spoiler

boyblue
ingilizce'de "bozmak, dağıtmak, etkiyi veya değerini azaltmak" vb. anlamlara gelen "spoil" fiilinden türeyen bu kelime, anime/manga/kitap/oyun fark etmeksizin bir senaryoya sahip tüm medyumlar için geçerli bir kavramdır. henüz bahsettiğiniz senaryoyu okumayan veya izlemeyen ya da oynamayan kişiye hikâyenin daha sonraki kısımlarına ait bir bilgiyi açık ederseniz, o kişiye hikayeyi spoil etmiş, o kişi için mevzunun sürprizini kaçırmış olursunuz. büyük tabudur çoğu insan için, bazıları umursamaz bile. ama yapmayın etmeyin tabii.

yeni sözlük üzerinde en beğendiğim özelliklerden birisi de bu sebeple spoiler fonksiyonunun mantıklı bir şekilde çalışması. sözlükspot üzerinde de spoiler işaretlemek mümkündü ancak spoiler ibarelerinin arasında o önemli bilgi kabak gibi görünür ve gözünüzün rastlaması durumunda yapacak bir şey olmazdı. artık spoiler kodu eklediğiniz metinler "göster" ibaresine tıklanıncaya kadar gizli kalıyor, büyük kafa rahatlığı.

serkan is my girl
saprofit89
etkiyi azaltan anlamındadır.
otomotiv sektöründe otomobilin arka kaputuna monte eedilen kanat benzeri parçadır, rüzgarın etkisiyle aracın arkasını yere yaklaştırmak ve yavaşlama etkisini azaltmaktır.
Yazılı yayım ve görsel yayınlarda konunun içeriğinin anlatılması suretiyle okuyucu ya da izleyicinin, artık o eserden keyif alamayacağı durumun ortaya çıkmasıdır. Yalnız şöyle de bir fark var +100 bölümlük serilerde örneğin One Piece spoiler
Portgas D Ace'in ölümü gibi
çok fazla etki oluşturmayabiliyor...

@1'in de dediği gibi yeni sözlüğümüzde
spoiler
ibaresi çok iyi olmuş, emeği geçen herkese teşekkürler...
undertakersss
kardeşim bayılır spoiler yemeye ve yedirmeye. asla anlayamıyorum ama -,- tamam anladık senin umurunda değil ama diğer insanların zevkini neden bozuyorsun ablacım. biri tutup dövse sesimi de çıkartmam yani kaşındın derim dfghjkç