önüne ne koysan okuyan manga okuyucuları

ryukon
maalesef ülkemizde böyle bir kitle var. hatta son yıllarda evrim geçirdiler ve webtoon, manhwa, webcomic vs ne varsa hepsini soluksuz tüketir hale geldiler. neyse... bu kitlenin önüne b*k koysan okurlar. öyle bir kafadalar. çoğunun mangadaki karakterlerle, serinin çizimiyle ya da çevirisiyle vs falan işi olmaz.. sadece baloncukları okuyup geçerler. hatta okuması zor olan serilere 1-2 bölüm bakıp salarlar. boş seri derler falan filan. bu yüzden de son zamanlarda, bu kitlenin büyük bir çoğunluğu mangaları bırakıp, daha çabuk okunuyor diye webtoon okumaya başladılar. su gibi webtoon tüketiyorlar. hatta bu yüzden webtoon çeviren fansublar da bunlara göre hareket etmeye başladı ve webtoonları yalap şap çevirip online okuma platformlarına yüklüyorlar. iki taraf da nasıl olsa okunuyor. türkçe olsa yeter kafasındalar.

bu kitleden biraz daha bahsetmek gerekirse, bu arkadaşlar manga tr'den başka site bilmezler. manga tr'de okunmadık seri bırakmamışlardır ama sorsan 10 tane manga çeviren fansub adı sayamazlar. zaten bu kitle için fansub falan önemli değildir. kim çevirirse çevirsin. birisi çevirip önüne manga, webtoon vs koysun da kim koyarsa koysun modundadırlar. uyandıkları zaman açarlar manga tr'yi, devamlı orada takılırlar. manga tr, 2 saat kapalı kaldı mı "oooyyyy ben şimdi yaoilerimi nereden okuyacağım" diye zırlamaya başlarlar falan. tesadüf ya işte, ne hikmetse bu kitledeki okuyucuların büyük bir çoğunluğu, aynı zamanda da yaoicidir. ayrıca hem yaoici hem korecan olan tipleri de mevcut ama şimdi o topa girmeyeceğim.

kısaca bu kitle ağır sıkıntılı. bakın öyle böyle değiller. samimi söylüyorum. iddaa ediyorum. webtoon ya da webcomic tarzında bir seri çizelim. hikayenin konusu, bir bokun hayatı olsun ve hikaye kanalizasyonda geçsin. sadece de bokları konuşturarak, her biri 16 sayfalık, 500 bölüm çıkartalım. okumazlarsa götüm.

şimdi birçoğunuz, "ulan ryu, ne kin kustun aq" diyeceksiniz. ancak bunlar gerçekler. bana inanmıyorsanız, gidin çeviri ekiplerine sorun. manga tr'den cloudt'a sorun. sad scans çevirmenlerine sorun. herkes aynı cevabı verecektir.