trigun

boyblue

otakuturk.net/foto
tam cumartesi sabahları televizyonda çıktığı sırada bir çocuk olarak oturup izlenilesi bir ayarda olan anime. 1998 yapımı olması sebebiyle 4:3 formattadır ve animasyon stili klasik türdedir. olaylar her daim vahşi batı temalı çöllerde geçmesine rağmen animenin seyirciyi her ekran başından ayırmayacak kadar eğlenceli olduğu söylenebilir.

konusu şu şekilde, vash the stampede başına 60 milyar duble dolar (söz konusu animedeki geçerli para birimi) ödül konmuş biri ve her yerde adı duyulmuş durumda. adını duyanın aklı çıkıyor ve "insan şeklinde kasırga" şeklinde anıyorlar vash'ı, zira adamın geçtiği her kasaba istisnasız bir şekilde dümdüz oluyor ama tuhaftır ki bu facialarda bir ölen de yok.

maddi hasar zirveye ulaşınca bir sigorta şirketi, meryl stryfe ve milly thompson isimli iki çalışanını vash'ın peşine takıyor. amaç, vash'ın sebep olduğu maddi hasarı ortadan kaldırmak.

vash the stampede çok ilginç bir karakter ve peşinde gezinen sigorta şirketi çalışanları meryl stryfe vemilly tompson ise her bölüm ayrı patlak veren olaylardan nasiplerini alıyorlar. her bölüm karakterlerin arkasındaki gizem perdesi biraz daha fazla aralanıyor ve opening buna bağlı olarak sürekli değişiyor.

beni kendisine çeken şey kulaklara şahane ayar çeken opening müziği oldu. elektro gitarı konuşturmuşlar bu anime için, ending'i de vahşi batı temasına uygun ve oldukça hoş. reklama girerken-reklamdan çıkarken verilen gitar solosu dahi açılış parçasının en güzel notalarından ibaret, abi bu anime kulaklara ziyafet

şahane açılış müziği:
ryukon
Yasuhiro Nightow tarafından çizilmiş olan ve mangası 1995-1997 yılları arası, animesi ise 1998 yılında yayınlanmış olan seridir.

konusu: insanoğlunun dünyadaki kaynakları bitirmesiyle beraber yaşanabilecek alternartif bir gezegen arayışına girilmiştir. bilim insanlarının yapmış olduğu çalışmalar sonucunda plant adı verilen enerji kaynakları geliştirilir. Dünyada yaşayan milyarlarca insan uyutulur ve plantlarla birlikte uzay gemilerine aktarılırlar. bu gemilerin ve mürettebatının amacı; dünya ile benzer özelliklere sahip yaşanabilir bir gezegen buldukları takdirde bu gezegene iniş yapmak ve uyuyan insanları orada uyandırarak insanlığın oraya yerleşmesini sağlamaktır. Ancak yolculuk sırasında beklenmeyen olaylar gelişir ve gemiler Gunsmoke adı verilen çöl gezegenine zorunlu iniş yapar. Zorunlu iniş sırasında birçok gemi inişte başarısız olurken sadece binlerle ifade edilebilen sayıda insan hayatta kalmıştır ve bu insanlarda sadece bilim insanları tarafından geliştirilen plantların etrafında hayatlarını sürdürebilmektedirler. vash the stampede başına 60 milyar dolar ödül konmuş birisidir, gittiği her şehir, yıkılır, dökülür fakat bir kişi bile ölmez ... bernardelli sigorta şirketi, vash'ın hasar verdiği yerlerde hasar tespiti yapıp ödeme yapan bir sigorta şirketidir ve vash'ın daha fazla zarar vermesini engellesin diye milly thompson ve meryl stryfe'ı peşinden göndermiştir, ancak başında ödül olmasına rağmen kimsenin vash the stampede'in kim olduğu hakkında bilgisi yoktur. herkes farklı bir kişi tarif etmektedir. doğru tarife ise uyan birçok kişi olduğu söylenmektedir. vash kimdir? acaba bu olaylar neden yaşanmaktadır? vash neden kimseyi öldürmemektedir? bunları animeyi izleyerek öğrenin...

seri hakkında yorumuma gelecek olursak, bence tam anlamıyla efsane! zaman zaman güleceğiniz, zaman zaman ise sinirlerinize hakim olamayacağınız hatta bazı kişilerin izlerken ağlayacağını düşündüğüm bir animedir. seri ile ilgili tek sorun altyazının hangi siteden izleyecek olursanız olun hatalı ve/veya eksik olmasıdır. ancak yine de süper bir seridir. şiddetle tavsiye ederim..


otakuturk.net/foto

opening'i izlemek ve seri hakkında diğer bir takım bilgiler için aynı başlıktaki (trigun) #221 numaralı entry'ye bakabilirsiniz....