digimon

ryukon
ilk kez ilkokul'a gittiğim yıllarda okuldan eve geldiğimde izlediğim seridir. Tabi o zamanlar anime, manga vs. nedir, bilmiyorum. İlk 2 sezonu tamamen izlemiştim. 3. sezonun da sabah çok erken saatlerde yayınlandığı için sadece bir kısmını izleyebilmiştim. Ancak Aradan geçen yıllardan sonra, üniversite yıllarımda tekrar izlediğimde yine beğendiğim bir seridir. Her izlediğimde kaç yıl geçerse geçsin aynı tadı veren ve bana çocukluğumu hatırlatan serilerdendir.

digimon, anime ve oyun olarak yayınlanan, dünya genelinde de oyun kartları, tasoları, çıkartmaları vs. derken popüler olan bir seridir. yukarıda da belirttğim gibi ilk 3 sezonu ülkemizde de türkçe dublajlı olarak yayınlanmıştır.

ilk sezonun konusu; Bir okul gezisindeyken 7 öğrenci gökten 7 cismin düştüğünü görür. Bu cisimlere temas ettikten sonra bayılan öğrenciler gözlerini başka bir dünyada açarlar ve başlarında onların ismini söyleyen yaratıklar görürler. Bu yaratıklar digimonlardır ve bulundukları yer ise digimon dünyasıdır. Uyandıktan sonra arkadaşlarını ve diğer insanları aramaya karar veren çocuklar, birbirlerini bulurlar ama bu dünyada onlardan başka hiç insan yoktur. çocuklar kendi dünyalarına gitmenin bir yolunu ararken, aynı zamanda bu dünyayı da kötü digimonlardan korumaya çalışacaklardır.

digimon izleme sırası:

-digimon adventure
-digimon adventure 02
-digimon tamers
-digimon frontier
-digimon savers
-digimon xros wars
-Digimon Xros Wars Aku no Death General to Nanatsu no Oukoku
-Digimon Xros Wars Toki wo Kakeru Shounen Hunter-tachi
-Digimon Universe Appli Monsters


otakuturk.net/foto

opening 1

onizukasensei
zamanında pokemon o kadar popülerdi ki ondan sonra çıkan digimon biraz çin malı pokemon muamelesi gördü.tabii ki pokemonun hafızalarımızda yarım yamalak kalışınında burukluğuyla o dönem bazılarını pek de ilgisini çekmedi diyebilirim.en azından bir pokemon etkisi yaratamadı.genel kanının aksine ben severek izledim bölümlerini.