabını bu yönden andırıyor.

shinsengumi

lenalee
Shinsengumi 1864 yılında Bakufu tarafından Japonya'daki Bakumatsu periyodu sırasında kurulan özel bir polis birliğidir.1869 yılına kadar aktif olarak görev aldı.
Animelerde bolca işlenen bir samuray birliğidir. Örnegin Gintama'nın main karakterlerinden biri olan Shimura Shinpachi Shinsengumi'nin 2. birliğinin eski kaptanı olan Nagakura Shinpachi'den esinlenerek oluşturulmuş bir karakterdir. Samurayları bir araya getirmek ve imparatorun himayesinde toplamak bu grubun amacı olmuştur.
1863'ün Nisan ayında, 100 Ryo'luk bir sermaye elde ettiler. Bu parayla üniformalarını ve bayraklarını tasarladılar ve bazı düzenlemeler yapmaya başladılar. Bu düzenlemeler, kesin ve katı kurallardan oluşmaktaydı. Shinsengumi'nin 5 ana kuralı şunlardı:

*Savaşçının yolundan sapılmamalıdır.
*Grubu terk etmek yasaktır. (Yani bir kere katılan birisi ölene kadar Shinsengumi üyesi kalacaktır)
*Başka bir yerden gelir elde etmek yasaktır.
*Başka bir komutandan emir almak yasaktır.
*Bireysel kavgalarda yer almak yasaktır.
Bunun dışında birçok başka kural da yer almaktaydı. Bunların arasında savaştan kesinlikle kaçmama, komutanın ölmesi durumunda ölene kadar savaşma gibi kurallar da vardı. Shinsengumi'ye katılmak isteyen herkese önce bu kurallar okunur ve bunlara tamamen uyması beklenirdi. Bu kurallardan herhangi birine uymamanın cezası ise seppuku, yani kişinin kendi kılıcıyla kendini öldürerek intihar etmesiydi.

5 Haziran 1864'te Shinsengumi, İkedaya Baskını'nı gerçekleştirdi. Burada Choshu devrimcilerini bastılar ve isyancıların Kyoto'yu yakıp imparatoru kaçırma planları olduğunu ortaya çıkardılar. Bu olaydan sonra Shinsengumi'nin ünü arttı. Ayrıca hem Bakufu hem de Aiza Klanı tarafından ödüllendirildiler.
1867 yılına kadar Kyoto'da kalan grup, bu tarihte barışçıl bir şekilde buradan çıktılar. İmparator Meiji'nin başkan seçilmesiyle yüzyıllardır süregelen Şogunluk askeri hükümeti sonu ermiş oldu. Bu da Boshin Savaşlarının başlamasına neden oldu.(bkz:https://infojaponya.com/2018/04/04/shinsenguminin-tarihi/)

Edit:düzenleme

yukiteru amano

lenalee
En şanslı erkek anime karakterlerinden biri olabilir bu aptallıkla başardıklarına bakılırsa. Annesi de çok iyi kadındı. Yuno'yla bunun iğrenç aşkı yerine annesinin oyun tasarladigi bir animeyi izlemek isterdim.
0 /