kuroko no basuke

ryukon
basketbol konulu ve güzel bir seri olup yayınlandığı dönemde adından çokça söz ettiren bir seridir. basketbol sporu ile ilgili çok fazla bilgi vermemesine rağmen, basketbol hakkında hiçbir bilgisi olmayan birisi bile gönül rahatlığıyla bu seriyi izleyebilir ve bu konuda hiçbir eksiklik hissetmez. Ayrıca fanservice içermemesine rağmen, erkek karakterlerin bol olması ve spor serisi olması sebebiyle kadın izleyiciler için fanservice etkisi yapacaktır. özetlemek gerekirse izleyin, izlettirin kesinlikle pişman olmazsınız.

Tadatoshi Fujimaki tarafından çizilen serinin mangası 2008-2016 yılları arasında 32 cilt olarak, serinin animesi ise 2012-2015 yılları arasında 25'er bölümlük 3 sezon halinde yayınlanmıştır.

konusu: teiko ortaokulunun efsanevi ve mucize nesil olarak adlandırılan basketbol takımı, hiç maç kaybetmeksizin ve her maçta rakiplerine çok yüksek sayı farkı atarak, aralıksız olarak 3 yıl üst üste şampiyon olmuşlardır. Ancak bu oyuncular bu zaferler ve şampiyonluklardan tatmin olmamışlardır. Bu yüzden ortaokuldan sonra kimin en iyi olduğunu anlamak için farklı liselere gitmek konusunda anlaşırlar ve mucize nesildeki 5 oyuncunun her biri, farklı bir liseye kaydolur. Ancak yalnızca sayılı kişinin bildiği bir gerçek vardır. Mucize nesil diye adlandırılan oyuncular aslında 5 değil, 6 kişidir. hayalet 6. oyuncu olarak adlandırılan ve gerçek ismi kuroko tetsuya olan bu oyuncu da diğerlerinin gittiği okullardan farklı bir okul olan seirin lisesine kaydolmuştur. Kuroko'nun amacı, yeni takımıyla beraber mucize nesilin tüm oyuncularını yenerek takımını japonya şampiyonluğa ulaştırmaktır. Ancak Şampiyonluk yolunda, kuroko ve arkadaşlarının önünde mucize nesilin en güçlü oyuncuları ve birbirinden güçlü bir çok takım bulunmaktadır. Bu şartlar altında kuroko ve arkadaşları hedeflerini gerçekleştirebilecek midir?

kuroko no basuke izleme sırası:

-kuroko no basuke
-kuroko no basuke 2
-kuroko no basuke 3
-kuroko no basuke last game


otakuturk.net/foto

tanıtım videosuopening 1

rasenya
mangakası fujimaki tadatoshi olan kuroko no basuke final yaptı.
275 bölümlük, basketbol ve takım ruhu üzerine kurulu bir manga serisi, animesi de hala devam ediyor.
çoğu zaman basketbol maçından ziyade doğa üstü güçlerin kol gezdiği bir meydan muharebesi izliyor gibi olsam da gerçekten sevdiğim bir manga/anime.
pek çok kez "ana karakter kuroko mu yoksa taiga mı? kaiga kurokodan rol çalıyor bence" demiş, içimden geçirmişimdir ama kurokonun doğası gereği bu sitemim boşa gitmiştir zira kuroko tetsuya kendi hikayesinde yardımcı karakter gibi görünebilmeyi başarabilen bir "gölge","takımın hayalet 6 numarasıdır"... böyle dedim diye kagamiden hoşlanmadığımı düşünmeyin, aksine onu çok severim ama kurokonun geri planda kalması beni üzüyor işte.:)
suzuki san
shounen olan spor animesi. uzun süredir spor animesi izlemeyen bünyeye iyi gelmiştir. biraz nostaljik gelebilir. slam dunk tan sonra ne kadar iyi bir basket animesi çıkarmış olabilirler ki diyerek başlamıştım ama gayette olmuş. bu biraz bakış açınıza da bağlı. zira basket ve fizik kurallarına aykırı bir yapı ile karşımıza çıkıyorlar. luffy gibi wooow suggeeee de diyebilirsiniz, ne kadar saçmalamışlar da. ben ilkini dedim :d animede hemen hemen her unsur aşırı abartılarak "imkansız" diyeceğimiz şekilde sunulmuştur.

animenin fizik kurallarında saçmalamasını geçersek konusu oldukça alışıldık ve güzeldir. kuroko* adındaki çocuğumuzdan yola çıkar hikaye. onun ortaokuldan sonra dağılmış olan mucize nesil üyeleri ile maçlarını izleriz. shounen de hep bir arkadaşlık, dostluk, didaktiklik vardır ya bu anime aşırı didaktik bir yapı içermesine rağmen sıkmaz. didaktik yapısını animenin bir parçası olarak gösterir bize.

animede cool adamlar vardır. tatsuya himuro, teppei kiyoshi gibi. shounen izlediğinizi gayetten hissettirirler. aynı zamanda bol bol kas, vücud görürüz. maçı yapanlar japon olmalarına rağmen 2m yi bile geçenler vardır, izlerken bunu bari yapmasaydınız dedim. anime erkek dolu olduğu için kadın izleyicileri daha bir çekiyor diye düşünüyorum. zaten gördüğüm kadarı ile erkeklerden daha çok kadın izleyiciler yorum yapmış, övmüş.

animenin müziklerini oldukça beğendim. görüntülere gelirsek oldukça değişkendir. misal izlemeden basket potasını çok dandirik çizdiklerini düşünmüştüm ancak görüntüyü ilk gördüğümde acaba çizmediler de resim falan mı eklediler dedim. inanılmaz mükemmel bir basket potası çizimleri vardı.ama buna rağmen kimi yerlerde görüntüler çok kötüdür.

manga her ne kadar bitmiş olsa da bakuman tadında devam edecek gibi bir his var içimde. zira popülaritesinde bir düşüş yokken neden bir anda bitirdi anlamak zor. gerçi death note tadı vermek istemişte olabilir mangaka
cakiphan
sanırım mangakası söyle nınjalı ninjitsulu bir manga yapacak materyalleri toplayıp tam mangasını sahaya sürecekken biraz geç kalmış ve yerini narutoya kaptırmıştır. sonrasında naruto alıp başını giderken "ben şimdi bu kadar karakteri hikayeyi n'apayım" diye sokaklarda dolanırkene sokak kenarında slam dunka özenip basket oynayan çocukları görünce kafasının üstünde 70wattlık ampul ışık saçınca direkt eve koşup fikirlerini basketbolla harmanlamıştır. yani başka türlüsü aklıma gelmiyor böyle karakter ve ninjitsuları alıp basketbola koyma sebebinin. ninjitsu kullanan liselilerin olduğu anime ve manga serisi işte
not : taijitsu , genjutsu , ninjitsu ne ararsan var
leaderzura
bu animede olanlar -midorima'nın üçlük yüzdesi hariç- belki japonya, türkiye hatta sırbistan için doğaüstü kalıyor olabilir, ama nba'de bunlar oluyor ya (: