confessions

otakudesu00

rookie - birinci nesil otta

  1. toplam giri 30
  2. takipçi 0
  3. puan 297

lucid dreaming

otakudesu00
arkadaş herkes mi erbabı olmuş bu işin? basit mi bu kadar bilinçaltı kontrolü? ne yapıyorsunuz? amacınız ne? insan türü olarak beyni dinlendirmenin tek yolunu bile yokuşa sürüp yorucu hale getirmişiz. kurcalamadığımız, bozmadığımız tek şey yok. yatın rahat rahat uyuyun lütfen, kafalar yanacak sonra (:

byobu

otakudesu00
linux ve unix de terminalden çalıştırılan programların arka planda çalışmaya devam etmesi için kullanılan uygulama. terminalden çıkış yapıldığında arka planda çalışmasını istediğimiz komutlar varsa byobu,nohup vb. uygulamalarla işlemimizin kill komutundan etkilenmeden çalışmasına devam etmesini sağlayabiliriz

anime izlemeye nasıl başladınız

otakudesu00
10 yaşındayken annemin iş yerinde bir dergide japon birinin fotoğrafını gördüm. bakan falandı sanırım. e tabi baktım adamın gözler benimkinin beşte biri(benim gözlerin biraz maşallahı var). daha önce çekik gözlü kimseyi görmemiştim herhalde. neyse ben taktım adama internette sürtüyorum gece gündüz bu amca kim diye. ona baktıkça daha fazla çekik göz çıkardı karşıma hazreti google. vay efendim bu neymiş dedim. sümüklü halimle kalktım japonca öğrenmeye başladım. o arada koreceyi de öğrendim. o yıllarda internetten bile kaynak bulmak zor. pedere falan yalvarıyorum bana korece, japonca kitabı alın diye. mecburiyetten başka arayışlara girmişken animelerle haşır neşir olmaya başladım. e tabi 10 yaşındayken animeler cennet bahçesi gibi geliyor (: bir başladım pir başladım. 14 sene geçmiş hala izliyorum.

şimdi mahallenin veletlerini topluyorum bizim bahçeye yansıtıyorum duvara animeyi ohh bir sürü taze kan. öğrencilerim onlar benim. yıllar sonra buralarda benden bahsedip teşekkür edecek fırlamalar (:

not: o dergiyi liseyi bitirene kadar saklamıştım. valide hanım bir temizlik döneminde benden ayırdı kendisini ):

vampire knight

otakudesu00
zamanın birinde bir arkadaşa bu animeyi izlettim. o zaman ben izlememiştim ama mangasını ezelden beri çok severim. neyse efendim biz beraber oturduk izledik. izledikçe çok afedersiniz kevaşe yuuki yüzünden ben level level krize giriyorum. arkadaş beğenmeyecek, bir daha anime izlemeyecek diye. çizimler deseniz iş olsun diye çizilmiş gibi.. neyse biz rekor denebilecek bir sürede iki sezonu bitirdik. üzülerek söylüyorum yuuki zillisi yüzünden belki de vatana millete hayırlı olabilecek bir otaku adayını kaybettik. geber yuuki, pis ensestler, tepe üstü gidin emi.. alacaksın bu kızı çarmıha gerip bizim bahçeye dikeceksin. güneş partisi nihahhaha

titan kronos

otakudesu00
bereketli, tüm yeşilliği üzerinde taşıyan gaia gökyüzünün yağmuruyla ıslanır ve yaratıcı aşkın ruhu eros ortaya çıkar. erosun ortaya çıkışıyla gaia ve uranosun milyonlarca yıl süren kucaklaşması başlar. gaia oğlu uranosun altında zevkle eğilip büküldü ve böylece sıcak, yeşil tepeler oluştu. gaia sonra bu tepelerden titanları doğurdu. kronos bu titanlardan biridir ve gaia-uranos çiftinin en güçlü oğludur.

