last exile

ryukon
yaklaşık 10 yıl kadar evvel, ilk kez mtv türkiye kanalında ve her hafta bir bölüm şeklinde anime gecesi programında izlediğim. daha sonraki yıllarda da bilgisayarımın başında bir oturuşta tüm bölümlerini tek seferde izlediğim seridir. seriyi hem türkçe dublajlı hem de altyazılı olarak izlediğimi de belirterek, türkçe dublajının da gayet iyi olduğunu söyleyebilirim.

güzel ve kendini sıkmadan izlettiren, ayrıca farklı tarzda olan bir seridir. Bu serinin konusuna ve hikaye akışına benzer bir seri kolay kolay bulamazsınız. En azından ben bilmem kaç tane anime izlememe rağmen hala denk gelemedim diyebilirim. O yüzden kesinlikle yeri dolmaz serilerden birisidir.

konusu; babaları eskiden hava kuryeliği yapan, claus valca ve lavie head, claus'un babasından kalan eski bir uçakla beraber, hava kuryeliği yapmaya başlamışlardır. bir teslimattan döndükleri sırada, bir uçağın başka bir uçak tarafından düşürüldüğünü görürler ve hemen düşen uçağa yardıma koşarlar. Ancak vardıklarında pilotun durumu çok ağırdır ve ölmek üzeredir. Pilot son arzusu olarak ona verilen görevin claus ve lavie tarafından tamamlanmasını ve götürmesi gereken kargoyu onun yerine sylvana isimli gemiye götürmesini ister. pilotun bu isteğini kabul eden ikili kargoyu gördüklerinde büyük bir şok yaşarlar. Ancak verdikleri söz dolayısıyla kargoyu da alarak görevi tamamlamak için yola çıkmalarıyla birlikte macera başlar.


otakuturk.net/foto

opening 1

saprofit89
vanship denen bir çeşit kanatsız uçakları konu alan bir anime gibi görünse de ilerleyen bölümlerde açılmaya başlıyor, başta biraz sıkılabilirsiniz ama sabredebilirseniz izlemeye değer bir animedir, sıradışı bir hikayeye sahip olmasıyla değişiklik arayanlar için güzel bir seçenek. exile animede geçen devasa bir savaş gemisidir...