pixiv

boyblue

otakuturk.net/foto
Japonya çapında iş gören ve japon illüstratörlerin ve mangakaların çizimlerini ve hikayelerini paylaştığı sitedir. Japonya odaklı olduğu için yabancı dil dostu değildir pek, birçok dilde arayüz sunsa da mevcut içeriğin tamamına yakını japonca orijinal haliyle görücüye çıkar. Japonca bilginiz iyiyse eşsiz kaynaktır bu sebeple. Direkt olarak Japon çizerlere erişme imkânınız olur, deviantart'a göre ortalama sanat kalitesi epey yüksektir ve japonya'dan çıkan sevdiğiniz hikayelere ait yine japonya'dan çıkan doujinshi'lere ilk ulaşan siz olursunuz. Japonca bilmiyorsanız da gözünüzün gönlünüzün açılacağı birçok sanat eseri bulunuyor olması bu platformu en az batılı ikizi deviantart kadar cazip kılıyor.

http://www.pixiv.net/ adresinden ulaşılabilir. http://dic.pixiv.net/ adresi de bu siteye ait ansiklopedik katalog görevi görüyor, bir nevi wiki. http://en.dic.pixiv.net/ bu da söz konusu wiki'nin ingilizce versiyonu.

animemeraklisiblogcu
Zamanında geliştirip ücretsiz olarak sundukları VRoid Studio isimli uygulamasıyla aşırı güzel VR ve MMD modelleri yapabildiğim site. Mobil sürümü de çıktı bu programın ama ne yazık ki burada yaptığımız uygulamaları dışarı aktarmamız o kadar zor oluyor ki...

Site içeriğine gelince: DeviantArt'ta olduğu gibi burada da R18 (18 yaş üstü içerik) filtresi var. Bir de grafik olarak daha da gelişmiş olanlara R18G filtresi koyuyorlar. Zaten şu anda sitenin büyük bir çoğunluğu bu filtreli çizim ve animasyonlardan geçilmiyor. Neyse ki bu filtreli çalışmaları sadece ayarlarından bu seçeneği açık tutan pixiv üyeleri görebiliyor. Yani üye değilseniz veya üye olduğunuz halde filtreyi açmadıysanız görmeniz imkansız hale geliyor. İçiniz rahat olsun.

DeviantArt'tan tek farkı: Japonların çoğunlukta olması diyebilirim. Ya da bu tür örnekleri çoğaltabiliriz: Mesela DeviantArt'ta bir manga paylaşacağın zaman her sayfasını tek tek paylaşmak zorunda kalabiliyor iken pixiv'de bütün sayfalarını aynı çalışma içinde paylaşabiliyorsunuz. İsterseniz çalışmalarınızı cilt cilt olarak da paylaşabiliyor, bu ciltleri bir seriye bağlayabiliyorsunuz. Böylece manganızı okumak isteyenler bir sonraki cildi aramak için bir saat uğraşmak zorunda kalmıyorlar. :)