fire punch

ryukon
kan, vahşet, ölüm, savaş, dini öğeler, cinsellik ne ararsanız içinde barındıran, çizimleri ve konusu çok iyi olup henüz ilk bölümden "haydaa, oha" gibi tepkiler vermeme ve ilk üç bölüm sonrası "aga biz nereye düştük" dememe neden olan manga serisidir. 40'lı bölümlere kadar zamanın nasıl geçtiğini anlamadım ve manga gerçekten beni kendine bağladı diyebilirim. Buraya kadar, yani serinin ilk 40-45 bölümlük kısmından bahsedecek olursam seri gerçekten muazzam. bir sonraki bölümü hatta bir sonraki sayfayı bile büyük bir merakla bekliyorsunuz. Ancak bu kısımdan sonra seride işler bir hayli değişmeye ve tempo düşmeye başlıyor. Derken tekrar sürükleyici bir kısım geliyor fakat bu kısım fazla uzun sürmeden bir çırpıda seri bitiyor ve açıkcası sonu hiç tatmin etmiyor. ha seriyi önerir miyim? açıkcası okuyun derim. Final kısmı ve 45-60 arası bölümler beni pek tatmin etmese de geriye kalan kısmının güzel olduğunu ve okumaya değer olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca bu seride benim anlamadığım bir şey var. Siyaset, din, cinsellik, vahşet ve çok daha fazlasını içerisinde bulundurmasına rağmen, seri shounen jump'ta yayınlanmış ve shounen olarak geçiyor. aga bu nasıl shounen? Eğer bu seri shounen ise berserk, basilisk falan da komple shounen... Açıkcası bu serinin shounen olduğunu ben kabul edemem. Bana göre bu seri seinendir.

serinin konusuna gelecek olursak; tüm dünya tamamen karlarla kaplanmıştır. neredeyse bütün canlılar ölmüş, insanlık da yok olmanın eşiğine gelmiştir. geriye kalan az sayıda insan ise bir kutu konserveye bile muhtaç durumdadır ve herkes gıda maddeleri için savaşmaya başlamıştır. delilik, vahşet ve yamyamlığın boy gösterdiği bu çağda, agni, kardeşi ile birlikte çok az insanın olduğu bir köyde yaşamaktadır ve hızlı iyileşme yeteneğine sahiptir. neredeyse ölümsüz sayılabilecek olan agni, bu yeteneği sayesinde kardeşinin ve köydekilerin donarak ya da açlıktan ölmelerini bir şekilde önlemektedir. Ancak böylesi bir çağda, bu güç agni için acaba bir lütuf mudur yoksa lanet mi?


otakuturk.net/foto

okumak için: https://www.mangadenizi.com/index.php/manga/fire-punch
mugiwara
bir çeşit kıyamet yaşanmış ve dünya tamamen buzul çağına girmiş, bu süreçte milyarlarca insan ölmüş. kalanları da doyuracak yemek çok az, tarım ve hayvancılık yapılamadı için. tabi bu çeşit hikayelerden beklediğimiz üzere hükümetler çöküyor ve çeteler insanlara eziyet etmeye başlıyor. bu sürede bazı insanların farklı farklı yetenekleri ortaya çıkıyor xmendeki mutantlar gibi dolaşıyorlar.

ana karakterimizin özelliği kendini yenilemesi bunu da köyüne yardım için kullanıyor. her gün kardeşi gelip defalarca kolunu kesiyor. kolu iyileştikçe baştan baştan kesiyor sonra bu parçaları toplayıp köye dağıtıyorlar. enteresan bir mevzu bir nevi yamyamlık, onlar da biliyor ama başka yemek olmadığı için insanların başka çaresi yok.

bir gün askeri bir birlik gelip bu durumu farkedince imha etmeye karar veriyorlar. askeri birlikte ateş gücünü kullanabilen bir karakter var köyü komple ateşe veriyor. ateşinin özeliği öldürene kadar sönmemesi. herkes ölüyor ama bizim karakter hariç kendini yenilediğinden ölmüyor ama ateş de öldürene kadar sönmediğinden ateş de sönmüyor. bu nedenle yıllarca canlı bir şekilde yanıyor. 4-5 yılın sonunda (mangada yıl yıl düşünceleri anlatılıyor o kısım çok iyiydi) artık bu ateş ile yaşayabilecek hale geliyor ve yürümeye başlıyor. artık ana karakterimiz hiç sönmeyen bir ateş. ölemeyen ancak sürekli acı çeken karakterimizin tek amacı intikam oluyor artık.

japon hikayelerinden beklediğimiz üzere tabi intikamın duygusunun anlamsızlığı, bunu bir yaşam amacı haline getirmenin sonuçları gibi şeyler anlatılıyor. ilk entryde anlatıldığı için çok güzel bir insan eleştirisi var.
trao
83 bölümlük manga. Bir günde bile bitirebilecekler vardır aramızda.
Sanatçı: Fujimoto Tatsuki
Yayımlanma Tarihi: nisan 2016
Kategoriler: Aksiyon, Komedi, Fantezi, Shounen, Doğaüstü, Trajedi

edit: yanlış sözcük kullanma
4