anime

angela sama

otakuturk.net/foto
anime; kendine ait bir çizim tarzı olan, içinde çok farklı türleri (korku, şiddet, romantizm, macera vs...) barındıran ve çeşitli yaş gruplarına hitap eden bir sanattır...
anime japon film yapımcılarının avrupa ve amerika'daki animasyon tekniklerinden etkilenmesiyle ortaya çıkmıştır ve osamu tezuka sanatın öncüsü olarak kabul edilir...
geçmişten günümüze adeta canlı bir varlık gibi kendini sürekli yenilemiş ve popülaritesi gittikçe artmıştır...
boyblue
japonya kökenli alt kültür dalı. animasyon kelimesinden türeyen bu kelime japonya'da tüm animasyon türlerini nitelerken dünya genelinde japon animasyonlarına verilen özel bir ad olagelmiş zira çizgi film-anime ayrımı çoğu japon animasyonu severleri için çok önemli bir konu.

japonya'da animasyonlar önemli bir yer edindiği ve yerel kitleye yönelik olarak hazırlandığı için konu yelpazesi geniş ve sansür standartları çok daha gevşektir, her yaşa ve kitleye hitap eden içerikler bulabilirsiniz.

ayrıca bakınız:
(bkz:otaku)
(bkz:manga)
(bkz:webtoon)
boyblue
Nasıl üretildiği hakkında bilgi edinmek istiyorsanız ve az biraz İngilizce bilginiz varsa şu videoyu izleyerek aslında bir sezonluk animasyon prodüksüyonunun ne kadar zahmetli, çetrefilli ve karmaşık bir iş olabileceğini kestirebilirsiniz: