webtoon

boyblue
internette yayınlanmak üzere çizilen karikatür ve çizgi roman serileridir. bu sebeple çoğunlukla sayfa sayfa değil, ekranda akan uzun bir şerit olarak hazırlanır. özellikle akıllı telefon devrinde bu format çok ilgi görmüş ve birçok çizer, akıllarındaki hikâyeleri genellikle haftalık bazda paylaştıkları webtoon'lar şeklinde çizmeye başlamışlardır. herkes tarafından sevilen ve tutulan bir formattır sonuçta. genellikle tamamen renklendirilmiş olarak çizilirler ve hatta uygulama veya websitesinin desteklediği durumlarda soundtrack olarak arkadan bazı şarkıların çalınması da sağlanabilir.

webtoons.com bu alanda en çok öne çıkan internet sayfasıdır. android ve ios için uygulaması da bulunmakta bu sitenin.

ah, bir de korelilerin çizdiği mahnwalar ile çok karıştırılıyor. rasenya'nın verdiği linkte yazıldığı gibi, webtoon tam olarak serbest bir hikâye formatı. ben çizersem de webtoon olur yani. peki haftalık çizer miyim, ahahah elbette hayır :') ama sizin aklınızda çizmek varsa bir şans verin kendinize, yerli webtoon okumayı da istiyorum ben*
shounenmidoriya
Webtoon: ios,android,pc gibi çoğu platform üzerinden giriş yapılabilen,insanların çizim yeteneklerini çizgi roman,manga haline getirdiği eğlence dolu sitedir.
Dilerseniz burada bir çizgi roman veya manga bile yayınlayabilirsiniz.
Mesela benim webtoon üzerinde en sevdiğim seriler ghost theater ve hey im gay olabilir bu iki seride hâla beğenilerek izlenir.
cyanora
webtoon, korelilerin çizdiği internet ortamında yayımlanan çizgiroman ve karikatürlerdir. mangalardan farklı olarak renkli olarak çizilir ve yayımlanırlar. çok güzel hikayelere sahip olanları mevcuttur. sanki bir şey izliyormuşsunuz hissi vermeyi başarırlar.

türkiye'de türkçe çevrilmiş olarak genelde mobilden buradan; https://trwebtoon.com okuyorum oldukça kullanışlı.
kymophobia
Renkli ve çok fazla sahne stili olmadığından ve düzenleme gerektirmediğinden, %99,9 kadarı sadece konuşma balonları çevirisinden ibaret olduğundan dolayı çeviri grupları tarafından yükseliş trendine girmiş kore usulü çizgi roman grubudur.