mamamoo

kittencat
Hwasa, wheein, moonbyul ve solar adlı üyelerden oluşan bir kore grubudur. İlginç bir gruptur, kore müzik endüstrisindeki güzellik normlarını ve "kadın" normlarını kırmak için çabalarlar, şayet moonbyul erkek gibi giyindiği için, hwasa ise biraz daha etli butlu bir ablamız olduğu için koredeki güzellik standartlarının dışındalardır ve eleştirilmişlerdir. Ancak gerek yabancı ülkelerdeki hayranları, gerekse kore'deki hayranları onları destekledikçe bu algıyı her geçen gün git gide değiştiriyorlar.
lynettebhelliom
çok yetenekli ve sempatik ablalarımız kendileri. Özellikle immortal songs performansları beni çok etkilemişti. solar da, wheein de, hwasa da benim diyen vokali gözü kapalı harcayabilecek kalibrede yetenekli vokalistler, moonbyul da öne çıkan rapçilerden ve söz yazarlarından.. ilk çıktıkları piano man, mr ambiguous dönemlerini ayrı bir seviyordum sanki ama hala daha çoğu işlerini severek takip ediyorum. şarkıları da gayet hoş ama özellikle duruşları ve auraları çok hoşuma gidiyor.. beğeniyoruz seviyoruz kendilerini
undertakersss
böyle kötü haber taşıyıcısı gibiyim ama çok fazla "cultural appropriation" yapıyorlar maalesef. müzikleri çok canlı ve insanın modunu anında yükseltiyor fakat başka kültürleri çok fazla abuselayıp, çok fazla elementi kredi vermeden kullanıyorlar. özellikle siyahi kültürleri, şayet hwasa'nın çıkarttığı en son şarkısı "Maria" da aksesuar olarak durag kullanması uluslararası fanlar arasında çok büyük bir ikilem oldu. daha sonrasında özür dilemiş olmasına rağmen bu hatayı ilk yapışı değil ve sürekli özür dilemesine rağmen aynı hataları tekrarlaması bir çok hayranı kendinden soğutmuş durumda.

kişisel olarak bir yorum yapamıyorum bu konu hakkında çünkü abuselanan kültür benim değil, o yüzden özrünü kabul etmekte benim haddime değil fakat arada hala açıp dinliyorum. biraz utandığım bir zevk haline geldiler.

umarım gelecekte bütün hataları kabullenip, içten özürlerini diledikten sonra aynı hatalara düşmezler çünkü artık müziklerini suçluluk hissetmeden dinleyebilmek istiyorum :((
kittencat
@3 Maria klibinde olmaması lazım, başka klipleri veya canlı performansı olabilir. Ben Maria'yı en son dinlediğimde herhangi bir olay vs yoktu.

Şahsi kanaatimle söylüyorum bunu, kültürlere ait kıyafetlerin aksesuar olarak kullanılması konusunda bu kadar hassas olunmaması lazım. Daha önce Katy Perry Kimono giydi diye özür dilemişti mesela -ki Japonların bu durum ile bir sıkıntısı yoktu-. Bana anlamsız geliyor. Bu tarz kültür duvarlarının kalkması gerek ülkeler arasındaki. Çünkü kimi zaman insanlar kendi kültürlerini korumaya çalışırken aslında kendileri ırkçlılık yapıyorlar, "Benim haklımın kıyafetini bizden olmayan giyemez" mantığı ile.

Sahne kıyafetleri, tiyatrolar, moda şovları, görsel alanda yapılan çalışmalarda kostümlerin ve kıyafetlerin ırk ve kültür sınırlarının olmaması gerekiyor bana göre. Bu dünyada insan olarak yaşadığımız sürece hiçbir kültür yüzde yüz orijinal değil ve sanat için kullanılabilirler. Sonuçta insanların kültürlerini çalmıyorlar, sadece görsel amaçlı kullanıyorlar belli giyim ögelerini.

Kısacası sanatçının özür dilememesi gerektiğini, özür dilemek durumunda bırakanların bir oturup kendilerine bakması gerektiğini düşünüyorum bu konuda. İnsanların olay çıkarmak, sorun çıkarmak için yaşadığı bir dünyadayız sanki, herkesin ağzı bir şeylerden yanıyor. Yavaşça yaratıcılıktan ve özgüllükten uzaklaşacak insanlar bu baskılardan ötürü. Yine de özür dileyerek büyüklük etmiş, belki daha önceki hatalarından ötürü tepki çekmemek için yapmıştır bilemiyorum.

Uzun lafın kısası insanların nefret edebilme yetisi ve sanatçıları dünyadan silme gücünü ellerinde barındırdığı için böyle sorunları ortaya çıkardığını düşünüyorum. Herkes hata yapar, hata yapmak insan olmanın parçasıdır. İnsan insan oldukça hata yapmaya devam eder. Peki affedemeye, hoş karşılayamayan ve bazı şeylerin sınırlarını çizemeyen insanlar ne kadar insandır?
3