penguen dergisi

ryukon
leman dergisinden ayrılan erdil yaşaroğlu, selçuk erdem ve arkadaşlarının eylül 2002'de kurdukları ve ilk sayısı 25 eylül 2002, son sayısı 18 mayıs 2017 tarihinde yayınlanmış olan, 2002-2017 yılları arasında haftalık olarak çıkan mizah dergisidir.

Dergi yayınlandığı dönemde türkiye'de en çok satan mizah dergisi olmayı başarmıştır. ayrıca 2007 yılında kurulan uykusuz dergisi, bu dergiden ayrılan yiğit özgür, umut sarıkaya ve ersin karabulut gibi yazar ve çizerlar tarafından kurulmuştur.

Dergi, https://www.penguen.com/penguendenmesaj adresinde yayınladığı mesaj ve 18 mayıs 2017 tarihinde çıkan son sayısı ile okuyucuya veda etmiştir.


otakuturk.net/foto
greenmustang
öyle bir açıklamayı hiçbir zaman duymamamla birlikte uzun yıllar koleksiyon niyetine biriktirdiğim tonlarca (!) sayısını içim içimi yeme derecesine gelince bir çırpıda yakmıştım. sadece bu kadarının tek seferde nasıl yanacağını merak etmiştim. daha sonra içim cız etti ancak iş işten geçmişti.
--çok iyi bir mizah dergisidir. canım çok sıkkın olupta dışardaysam eğer, gider dost kitapevine sadece özer aydoğan okur kendime gelirim. tayfa olarak çok sağlamdırlar. her çizeri ayrı bir komedidir. özer ve mustafa satıcı favorim olmakla birlikte karikatür dışında köşe yazısı babında kaan sezyum hem penguen'de hemde radikal'de çok sık takip ettiğim bir isimdi. hala radikal'de yazıyor mu bilmem. belli bir zamandan sonra sadece 2 kişiyi takip etmek için aldığımın farkına varınca bi daha eve komadım, dışarda beleşten okudum.