d. gray man

ryukon
bu seriyi ilk kez tv'de animez kanalında izlemiş ve merak ederek bu seriye başlamıştım. başladığıma da pişman olmadım ve animez sayesinde güzel bir seri izlemiş oldum. anime 103+12 bölüm olduğu için ilk birkaç bölümü giriş ve hikaye hakkında ön tanıtım gibi geçiyor. bu yüzden izlemeye başladığınızda anime hakkındaki kesin kararınızı hemen vermeyin ve animeye birkaç bölüm şans verin derim. çünkü ilerleyen bölümlerde verdiğiniz bu şansa değen ve sürükleyici bir seri izleyeceksiniz. ayrıca ülkemizde adına facebook sayfası açılan serilerden birisi olduğunu da belirtmek isterim. yani güzel seridir bence izleyin derim. pişman olmazsınız. seri hakkında genel bilgilere geçecek olursak;

Katsura Hoshino tarafından çizilen serinin mangası 2004 yılında yayınlanmaya başlamıştır. mangakasının sağlık sorunları nedeniyle birçok kez ara vermek zorunda kalmış ve birçok yayınevi değiştirmiş olsa da manga hala devam etmektedir. Serinin animesi ilk kez 2006-2008 yılları arasında 103 bölüm olarak yayınlanmış ve 2016 yılında da d. gray man hallow adında 13 bölümlük devam sezonu yayınlanmıştır.

konusu; allen walker, innocence isimli bir silah sahibi, genç bir exorcisttir. 3 yıl boyunca, kara düzen adı verilen örgütün, kendi gibi innocence sahibi bir generali olan cross marian tarafından eğitilmiştir. Eğitimini tamamlayan allen, general cross tarafından, resmi bir exorcist olması için kara düzen'in avrupa karargahına gönderilmiştir.

Allen'in kara düzen'e ulaşması ve resmi bir exorcist olmasıyla birlikte, Allen ve kara düzendeki diğer exorcistlerin, innocence adı verilen silahları kullanarak, dünyayı yok etmeye çalışan ve bu amaç uğruna akumalar yaratan millenium earl'ü durdurmak ve dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda olan diğer innocence'leri ondan önce bulmak için olan savaş başlar.


otakuturk.net/foto

opening 1

lenalee
allen walker isimli bir gencin masumiyetini kullanarak(akumaların öldürülmesi için bazı insanlarda çeşitli şekillerde bulunan bedene bağlı silah) akumalarla(akumalar noah ailesinin[özellikle millenium lordu] insanoğlunu yok etmek için insanların sevdiği birini kaybettiği zaman o insanlarla anlaşma yaparak ölen kişinin o insanın bedenine konulup oluşturulan bir tür canavardır. akumalar insan öldürdükçe güçlenir/seviye atlarlar) yaptığı mücadeleyi anlatan bir anime/manga serisidir. allen walker masumiyete sahip olan tek insan olmadığını fark eder ve bu konuda çalışmalar yapan kara emir adlı birliğe üye olur ve hep birlikte akumalara karşı savaşıp dünyayı kurtarmaya çalışırlar.
suzuki san
ilk 50 bölümünü 8 günde kafama silah dayamışlar gibi izlediğim şeytanlı anime. sevmedim. böyle şeytanlı animedir falan bayılırdım izledikten sonra soğudum. bu animede asıl olaylar 50. bölümden sonra başlar. geriye kalan bölümleri 2 günde bitirmiş olsam da yine de beğenmedim. bence liseliler için yapılmış. yani düşündüğümde liseli olsam çok beğenirdim gibi geliyor. içerisinde ağır derecede arkadaşlık, dostuk, ihanet etmeme, birlik olma unsurları geçmekte ki aşırı didaktik bir şekilde geçiyor olması canımı sıkmıştır en çok. yoksa shounenlerin bu tür mesajlar verdiği bilenen bir şey. bir de içerisindeki siyah fon yağmurunu hiç mi hiç sevmedim. dövüş sahneleri zaten net değil siyah fon yüzünden hepten anlaşılamaz oluyor.
anime kafanızı soru işaretleri ile dolduruyor ama hiç birine cevap vermiyor. bu bence animelerde yapılan hatalardan biri. bir de çok sağlam bir konu bulmuşken bir anda bitirmişler. devam edicek deniyordu sonra yalan oldu.
ha benim beğenmemen bir anlam ifade etmiyor tabi ki kült olmuş bir anime / mangadır. çoğunluk beğendiyse bi numarası var demektir. sadece yetişkinlere önermiyorum.
ashthemagnificent
lisede kullandığımız piknik masalarına allen 1 ve allen 2 deme sebebimiz, beden eğitiminde yüzümdeki allen makyajını saklamaya çalışmam ama fail olmam ve hocanın beni bir tarikata mensup sanması anısının çekirdeğinde yer alan anime.

tamamlamadım çünkü finali fake, öylesine yapılmış bir final ve içimden gelmedi. mangaka hasta diye bırakmış duyumu almıştım ama tekrar başladı da. manga bittikten sonra fma gibi derli toplu bir remake yaparlar umudu taşıyorum hadi hayırlısı