gaia

otakudesu00
hesiod un anlattığına göre başlangıçta sadece kaos vardı ve bir anda bu kaostan gaia meydana geldi. gaia nın yani toprağın nasıl oluştuğunu kimse bilmez

yunan mitolojisinde insanların yaratılışı

otakudesu00
zeus ve kız kardeşi demeter in birlikteliğinden olağanüstü güzellikteki kore(yeraltı tanrıçası olduktan sonra persephone adını aldı) dünyaya gelmiştir. kore çok çok çok çok güzel, alımlı ve biraz da melankolik, kendi halinde, gizemlidir. zeus güzel kızına hemen aşık olur ve yazmaya üşeneceğim kadar saçma bir şekilde kızı koreyi hamile bırakır. bu hamilelikten zagreus dünyaya gelir. zeus koreyi çok fazla sever bu yüzden ondan olan oğlu zagreusu da diğer çocuklarının önünde tutar. hepsinden daha fazla sever. o kadar ki onu varisi olarak tayin etmiştir.
hera ise her zaman ki gibi kıskançlığından çatladığı için zeus oğlu zagreusu bir mağaraya saklar. zeusun kendisini de büyüten tanrılara, kuretlere emanet eder oğlunu. ama hera kafayı takmış bir kere çocuğa. kötülüğün temsilcisi olan titanları çağırır ve zagreusu bulup öldürmelerini emreder. titanlar çocuğu mağarada bulur ama bir türlü dışarı çıkmaya ikna edemezler. mağara dar olduğu için kendileri de içeri giremez. sonunda zagreusa bir ayna verip kandırırlar. mağaranın içi karanlık olduğu için zagreus mağaradan çıkar ve aynada kendini görür. aynadaki suretini seyretmeye başlayınca o kadar şaşırır ki dikkatli olmayı unutur. o anda titanlar üzerine atlar ama bizim çocuk son anda kendini bir aslana dönüştürür. faydası olmayınca bu kez bir boğaya dönüşür ama bu sefer de titanlar onu parçalar ve yer.
bu durumdan haberi olan zeus son derece üzülür ve yıldırım oklarını titanların üzerine gönderip onları oracıkta küle çevirir.

bu külde hem aşktan, güzellikten meydana gelen zagreus hem de mutlak kötülük titanlar bütünleşmiştir.
uzun zaman orada kalan kül yağan yağmurlarla bulamaç haline gelir. sonra zeusun yarı kardeşi olan titan prometheus oraya gelir ve bulamacı insan şekline sokar. böylece insanlar prometheus tarafından yaratılmış oldu(yunan mitolojisine göre).

erinysler

otakudesu00
gaia, uranosun kendisine yaptığı eziyeti bitirmek için düşünme yeteneğine sahip ilk varlıklardan titan kronos ile anlaşır. bunun üzerine gaia, demir oluşturdu ve yine yerin iradesiyle demir tırpan şekline girdi. bu tırpanla kronos babası ve yarı kardeşi olan uranosu hadım eder ve erkeklik organını fırlatıp atar. kesilmiş organdan damlayan kanlar toprağa düştü. gaia nın bereketiyle birleşen bu damlalardan yeni varlıklar geldi dünyaya. romalıların furia dedikleri intikam tanrıçaları erinysler doğdu. bu intikam tanrıçaları son derece korkunçtur. suçluları ölünceye kadar kovalayan mitolojik polis gibidirler.
intikam tanrıçalarını dünyaya getiren bir çığlıktır. oğlunun kendisinin de dünyaya gelmesini sağlayan organını kesmesi karşısında korkunç bir acı duymuştu uranos. şaşkınlık ve acıdan dolayı attığı çığlık intikam arzusuyla doluydu. bu intikam arzusu toprağa düşen kan damlalarında da vardı ve erinysler bu damlalardan doğdu.

kaynak: tanrıların masalları

bu akşam biraz yunan mitolojisi konuşmak istiyordum ama evdeki duvarlar benim kadar hakimler konuya artık. buraya nasipmiş (:

edgar allan poe

otakudesu00
edebiyat öğretmenimin @1 de bahsedilen hikayeyi anlatması üzerine okumaya başladığım yazar-şair.
yazılardan pek etkilenmeyen biri olarak annabel lee şiirinde gözlerimi yaşartmıştır. öyküleri şaheserdir. sevmemek çok zordur edgar allan eserlerini.

x day

otakudesu00
bu başlığı görünce duygulandım ya ): liseye başladığım sene okumuştum bu mangayı.. x day okuduğum günlerde beni çok etkilemişti. satın almıştım ama elime ulaşması yaklaşık beş ay falan sürmüştü. zor bir bekleyişti. severim.

steinway

otakudesu00
1853 yılında henry steinway tarafından kurulan piyano üretim şirketi. steinway markası piyano aleminde bir numara olarak kabul edilir.

bu forsunun havasına kapılıp sonunda bir steinway aldım. her şey yarım saat önce oldu. bir an gözüme perde indi sanki ve fiyatı makul geldi ): artık çulsuzum. spor araba alma hayallerim çöp oldu. varımı yoğumu bu piyanoya verdim. umarım bir numara oluşunun keyfini yeterince sürerim ):
yaktın beni henry ): kemiklerin sızlasın..

efsane beşli

otakudesu00
nereden tanıyordum bilmiyorum ama küçükken jack frosta aşıktım. orta okula kadar da kalbimin derinliklerinde hep aşık kaldım. hatta hala aşık bile olabilirim^^ filmdeki paskalya tavşanına da baya hayran kaldığımı hatırlıyorum. kafalarda canlanan minnoş tavşan imajından çok uzak. mahallenin agresif, serseri abisi havalarında (: güzel bir yapım.

kozure ookami

otakudesu00
0lerin sonunda kazuo koike ve goseki kojima ürünü harika bir seinen. başlığının olmayışı üzücü. eski mangaları okuyan pek yok galiba ):

hikayesi şöyle ki; ogami ittoo adında shogun celladı, dootanuki kılıcı kullanan bir abimiz var.
yagyuu klanında shoguna cellat ve kogi kaishakunin olarak hizmet veriyor. ama bir gün haksız suçlamalarla klandan atılıyor. kaishakunin olan ogami bir kaç aşağılamaya da maruz kalıyor(samurayı aşağılarsan sonunun ne olacağı malum) ve ogami küçük oğluyla birlikte yagyuu klanından intikam alma yoluna baş koyuyor.
tabi bu çok kaba bir özet oldu. oldukça heyecanlı ve akıcı bir manga.

mutlaka okunması gereken bir manga. okuyanlar okumayanlara cebren ve hile ile okutsun (:

not: yagyū retsudō(esas karakterlerden biri) ve ogami ittoo arasında ki son dövüş sahnesi 170 küsür sayfayla çizgi roman tarihinin en uzun dövüş sahnesiydi. hala öyle mi bilmiyorum. bilen biri yanlış varsa düzeltiversin.

rekka no hono

otakudesu00
1995-2002 yılları arasında yayınlanan, nobuyuki anzai tarafından yazılan shonen manga.
97-98 yılları arasında yayınlanan 42 bölümlük animesi var.
2001 ve 2004 yılında oyunları da yapıldı.

rekka hanabishi isimli ninja olmayı kafaya koymuş bir gencin hikayesini anlatıyor. rekka bir ninja olarak, sadakatini adayabileceği birini bulmak için sürekli kavga eder. sonunda yanagi sakoshita isimli, iyileştirme yeteneği olan bir kıza ninja olarak hizmet etmeye başlar.
kısa süre sonra rekka alevleri kontrol etme yeteneği olduğunu keşfeder. aslında yüzyıllar önce oda nobunaga tarafından yok edilen hokage klanının altıncı nesil liderinin oğlu olduğunu öğrenir.
ölümsüzlüğe kafayı takmış biri ola kooran mori'nin yanagiyi kaçırması ile olaylar devam eder.

angel densetsu

otakudesu00
seiichirō kitano aslında çok yumuşak kalpli, hassas, oldukça şanssız, kabiliyetsiz bir lise öğrencisi. melek gibi bir insan olmasına rağmen şeytana benzer bir yüzü var. (bkz: takasu ryuuji) (😻 seviyorum böyle karakterleri)
tahmin edilebileceği gibi fiziksel özellikleri yüzünden başına bir sürü talihsizlik gelir. istemediği durumların içine düşer. ilerleyen bölümlerde güzel ve iyi dövüşen bir kızla sevgili olur.

mutlaka ama mutlaka okunması gereken, acayip eğlenceli bir seridir

vampire princess miyu

otakudesu00
miyu, shinma(şeytan tanrı)ları karanlığa geri göndermeye ant içmiş, 13-15 yaşlarında, güzel, alımlı bir vampir ve koruyucudur.
batılı bir shinma olan larva, kanını içmek ve öldürmek için miyu'nun karşısına çıktığında miyu bir anlık hatasından faydalanır ve larva'nın kanını içer. larva önceleri isteksizce miyunun yanında müttefik olarak yer alır. ama bu vampirsel kan paylaşım şeyleri şaaapınca larva miyunun kalbindeki hırsı, hüznü hisseder ve gerçekten müttefiki olur. şeytanları karanlığa gönderme işine birlikte devam ederler.
0 /