dragon ball

ryukon
akira toriyama tarafından çizilen, mangası 1984-1995 yılları arasında yayınlanan, animesi ise ilk kez 1986 yılında yayınlanmaya başlamış ve daha sonraki yıllarda birçok sezonu yayınlanmış olan shounen seridir.

konusu: bir dağda yalnız başına yaşayan son goku, dedesinin ölmeden önce ona bıraktığı 4 yıldızlı ejder topunun sahibidir. işin komik tarafı goku, bu ejder topunu dedesi sanmaktadır. Bir gün bulma isimli genç bir kız çıkagelir ve goku'ya o topun dedesi olmadığını ve ejder toplarının büyüsünü anlatır.

7 tane ejder topu vardır ve bu 7 ejder topunu bir araya getirirsen shenlong'tan bir dilek dileme hakkı kazanırsın. bu dilek herhangi bir şey olabilir. tek yapman gereken 7 ejder topunu toplamaktır. Bu hikaye üzerine goku, bulma ile beraber dünyanın değişik yerlerine dağılmış ejder toplarını bulmak için yola çıkar ve bol aksiyonlu macera başlar.

dragon ball denilince akan sular durur. anlatılmaz yaşanır. o yüzden şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

dragon ball izleme sırası:

-dragon ball
-dragon ball z
-dragon ball gt
-dragon ball kai
-dragon ball kai 2014
-dragon ball super şeklindedir.
angela sama
ortaokulda falandım herhalde izlediğimde tam hatırlamıyorum... her karakter ayrı ayrı incelenmeye değer diye düşünüyorum, o zamanlar sevdiklerim arasındaydı. kame sennin'i çok severdim... sağolsun sayesinde kame hame dalgası isimli bir oyun bile yapmıştık... oyunu hala oynuyorum çocuklarımla...
kuniedaoi
akira toriyama günü uplamadan olmaz ^^ çocukluktan bildiğim ve tekrar baştan mangasına başladığım efsanevi seri. gerçekten shounen denen bi olgu hala ayaktaysa senseiye teşekkür etmek lazım. çizimlerini de 80lere göre değerlendirirsek objektifliğe daha yaklaşmış oluruz.
karalamadefteri
tekrar izlemek istediğim seri. ilk izlediğim zamanlar küçüktüm, şimdi hatırlamıyorum bazı yerlerini çok :)
tüm shounen serilerinin babasıdır diyebiliriz sanırım, eski diye izlememezlik etmeyin derim :)
kirigakure no zabuza
özel ilgi alanımdır serinin 4 adet ps2 1 adet ps3 oyununa sahibim. benim için anime ve manga kültürünün başlangıcıdır bence dünyanın en iyi serisidir ve her zaman 1 numara olacaktır bir çok mangakanın esin kaynağıdır. seriyi izleyen ve seven herkes gözümde nakamadır. akira toriyama sanın dr. slump serisinden sonra çıkardığı en çok tutulan serisidir.
153 bölümlük seri de dünyanın tanrısı tarafından yaratılan 7 adet ejder topunu toplanıldığında ortaya çıkan ejderden 1 adet dilek hakkı kazanılmaktadır. başlangıcı ejder topu radarının mucidi bulma (buruma) isimli bir kızın 4 yıldızlı ejder topuna sahip 9 yaşındaki goku (ana karakter) ile karşılaşmasına dayanır. seride gokunun büyümesini gözlemleyebilirsiniz
291 bölümlük dragon ball z serisinde ise goku (tam hatırlayamamakla beraber) 20 li yaşlarda karşımıza çıkıyor.
bildiğim kadarıyla dragon ball gt serisi orjinal seriye dahil değildir ve kai serisi ise dragon ball z nin kısaltılmış hd bölümleridir ancak android saga da sona ermektedir.
not1: dünyanın en uzun anime dövüş rekoruna sahiptir goku ve frieza arasındaki dövüş gerçek zamanla 4 saat 13 dakika sürmektedir.
not2: goku alır beyler adam gezegen yok ediyor cümlesi ilk olarak bana aittir herifler benle dalga geçerken motto yaptılar