yeppudaa ismini kullanarak yeni site açan uyanıklar

ryukon
Yaklaşık 10 yıldır sayfa ve site yöneticiliği yapıyorum. sayfa çalanı, post çalanı, anime ve manga çevirisi çalanı, bölüm çalanı, içerik çalanı, hatta site çalanı vs. gördüm ama hiç başkasının ismini kullanarak site açan görmemiştim. bu ilk oldu. gerçi geçtiğimiz yıllarda otaku türk adıyla bir anime izleme sitesi açılmıştı ama bizden hem formatları farklıydı hem de adamlar uzatmadan, sessiz sedasız ve hızlıca ortadan kayboldular. Ancak bu sefer, yavuz hırsız ev sahibini bastırır cinsinden olaylar yaşanıyor. yaşanan olayı sizler için kısaca özetlemeye çalışacağım.

yeppudaa, ülkemizde 10 yıl kadar faaliyet gösteren ve uzak doğu'ya ait olan hemen her şeyi (dizi, film, şarkı vs.) bulabileceğiniz bir siteydi. maalesef geçtiğimiz yıllarda kapandı. Her ne kadar kapanmış olsa bile birçok takipçi yeppudaa'yı asla unutmadı ve iyi olarak hatırlamaya devam etti. Ta ki düne kadar,

Dün "yeppudaafan" kullanıcı adını kullanan bir hesap, şu gönderiyi paylaştı

otakuturk.net/foto

ve site yöneticileri de açtıkları sitede şu ibareye yer verdiler

otakuturk.net/foto

Aradan geçen onca yılın hasreti ve olayın heyecanı ile birlikte bu paylaşımı gören birçok kullanıcı, paylaşımı storylerinde ve hesaplarında paylaştılar. Ancak gerçek kısa sürede ortaya çıktı. Bu sayfayı ve siteyi açanların aslında, sıfırdan başlamamak, hızlı yükselmek ve dikkat çekmek amacıyla yeppudaa ismini kullanan uyanıklar olduğu anlaşıldı. Bu durum üzerine sitenin eski yöneticileri ve çevirmenleri konu ile ilgili açıklama yaptılar.

otakuturk.net/foto

Ancak bu uyanıklar, her şeye rağmen geri adım atmadılar ve kendilerini savunmaya devam ettiler.

otakuturk.net/foto

Ayrıca yaşanan tüm bu olaylara rağmen, hala olayın b*kunu çıkarmaya da devam ediyorlar.

otakuturk.net/foto

otakuturk.net/foto

bu olaylar karşısında, takipçiler ise sinirli ve tepkili

otakuturk.net/foto

ancak her şeye rağmen, insanlar sözlerinin arkasında durmuyor ve birçok gerizekalı kişi, yeppudaa ismini kullanarak açılan bu siteye hızlıca üye olmaya devam ediyorlar ve site hızlı bir şekilde büyüyor.

otakuturk.net/foto

bakalım bu işin sonu ne olacak
trao
22 Aralık 2020'de açılmış forum. Açan kişi 13 Ocak 2021'de twitter'dan Yeppudaa'nın eski çevirmenlerine "lütfen bana ulaşabilir misiniz?" diye tweet atmış. Sen zaten açmışın forumu, açmadan önce iletişime geçecektin. (Kendini haklı çıkarmak için iletişim kurduğunu düşünüyorum. )
Özgün bir isim seçselerdi keşke. Gerçi, bu günümüzde o kadar da önemli değil.

otakuturk.net/foto
kymophobia
Verilen bilgilere bakılırsa, millet "sen kimsin olm, model misin" dediğinde "kardeş biz eskilerle iletişime geçtik, o yüzden açtık" demeyi maharet sayan bir kadro tarafından açılmıştır.
Tabii burada aslında eski kadronun da suçu var. Çok sevilen bir siteysen, alan adını alın 10 seneliğine. Sizden başkası alamasın ki sıkıntı olmasın.

Bu arada siteyi açan tipin "eski yöneticileri davet ediyorum" konsepti süpermiş. Ticari ve faaliyet olarak siteyi kuran karakterin hiç suçu yok bu arada, bir açıklık bulup dalmış... Ama etik olarak tam bir kepazelik.